23 iyul 2025-ci il: Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının İdarə Heyətinin qərarı ilə faiz dəhlizinin bütün parametrləri 0.25% bəndi azaldılıb. Uçot dərəcəsi 7%, faiz dəhlizinin aşağı həddi 6%, faiz dəhlizinin yuxarı həddi isə 8% səviyyəsinə endirilib.
Qərar faktiki inflyasiyanın proqnoz inflyasiyasının trayektoriyasına uyğunluğu və onun hədəflə (4±2%) müqayisəsi, son qlobal iqtisadi proseslər, daxili makroiqtisadi vəziyyət, valyuta bazarında davam edən sabitlik, həmçinin pul siyasəti qərarlarının ötürücülüyü nəzərə alınmaqla qəbul edilib.
İllik inflyasiya proqnozlaşdırılan trayektoriya ilə hərəkət edir. 2025-ci ilin iyununda 12 aylıq inflyasiya 6% təşkil edib. İllik qiymət artımı qida məhsulları, alkoqollu içkilər və tütün məmulatları üzrə 7%, ödənişli xidmətlər üzrə 7.2%, qeyri-qida məhsulları üzrə isə 2.8% təşkil edib. İllik baza inflyasiya isə 4.8% olub.
Son aylarda xarici amillər üzrə qeyri-müəyyənliklər qalsa da, onların inflyasiyaya artırıcı təsiri əhəmiyyətli olmayıb. Beynəlxalq Valyuta Fondunun məlumatına görə, 2025-ci ilin iyununda əmtəə qiymətləri indeksi illik 0.6%, o cümlədən ərzaq qiymətləri indeksi 4.2% azalıb.
Cari ilin ötən dövründə nağd və qeyri-nağd seqmentlər əhatə olunmaqla ümumilikdə valyuta bazarında təklif tələbi üstələyib. Rezident fiziki şəxslərin əmanətlərinin dollarlaşma səviyyəsinin azalmaqda davam etməsi məzənnə ilə bağlı gözləntilərin nikbin olduğunu göstərir. Valyuta bazarında tarazlığın fundamentində dayanan xarici sektor göstəriciləri əlverişli olaraq qalır. Dövlət Gömrük Komitəsinin məlumatına görə, 2025-ci ilin 6 ayında da xarici ticarət balansında 1.4 mlrd. ABŞ dolları məbləğində müsbət saldo qeydə alınıb. Mərkəzi Bankın 2025-ci və 2026-cı illərin yekunu üzrə tədiyə balansının cari hesabının profisitli olacağı ilə bağlı proqnozu dəyişməz qalır.
Ötən iclasdan bəri pul bazarında qısamüddətli faizlərdə stabil dinamika müşahidə olunub. Təminatsız pul bazarında faizlər Mərkəzi Bankın faiz dəhlizi daxilində hərəkət edir. AZIR indeksinin orta günlük səviyyəsi iyunda 7.03%, iyulun ötən dövründə isə 7.15% olub. Aprel ayından başlayaraq Maliyyə Nazirliyi tərəfindən vahid xəzinə hesabının sərbəst qalığının yerləşdirilməsi üzrə keçirilən depozit hərracları bank sektorunun likvidlik mövqeyinə artırıcı təsir göstərməkdə davam edir. Bu şəraitdə Mərkəzi Bank izafi likvidliyin əhəmiyyətli hissəsini 1 həftəlik əməliyyatlarla sterilizasiya etməklə AZIR-i uçot dərəcəsinə yaxınlaşdırmağı hədəfləyib. Pul bazarında aktivlik yüksək olaraq qalır. 2025-ci ilin 6 ayında ötən ilin müvafiq dövrünə nəzərən təminatsız bazarda əqdlərin həcmi 26%, sayı isə 55% artıb.
Ötən iclasdan bəri inflyasiyanın risk balansında əhəmiyyətli dəyişikliklər baş verməyib. Qlobal ticarətdə gedən proseslər əmtəə və maliyyə bazarlarında dalğalanmalara səbəb olmaqdadır. Bu şəraitdə inflyasiyanın xarici risk faktoru kimi idxal inflyasiyası hesab olunur. Bu amil isə bir tərəfdən ticarət tərəfdaşlarında inflyasiyadan, digər tərəfdən isə nominal effektiv məzənnənin dinamikasından asılıdır. İnflyasiyanı artıra biləcək əsas daxili risk faktoru xərc amillərinin aktivləşməsi və məcmu tələbin izafi artımı qeyd oluna bilər. Bu baxımdan ortamüddətli perspektivdə dövlət xərclərinin və istehlak kreditlərinin məcmu tələbə və qiymətlərə mümkün təsirləri daim diqqətdə saxlanılmalıdır.
Baza ssenarisinə əsasən, 2025-ci və 2026-cı ildə illik inflyasiyanın hədəf daxilində olacağı proqnozlaşdırılır. Belə ki, baza ssenarisi üzrə iyul proqnozlarına görə, illik inflyasiyanın 2025-ci ildə 5.7%, 2026-cı ildə isə 5.3% olacağı gözlənilir. Cari ildə inflyasiya proqnozunun davamlı olaraq hədəfdə qalması və valyuta bazarında sabitliyin davam etməsi pul siyasətinin yumşaldılması üçün zəmin yaradır.
Faiz dəhlizinin parametrləri ilə bağlı növbəti qərarlar faktiki və proqnozlaşdırılan inflyasiya, xarici və daxili risk amillərinin dinamikasından asılı olaraq veriləcəkdir. Mərkəzi Bank bundan sonra da qiymət sabitliyini təmin etmək üçün sərəncamındakı bütün vasitələrdən istifadə etməyə davam edəcəkdir.
Bu qərar 24 iyul 2025-ci il tarixindən qüvvəyə minir. Faiz dəhlizinin parametrləri ilə bağlı növbəti qərar barədə məlumat 2025-ci il sentyabr ayının 10-da ictimaiyyətə açıqlanacaqdır.

23 July 2025, Baku: The Management Board of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan has decided to decrease the refinancing rate to 7% from 7.25%, the floor of the interest rate corridor to 6% from 6.25%, and the ceiling of the interest rate corridor to 8% from 8.25%.
The decision has been made considering the alignment of actual inflation with the forecast trajectory and its comparison with the target range (4±2%), recent global economic developments, the domestic macroeconomic environment, continued stability in the FX market, and the transmission of monetary policy decisions.
Annual inflation is moving along the projected trajectory. In June 2025, 12-month inflation stood at 6%. Annual price growth was 7% for food, alcoholic beverages, and tobacco products, 7.2% for services, as well as 2.8% for non-food products. Annual core inflation was 4.8%.
Although uncertainties surrounding external factors have persisted in recent months, their rising impact on inflation has not been significant. According to the International Monetary Fund, the commodity price index declined by 0.6% annually in June 2025, including a 4.2% decrease in the food price index.
In the past period of the current year, supply exceeded demand in the FX market overall, across both cash and non-cash segments. The continued decline in the dollarization of resident individuals’ deposits reflects positive expectations on exchange rate. External sector indicators, which are fundamental factor of FX market, remain favorable. According to the State Customs Committee, a foreign trade surplus of 1.4 billion US dollars was recorded in the first half of 2025. The Central Bank's forecast that the current account balance will be in surplus in both 2025 and 2026 remains unchanged.
Since the last meeting, short-term interest rates in the money market have remained stable. Rates in the unsecured segment of the money market have been moving within the Central Bank’s interest rate corridor. In June, the average daily AZIR index was 7.03% and 7.15% in the recent period of July. Since April, deposit auctions conducted by the Ministry of Finance to place available balances from the treasury account have exerted upward pressure on banking sector liquidity. In response, the Central Bank has been sterilizing a significant portion of excess liquidity through one-week operations to align the AZIR more closely with the refinancing rate. Activity in the money market remains high. In the first half of 2025, the volume of transactions in the unsecured segment rose by 26%, while the number of transactions increased by 55% compared to the same period of the previous year.
There have been no significant changes in the balance of inflation risks since the last meeting. Developments in global trade continue to cause fluctuations in commodity and financial markets. In this context, imported inflation remains an external risk factor, which is influenced both by inflation trends in trading partner countries and by the dynamics of the nominal effective exchange rate. The main internal risk factor for inflation is the activation of cost pressures and excessive growth in aggregate demand. Therefore, the potential impact of government spending and consumer lending on aggregate demand and prices over the medium term should be closely monitored.
Under the baseline scenario, annual inflation is projected to remain within the target range in both 2025 and 2026. According to the July forecast, annual inflation is expected to be 5.7% in 2025 and 5.3% in 2026. The alignment of inflation forecasts with the target and continued FX market stability provides grounds for easing monetary policy.
Further decisions regarding the parameters of the interest rate corridor will depend on the dynamics of actual and forecast inflation, as well as internal and external risk factors. The Central Bank will continue to employ all available tools to maintain price stability.
This decision takes effect on 24 July 2025. Information on the next decision regarding the parameters of the interest rate corridor will be published on September 10, 2025.