30 iyul 2025, Bakı: 29 iyul 2025-ci il tarixində Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyanın “Effektiv idarəetmə və makroiqtisadi göstəricilər” işçi qrupunun videokonfrans formatında növbəti iclası keçirilib.
İclasda Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının, Maliyyə Nazirliyinin, İqtisadiyyat Nazirliyinin, Dövlət Neft Fondunun, Dövlət Statistika Komitəsinin, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Agentliyinin məsul şəxsləri iştirak edib.
İclasda işçi qrupunun cari il üzrə təsdiq edilmiş fəaliyyət planının icrası istiqamətində I yarımillikdə görülmüş işlər barədə hesabatlar dinlənilib. Hesabatlar büdcə şəffaflığının təmin edilməsi, borc dayanıqlılığı, dövlət tənzimlənməsi yükü, monetar azadlıq, Qlobal İnnovasiyalar İndeksi, həmçinin təbii resursların effektiv idarə edilməsi kimi məsələləri əhatə edib.
İşçi qrupunun rəhbəri, Mərkəzi Bankın Pul siyasəti departamentinin direktoru Azər Ələsgərov müzakirələri yekunlaşdıraraq təsdiq edilmiş fəaliyyət planının icrası istiqamətində işlərin davam etdirilməli olduğunu bildirib. O, görülmüş işlər barədə məlumatların daha effektiv kommunikasiyasının zəruriliyi barədə iclas iştirakçıları ilə fikirlərini bölüşüb.

30 July 2025, Baku: The Commission on Business Environment and International Ratings' Working Group on Effective Governance and Macroeconomic Indicators held its next meeting via videoconference on July 29, 2025.
Officials from the Central Bank of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Finance, the Ministry of Economy, the State Oil Fund, the State Statistical Committee, the Ministry of Ecology and Natural Resources, and the State Agency for Antimonopoly and Consumer Market Supervision under the President of the Republic of Azerbaijan attended the meeting.
The meeting heard reports on the work done in the first half of the year in the direction of implementing the approved action plan of the working group for the current year. The reports covered issues such as ensuring budget transparency, debt sustainability, the burden of state regulation, monetary freedom, the Global Innovation Index, as well as effective management of natural resources.
Azer Alasgarov, Head of the working group and Director of the Monetary Policy Department of the Central Bank, concluded the discussions. He stated that work should continue toward implementing the approved action plan. He shared his views with the participants on the need for more effective communication of information on the work done.