6 avqust 2025-ci il, Bakı: Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı tərəfindən tətbiq edilən xüsusi tənzimləmə rejiminin ilk mərhələsi üzrə seçilən innovativ məhsulların sınaq dövrü tamamlanıb.
İlk mərhələdə sınağa qəbul olunan dörd məhsulun qiymətləndirməsi nəticəsində aşağıdakı qərarlar qəbul olunub:
“Pasha Pay” MMC - “m10” tətbiqinin “Binance” platforması ilə inteqrasiyası
Layihə kriptovalyuta əməliyyatlarını daha təhlükəsiz və şəffaf şəkildə icra etmək üçüb “m10” tətbiqinin “Binance” platformasına inteqrasiyasını nəzərdə tutur. İstifadəçilər bu inteqrasiya vasitəsilə “Binance” cüzdanlarına mədaxil və cüzdanlardan məxaric edə bilərlər. Məhsulun sınaq nəticələri uğurlu hesab edilib və əlavə 6 ay müddətinə uzadılıb.
“Unicapital İnvestisiya Şirkəti” ASC - “Kriptobroker” platforması
“Kriptobroker platforması” virtual aktivlərin asan və təhlükəsiz şəkildə alışı, satışı və saxlanılması imkanlarını yaradır. Məhsulun sınaq nəticələri uğurlu hesab edilib və əlavə 6 ay müddətinə uzadılıb.
“Mobile Payment Solutions” MMC - “PortCoin” kripto valyutası
Layihə çərçivəsində PortCoin kriptovalyutası emissiya edilib və Portmanat istifadəçilərinə investisiya məqsədilə təqdim edilib. Sınaq müddətində gözlənilən sınaq nəticələrin əldə olunmaması səbəbindən layihənin icrası dayandırılıb.
“Svort” MMC - Kripto ticarət platforması
“Svort” MMC tərəfindən təqdim edilən layihə virtual aktivlərin (tokenlərin) fiat vəsaitlə alqı-satqısını, müxtəlif tokenlərin bir-biri ilə dəyişdirilməsini, kriptovalyuta cüzdanlarının açılması və müştərilərin virtual aktivlərinin təhlükəsiz saxlanılmasını təmin edirdi. Sınaq müddətində gözlənilən sınaq nəticələrin əldə olunmaması səbəbindən layihənin icrası dayandırılıb.
Xatırladaq ki, xüsusi tənzimləmə rejiminin məqsədi maliyyə bazarlarında innovativ maliyyə məhsullarının məhdud çərçivədə və Mərkəzi Bankın nəzarəti altında sınaqdan keçirilməsi və uğurlu nəticə göstərən məhsulların geniş miqyasda tətbiqi üçün normativ-hüquqi əsasların formalaşdırılmasıdır.

6 August 2025, Baku: The Central Bank of the Republic of Azerbaijan has completed the testing period of innovative products selected under the first stage of the regulatory sandbox regime.
Following the evaluation of the four products accepted for testing in the first stage, the following decisions were made:
Integration of Pasha Pay LLC’s m10 application into the Binance platform
This project aims to enhance the security and transparency of cryptocurrency transactions by integrating the m10 application into the Binance platform. Users can deposit and withdraw funds to and from Binance wallets through this integration. The product's testing results were successful, so it has been extended for an additional six months.
Unicapital Investment Company OJSC, Cryptobroker platform
The Cryptobroker platform of Unicapital Investment Company OJSC
The Cryptobroker platform enables the easy, secure buying, selling, and storing of virtual assets. The product's trial results were successful, and it has been extended for an additional six months.
Mobile Payment Solutions LLC’s PortCoin cryptocurrency
As part of the project, the PortCoin cryptocurrency was issued and offered to Portmanat users for investment purposes. However, the project was suspended due to the failure to achieve the expected test results during the testing period.
Svort LLC, crypto trade platform
Svort LLC presented a project that provided for the purchase and sale of virtual assets (tokens) with fiat funds, the exchange of various tokens, the opening of cryptocurrency wallets, and the safe storage of customers' virtual assets. The project was suspended due to the failure to achieve the expected test results during the testing period.
The regulatory sandbox regime aims to form a regulatory and legal basis for the testing of innovative financial products in financial markets within a limited framework under the supervision of the Central Bank. It also facilitates the large-scale application of products that demonstrate successful results.