01.09.2025-ci il, Bakı: Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı bank olmayan kredit təşkilatlarına cari nəzarət prosesləri çərçivəsində fəaliyyətini davam etdirir.
“Bank olmayan kredit təşkilatları haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa (Qanun) edilmiş dəyişiklərə əsasən, eləcə də, Mərkəzi Bankın təsdiq etdiyi “2024-2026-cı illərdə maliyyə sektorunun inkişafı Strategiyası”nda müəyyən edilmiş strateji hədəflər çərçivəsində Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının İdarə Heyətinin müvafiq Qərarları ilə “Bank olmayan kredit təşkilatlarının fəaliyyətinin prudensial tənzimlənməsi Qaydası” (Prudensial Qayda) və “Bank olmayan kredit təşkilatlarında kredit risklərinin idarə edilməsi Qaydası” təsdiq edilmişdir.
Prudensial Qaydaya əsasən kommersiya hüquqi şəxs formasında yaradılan mövcud və yeni bank olmayan kredit təşkilatlarına kapitalın minimum miqdarı tələbi 1 milyon manat məbləğində müəyyən edilmişdir. Kapitalın minimum miqdarı tələbinin bu həddə müəyyən edilməsi bank olmayan kredit təşkilatlarının daha diversifikasiya olunmuş resurs mənbələrinə çıxışını genişləndirməklə maliyyə vasitəçiliyində rolunu daha da artıracaqdır. Ümumilikdə, Qanun və qaydalardakı tələblər bank olmayan kredit təşkilatlarının maliyyə dayanıqlığının gücləndirilməsi və istehlakçı hüquqlarının qorunması məqsədini daşıyır.
Kapitalın minimum miqdarı tələbinə əməl edilmədiyindən “Finoko” Bank olmayan kredit təşkilatı Açıq Səhmdar Cəmiyyəti və “İcraçı Kredit Agentliyi” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyəti Bank olmayan kredit təşkilatına Mərkəzi Bank tərəfindən icrası məcburi olan göstərişlər verilmişdir. Lakin, ötən dövr ərzində bu təşkilatlar tərəfindən kapitalın minimum miqdarı tələbinə əməl edilməsi istiqamətində zəruri addımlar atılmamışdır. Qeyd olunanları nəzərə alaraq, “Bank olmayan kredit təşkilatları haqqında” Qanunun 25.1.4-cü maddəsinə əsasən fəaliyyətində yol verildiyi pozuntuların aradan qaldırılması barədə Mərkəzi Bankın göstərişlərinə əməl edilməməsi ilə əlaqədar “Finoko” BOKT ASC-nin 22.09.2014-cü il tarixli, BKT-28 nömrəli lisenziyası və “İcraçı Kredit Agentliyi” MMC BOKT-nin 25.10.2002-ci il tarixli, 132-QB nömrəli lisenziyası Mərkəzi Bankın İdarə Heyətinin 29 avqust 2025-ci il tarixli Qərarı ilə ləğv edilmişdir.
“Bank olmayan kredit təşkilatları haqqında” Qanunun 25.4-cü maddəsinə əsasən, bank olmayan kredit təşkilatı lisenziyasının ləğv edilməsi haqqında qərarın qüvvəyə mindiyi gündən fəaliyyətini dayandırır və Azərbaycan Respublikasının Mülki Məcəlləsində müəyyən olunmuş qaydada ləğv edilir.
Bank olmayan kredit təşkilatlarının fəaliyyəti requlyativ tələblər əsasında daim nəzarətdə saxlanılır, ümumilikdə tələblərə, o cümlədən kapital tələblərinə əməl etməyən bank olmayan kredit təşkilatlarına qarşı qanunvericilik çərçivəsində zəruri addımlar atılacaqdır.

01.09.2025, Baku: The Central Bank of the Republic of Azerbaijan continues ongoing supervision of non-bank credit institutions.
According to the amendments to the Law of the Republic of Azerbaijan on Non-Bank Credit Institutions (the Law), as well as within the frames of the 2024-2025 Financial Sector Development Strategy, the Management Board of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan approved the Regulation on prudent management of non-bank credit institutions (Prudential Regulation) and the Regulation on credit risk management in non-bank credit institutions.
The Prudential Regulation introduced the minimum capital requirement of AZN1 million for active and new NBCIs established as a commercial legal entity. This measure will further enhance the role of NBCIs in financial intermediation and expand their access to more diversified funding sources. Overall, the requirements in the Law and Regulations are aimed at strengthening the financial resilience of NBCIs and consumer finance protection.
The Central Bank issued binding instructions to Finoko Non-Bank Credit Institution Open Joint-Stock Company and ‘İcraçı Kredit Agentliyi’ Limited Liability Company Non-Bank Credit Institution for failure to comply with the minimum capital requirement. However, over the past period both institutions failed to comply with the capital requirement. Consequently, in accordance with Article 25.1.4 of the Law of the Republic of Azerbaijan on Non-Bank Credit Institutions, the Management Board of the Central Bank, by its decision of 29 August 2025, revoked License BKT-28 of Finoko NBCI OJSC dated 22 September 2024 and License 132-QB of ‘İcraçı Kredit Agentliyi’ LLC NBCI dated 25 October 2002.
According to Article 25.4 of the Law of the Republic of Azerbaijan on Non-Bank Credit Institutions, NBCIs cease operations from the day the decision on the revocation of their licenses takes effect and are liquidated under the Civil Code of the Republic of Azerbaijan.
The Central Bank will continue to closely monitor NBCIs and take necessary measures to ensure full compliance with prudential and legal requirements.