3 sentyabr 2025-ci il, Bakı: Mərkəzi Bankın tərəfdaşlığı ilə ölkəmizdə ilk dəfə olaraq keçirilən Beynəlxalq Universitetlərarası Proqramlaşdırma Müsabiqəsinin (ICPC) 49-cu dünya finalı davam edir.
Finalın 2-ci günündə Mərkəzi Bank tərəfindən “Texnologiya və istedadların maliyyə transformasiyasında rolu” mövzusunda tədbir təşkil olunub.
Tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən Mərkəzi Bankın sədr müavini Vüsal Xəlilov istedadlı insan kapitalının texnoloji inkişafın əsas amillərindən biri olduğunu vurğulayıb. O, ICPC kimi qlobal əhəmiyyətli tədbirlərin gənclərin peşəkar inkişafı üçün yaratdığı geniş imkanlardan danışıb.
Müzakirə paneli formatında davam edən tədbirdə Mərkəzi Bankın rəhbər şəxsləri Azərbaycanda ödəniş sistemlərinin inkişafı, maliyyə texnologiyaları və innovasiyaların təşviqi, rəqəmsal transformasiyanın sürətləndirilməsində proqramlaşdırmanın rolu, həmçinin informasiya texnologiyaları həlləri mövzularında geniş müzakirələr aparıb.
Tədbirə tələbələr, informasiya və maliyyə texnologiyaları, həmçinin ödəniş sistemləri sektorunda çalışan 100-ə yaxın iştirakçı qatılıb.
Qeyd edək ki, 49-cu ICPC dünya finalı çərçivəsində komandalar və iştirakçılar üçün texnologiya sahəsini əhatə edən görüşlər, təqdimatlar və müxtəlif sessiyalar təşkil olunur.
ICPC ölkədə proqramlaşdırma sahəsinin inkişafı, gənclərin bu sahəyə marağının artırılması və qlobal miqyasda tanınması baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.

3 September 2025, Baku: The 49th World Finals of the International Collegiate Programming Contest (ICPC) are underway in Baku, marking the first time Azerbaijan hosts the global competition.
The Central Bank organized an event titled ‘The Role of Technology and Talents in Financial Transformation’ on the second day of the finals.
In his opening remarks, Deputy Governor Vusal Khalilov underscored the power of human capital in driving technological progress. He noted that international competitions like ICPC not only display top talent but also provide young people with valuable opportunities for professional growth.
The event continued as a panel discussion, where senior officials of the Central Bank engaged in extensive discussions on the development of payment systems in Azerbaijan, the promotion of financial technologies and innovations, the role of programming in accelerating digital transformation, as well as IT solutions.
The event brought together nearly 100 participants, including students, engaged in information and financial technologies, as well as the payment systems sector.
Note that, teams and participants are involved in various technology-focused meetings, presentations, and sessions as part of the 49th ICPC World Finals.
ICPC is crucial in advancing programming in the country, fostering young people’s interest in the field, and enhancing international recognition.