Uçot dərəcəsi və faiz dəhlizinin digər parametrləri dəyişməz saxlanılıb
10 sentyabr 2025-ci il: Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının İdarə Heyətinin qərarına əsasən uçot dərəcəsi 7%, faiz dəhlizinin aşağı həddi 6%, faiz dəhlizinin yuxarı həddi isə 8% səviyyəsində dəyişməz saxlanılıb.
Qərar faktiki inflyasiyanın proqnoz trayektoriyasına uyğunluğu və onun hədəflə (4±2%) müqayisəsi, son qlobal iqtisadi proseslər, daxili makroiqtisadi mühit, valyuta bazarında davam edən sabitlik, həmçinin pul siyasəti qərarlarının ötürücülük mexanizmi nəzərə alınmaqla qəbul edilib.
Hazırda illik inflyasiya proqnozlaşdırılan trayektoriyaya yaxın hərəkət edir. 2025-ci ilin iyulunda 12 aylıq inflyasiya 5% təşkil edib. İllik qiymət artımı qida məhsulları, alkoqollu içkilər və tütün məmulatları üzrə 6.2%, ödənişli xidmətlər üzrə 5.6%, qeyri-qida məhsulları üzrə isə 2.1% təşkil edib. İllik baza inflyasiya isə 4.6% olub.
Beynəlxalq mühitdə qeyri-müəyyənliklər hələ də qalmaqdadır. Lakin onların daxili inflyasiyaya artırıcı təsiri son aylarda əhəmiyyətli olmayıb. Beynəlxalq Valyuta Fondunun (BVF) məlumatına görə 2025-ci ilin iyulunda əmtəə qiymətləri indeksi illik 0.7%, o cümlədən ərzaq qiymətləri indeksi 3.3% azalıb. BVF iyulda 2025-ci il üzrə qlobal inflyasiya proqnozunu azalma istiqamətində dəyişib, 2026-cı ilə dair proqnozu isə dəyişməz saxlayıb.
Cari ilin ötən dövründə həm nağd, həm də qeyri-nağd seqmentləri əhatə etməklə valyuta bazarında ümumi təklif tələbi üstələmişdir. Rezident fiziki şəxslərin əmanətlərinin dollarlaşma səviyyəsinin son 12 ayda 1.5 faiz bəndi azalaraq 2025-ci ilin avqustunda 29.3%-ə enməsi məzənnə ilə bağlı gözləntilərin nikbin olduğunu göstərir. Valyuta bazarında tarazlığın əsas amili olan xarici sektor göstəriciləri əlverişli olaraq qalır. İlkin rəqəmlərə görə tədiyə balansının cari əməliyyatlar balansında 6 ay ərzində 2.3 mlrd. ABŞ dolları məbləğində və ya ÜDM-in 6.3%-i səviyyəsində müsbət saldo qeydə alınıb. Dövlət Gömrük Komitəsinin məlumatına görə, 2025-ci ilin 7 ayında da xarici ticarət balansının müsbət saldosu 1.6 mlrd. ABŞ dolları təşkil edib. Mərkəzi Bankın 2025-ci və 2026-cı illərin yekunu üzrə tədiyə balansının cari hesabının profisitli olacağı ilə bağlı proqnozu dəyişməz qalır.
Pul siyasəti alətləri maliyyə bazarlarında gedən proseslər və bank sisteminin likvidlik mövqeyindəki dəyişikliklər nəzərə alınmaqla tətbiq edilir. Ötən iclasdan bəri təminatsız pul bazarında faizlər Mərkəzi Bankın faiz dəhlizi daxilində hərəkət edib, AZIR indeksi ilə uçot dərəcəsi arasındakı fərq tarixi minimuma enib. AZIR indeksinin orta günlük səviyyəsi iyulda 7.15%, avqustda 6.97%, sentyabrın ötən dövründə isə 6.98% olub. Ötən iclasdan bəri AZIR indeksi ilə yanaşı gəlirlik əyrisində və Mərkəzi Bankın notları üzrə gəlirlilikdə də azalmalar baş verib. Eyni zamanda fiziki şəxslərin manatla depozitləri üzrə faizlərdə azalmalar qeydə alınıb. Aprel ayından başlayaraq Maliyyə Nazirliyi tərəfindən vahid xəzinə hesabının sərbəst qalığının yerləşdirilməsi üzrə keçirilən depozit hərracları bank sektorunun likvidlik mövqeyinə artırıcı təsir göstərməkdə davam edir. Bu şəraitdə Mərkəzi Bank 1 həftəlik açıq bazar əməliyyatları ilə pul siyasətindən kənar amillərin AZIR-ə təsirini minimallaşdırmağa çalışır. Pul bazarında aktivlik yüksək olaraq qalır. 2025-ci ilin 8 ayında ötən ilin müvafiq dövrünə nəzərən təminatsız bazarda əqdlərin sayı 19% artıb.
Ötən iclasdan bəri inflyasiya üzrə risk balansında əhəmiyyətli dəyişiklik müşahidə olunmayıb. Qlobal ticarətdə gedən proseslər əmtəə və maliyyə bazarlarında dalğalanmalara səbəb olmaqda davam edir. Bu şəraitdə idxal qiymətləri inflyasiyanın əsas xarici risk faktoru kimi hesab olunur. Bu amil isə ticarət tərəfdaşlarında inflyasiyadan və nominal effektiv məzənnənin dinamikasından asılıdır. İnflyasiyanı artıra biləcək əsas daxili risk faktoru isə xərc amillərinin aktivləşməsi və məcmu tələbin izafi artımı qeyd oluna bilər. Cari ilin sonunadək məcmu tələbin dinamikası başlıca olaraq dövlət xərclərinin icrasından asılı olacaqdır. 2025-ci ilin sonuna kredit qoyuluşlarının illik artım tempinin 2024-cü illə müqayisədə aşağı olacağı gözlənilir.
Faiz dəhlizinin parametrləri ilə bağlı növbəti qərar faktiki inflyasiyanın dəyişimi, oktyabrda yenilənəcək makroiqtisadi proqnozlar, eyni zamanda xarici və daxili risk amillərinin dinamikasından asılı olaraq veriləcəkdir. Proqnozlar yenilənərkən 2025-ci ilin qalan dövrü və 2026-cı il üzrə dövlət xərclərinin gözlənilən dinamikası da nəzərə alınacaqdır. Mərkəzi Bank bundan sonra da qiymət sabitliyini təmin etmək üçün sərəncamındakı bütün vasitələrdən istifadə etməyə davam edəcəkdir.
Faiz dəhlizinin parametrləri ilə bağlı növbəti qərar barədə məlumat 2025-ci il oktyabr ayının 22-də ictimaiyyətə açıqlanacaq və bununla bağlı mətbuat konfransı keçiriləcəkdir.

10 September 2025, Baku: The Management Board of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan has decided to keep the refinancing rate unchanged at 7%, the floor of the interest rate corridor at 6%, and the ceiling at 8%.
The decision has been made considering the consistency of actual inflation with forecasted inflation trajectory, the comparison of forecasted inflation with the target range (4±2%), recent global economic developments, internal macroeconomic stance, ongoing FX market stability, and the transmission mechanism of monetary policy decisions.
Currently, annual inflation is moving close to the forecasted trajectory. In July 2025, 12-month inflation stood at 5%, annual price hike was 6.2% for food products, alcoholic beverages, and tobacco products, 5.6% for paid services, 2.1% for non-food staff. Annual core inflation stood at 4.6%.
Although uncertainties in the international environment persist, their upward effect on domestic inflation was not significant. According to the IMF, in July 2025, the commodity price index decreased by 0.7% annually and the food price index decreased by 3.3%. The IMF revised the global inflation forecast for 2025 down in July and left the 2026 projection unchanged.
Supply prevailed over demand in the FX market both on the cash and cashless segments. The level of dollarization of savings of resident individuals has decreased by 1.5 percentage points over recent twelve months to 29.3% in August 2025, attributable to optimistic expectations regarding the exchange rate. External sector indicators, the key factor of the FX market equilibrium, remain favorable. According to preliminary numbers, over six months the surplus in the current account of the balance of payments amounted to $2.3B (6.3% of GDP). According to the State Customs Committee, over seven months of 2025 foreign trade surplus made up $1.6B. The Central Bank’s forecast that the current account of the balance of payments will be in surplus in 2025 and 2026 remains unchanged.
Monetary policy tools are applied in response to financial market developments and changes in banking system liquidity. Since the last meeting interest rates in the unsecured money market have moved within the Central Bank’s interest rate corridor, and the gap between the AZIR index and the refinancing rate plunged to historical lows. The average daily level of the AZIR index was 7.15% in July, 6.97% in August and 6.98% over past period of September. The yield curve and return on CBA notes have also decreased along with the AZIR index since the last meeting. At the same time, interest rates on deposits of individuals decreased. Liquidity in the banking sector has increased in consequence of auctions held by the Ministry of Finance to deposit available balances of the treasury account in commercial banks since April. On this backdrop, the Central Bank strives to minimize the effect of autonomous factors on AZIR with its one-week open market operations. Money market remains highly active. Over eight months of 2025, the number of transactions in the unsecured market increased by 19% year-over-year.
There has been no significant change in the balance of risks of inflation since the last meeting. Global trade developments keep triggering fluctuations in commodity and financial markets. In such an environment, import prices are considered to be the key external risk factor of inflation, which is dependent on inflation in trade partners and the dynamics of the nominal effective exchange rate. The key domestic risk factors likely to push inflation up include the activation of cost factors and overexpansion of aggregate demand. Dynamics of aggregate demand will mainly depend on how public expenditures will be executed by the end of this year. As of end-2025, annual growth rate of lending is expected to be lower compared to 2024.
Decisions regarding the parameters of the interest rate corridor will depend on actual inflation, macroeconomic forecasts to be updated in October, and the dynamics of external and internal risk factors. The expected dynamics of public expenditures for the remaining period of 2025 and 2026 will be considered in the course of revision of forecasts. The Central Bank will employ all available tools to maintain price stability going forward.
Information regarding the next decision on the interest rate corridor parameters will be made public on 22 October 2025, through a related press conference.