15 sentyabr 2025-ci il, Bakı: Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının dəstəyi, Azərbaycan Sığortaçılar Assosiasiyasının təşkilatçılığı və Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) iştirakı ilə sentyabr ayının 14-də Şuşada Türk Dünyası Sığorta Birliyinin (TDSB) I Assambleyası təşkil olunub.
Tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən Mərkəzi Bankın sədrinin birinci müavini Əliyar Məmmədyarov TDSB-nin I Assambleyasının Şuşada keçirilməsini sığorta sektoru üçün tarixi hadisə kimi qiymətləndirib və bunun türk dünyası sığortaçıları üçün səmərəli əməkdaşlıq platforması olacağına dair əminliyini vurğulayıb. O, Mərkəzi Bank tərəfindən “2024-2026-cı illərdə maliyyə sektorunun inkişaf Strategiyası” çərçivəsində sığortaçılarda yeni korporativ idarəetmə standartları tətbiq olunduğunu, bank və sığorta əməkdaşlığının genişləndirildiyini, sığorta xidmətlərinin rəqəmsallaşmasında mühüm nailiyyətlər əldə olunduğunu diqqətə çatdırıb. Əliyar Məmmədyarov daha sonra çıxışında qlobal çağırışlara diqqət çəkərək sığorta sektorunun gələcəyinin formalaşdırıması və çağırışlara qarşı dayanıqlılığının artırılması baxımından əməkdaşlığın əhəmiyyətindən danışıb.
Tədbir müzakirə paneli formatında davam edib. Sığorta bazarları üzrə requlyatorlar panelində çıxış edən Mərkəzi Bankın baş direktoru Vüsal Qurbanov sektor üzrə həyata keçirilən islahatlardan və tənzimləyici çərçivələrin təkmilləşdirilməsi üzrə nəzərdə tutulan fəaliyyətlər haqqında danışıb. O, dayanıqlı sığorta sisteminin qurulması ilə keyfiyyətli sığorta xidmətlərinin təmin edilməsinin, katastrofik risklərin sığorta sektoruna transfer olunması ilə dövlətin fiskal yükünün azaldılmasının əhəmiyyətini vurğulayıb. Baş direktor istehlakçıların sığorta məhsullarına əlçatanlığının genişləndirilməsinin, korporativ idarəetmə standartlarının yüksəldilməsinin və ictimaiyyətlə şəffaf kommunikasiya qurulmasının sektora olan etimadın möhkəmləndirilməsinə töhfə verəcəyinə dair əminliyini bildirib.
Assambleyanın sonunda TDSB-nin TDT-nin prinsiplərinə uyğun yenidən formalaşdırılmasına dair sığorta assosiasiyaları tərəfindən “Proklamasiya sənədi” imzalanıb.
Tədbirdə Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğız, Türkiyə, Özbəkistan, Macarıstan, Türkmənistan və Şimali Kipr Türk Respublikasının maliyyə tənzimləyiciləri, sığorta assosiasiyalarının, eləcə də Türk Dövlətləri Təşkilatının nümayəndələri iştirak edib.
Qeyd edək ki, TDSB 2022-ci ildə Azərbaycan və Türkiyə sığorta assosiasiyalarının birgə təşəbbüsü ilə İstanbulda keçirilmiş Beynəlxalq Sığorta Zirvəsində təsis olunub. Birliyin təsisçiləri Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğız, Türkiyə və Özbəkistanın sığorta assosiasiyalarıdır. Daha sonra Macarıstan, Türkmənistan və Şimali Kipr Türk Respublikasının sığorta assosiasiyaları birliyə müşahidəçi təşkilat olaraq qoşulublar.

15 September 2025, Baku: The Turkic World Insurance Union (TWIU) convened its first-ever assembly, supported by the Central Bank of the Republic of Azerbaijan, organized by Azerbaijan Insurers Association, and participated by the Organization of Turkic States (OTS), in Shusha on September 14.
Opening the assembly, Aliyar Mammadyarov, First Deputy Governor of the Central Bank, hailed the event as a turning point for the sector and emphasized that the meeting would provide a powerful platform for deepening cooperation among insurers in Turkic nations. Mammadyarov also highlighted reforms carried out under the Central Bank’s 2024–2026 Financial Sector Development Strategy, including the introduction of new corporate governance standards, expanded bank–insurance partnerships, and significant progress in digitalizing insurance services. He stressed the importance of regional cooperation in confronting global challenges and strengthening the sector’s resilience.
The assembly featured a panel discussion with leading regulators. Vusal Gurbanov, Executive Director of the Central Bank, outlined recent regulatory reforms and upcoming measures aimed at improving supervision of the insurance market. He emphasized the need to build a sustainable insurance system capable to ensure high-quality insurance services and reduce the fiscal burden on the state by transferring catastrophic risks to the insurance sector. The Executive Director expressed confidence that broader consumer access to insurance products, high corporate governance standards, and transparent communication with the public would help strengthen trust in the sector.
The event concluded with the signing of a ‘Proclamation Document’ formalizing the reorganization of the TWIU in line with OTS principles.
Participants included financial regulators and insurance associations from Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Türkiye, Uzbekistan, Hungary, Turkmenistan, and the Turkish Republic of Northern Cyprus and the Organization of Turkic States.
Founded in 2022 at the International Insurance Summit in Istanbul, the TWIU was established through a joint initiative of the insurance associations of Azerbaijan and Türkiye. The founding members include Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Türkiye, and Uzbekistan, with Hungary, Turkmenistan, and the Turkish Republic of Northern Cyprus later joining as observers.