15 sentyabr 2025-ci il, Bakı: Mərkəzi Bank sosial inkişafı və maliyyə inklüzivliyinin genişləndirilməsini dəstəkləmək məqsədilə maliyyə savadlılığının artırılması istiqamətində beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsini davam etdirir. Bu çərçivədə növbəti təşəbbüs Mərkəzi Bankın İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının Beynəlxalq Maliyyə Savadlılığı Şəbəkəsinə (İƏİTBMSŞ) tamhüquqlu üzv qismində qoşulması olub.
Bu üzvlük çərçivəsində Mərkəzi Bank şəbəkənin “Maliyyə savadlılığı standartları: tətbiqi və qiymətləndirilməsi”, “Rəqəmsal maliyyə savadlılığı” və “Maliyyə savadlılığı və davamlı maliyyə” üzrə işçi qruplarında iştirak etmək, beynəlxalq səviyyədə hazırlanan siyasət sənədlərinin işlənməsi prosesinə birbaşa cəlb olunmaq, həmçinin mövcud siyasət sənədləri bazasına çıxış əldə etmək hüququ qazanıb. Bununla da, Mərkəzi Bank qabaqcıl təcrübələr və yanaşmalarla mütəmadi tanış olmaq imkanından yararlanacaq.
Qeyd edilənlər Mərkəzi Banka maliyyə savadlılığı proqramlarını beynəlxalq standartlara uyğun şəkildə tətbiq etməyə, məlumat əlçatanlığının təmin olunmasına və ümumilikdə maliyyə inklüzivliyinin genişləndirilməsinə töhfə verəcəkdir.
Qeyd edək ki, İƏİTBMSŞ dünyada maliyyə təhsili məsələləri üzrə tənzimləyicilər və digər iştirakçılar arasında əməkdaşlığı təşviq edən bir platformadır. Bu şəbəkə tərəfindən beynəlxalq səviyyədə müqayisə edilə bilən məlumatlar toplanır, siyasət təhlili aparılır və siyasət alətləri hazırlanır.

15 September 2025, Baku: The Central Bank has deepened its push to strengthen financial literacy and broaden financial inclusion by joining the Organization for Economic Co-operation and Development’s (OECD) International Network on Financial Education (INFE) as a full member.
This move will allow the Central Bank to participate in the network’s working groups on ‘Financial Literacy Standards: Implementation and Assessment,’ ‘Digital Financial Literacy,’ and ‘Financial Literacy and Sustainable Finance.’ Membership also grants direct participation in the drafting of international policy papers and full access to OECD’s extensive database of financial education resources.
These developments will help align Central Bank’s financial literacy programs with international standards, broaden access to information, and contribute to expanding financial inclusion nationwide.
OECD’s INFE serves as a global platform for cooperation among regulators and other stakeholders worldwide on issues related to financial literacy. The network gathers internationally comparable information, conducts policy analysis, and develops policy tools used globally.