24 sentyabr 2025-ci il, Bakı: Gürcüstan Respublikasının Milli Bankının (GMB) nümayəndə heyəti Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankına (AMB) təcrübə mübadiləsi məqsədilə səfər edib.
Səfərin əsas məqsədi ikitərəfli texniki əməkdaşlıq çərçivəsində ölkələrin maliyyə sahəsində tənzimləyici qurumları arasında peşəkar dialoqun genişləndirilməsindən ibarət olub. Görüş zamanı GMB nümayəndə heyəti beynəlxalq maliyyə təşkilatları tərəfindən buraxılan istiqrazların qeydiyyatı və emissiyasının tənzimlənmə çərçivəsi, həmçinin qiymətli kağızların ticarəti, depozitar və ticarətsonrası sistemin fəaliyyəti və digər mühüm mövzular üzrə təmsil etdikləri qurumun təcrübəsini bölüşüb. Bundan əlavə, beynəlxalq maliyyə təşkilatları tərəfindən yerli valyutada buraxılan istiqrazların daxili maliyyə bazarları üçün potensial əhəmiyyəti barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək ki, bu səfər cari ilin mart ayında AMB ilə GMB arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumu çərçivəsində təşkil olunub. Memorandumun məqsədi pul siyasəti, maliyyə sabitliyi siyasəti, bank nəzarəti, ödəniş sistemləri, eləcə də maliyyə texnologiyaları sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsindən ibarətdir. Memorandum çərçivəsində təcrübə və məlumat mübadiləsinin aparılması, təlim və birgə seminarların keçirilməsi, texniki məsləhətlərin verilməsi məqsədilə araşdırma və tədqiqat xarakterli səfərlərin təşkili də nəzərdə tutulub.

24 September 2025, Baku: A delegation from the National Bank of the Republic of Georgia (NBG) visited the Central Bank of the Republic of Azerbaijan (CBA) to exchange experiences.
The main purpose of the visit was to expand the professional dialogue between the two countries' financial regulatory authorities within the framework of bilateral technical cooperation. During the meeting, the NBG delegation shared their institution's experience with the regulatory framework for registering and issuing bonds issued by international financial organizations, securities trading, depository and post-trade system functioning, and other important topics. Additionally, they discussed the potential importance of bonds issued by international financial organizations in local currencies for domestic financial markets.
This visit was organized within the framework of the Memorandum of Understanding signed by the CBA and the NBG in March of this year. The Memorandum aims to expand cooperation in monetary policy, financial stability policy, banking supervision, payment systems, and financial technologies. The Memorandum also provides for organizing research and study visits to exchange experience and information, conduct training and joint seminars, and provide technical advice.