1 oktyabr, 2025-ci il, Bakı: Azərbaycanın kapital bazarı tarixində növbəti əlamətdar hadisə baş verib. Belə ki, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (AYİB) kütləvi təklif üsulu ilə Azərbaycan manatında daxili bazarda ilk dəfə istiqraz yerləşdirib. Yerli kapital bazarında buraxılan ilk dəyişkən faizli bu istiqrazların kupon faiz dərəcəsi Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankının AZIR indeksi (Banklararası Təminatsız Pul Bazarında İstinad Faiz Dərəcəsi) əsasında müəyyən edilir. AZIR indeksinin etibarlı istinad faizi kimi istiqraz buraxılışında istifadəsi gələcəkdə daha mürəkkəb maliyyə alətlərinin tətbiqi üçün mühüm zəmin yaradacaqdır.
Ümumi məbləği 50 milyon manat və tədavül müddəti 1 il olan istiqrazların yerləşdirməsi bu gün baş tutub. Yerləşdirmə zamanı 12 investor tərəfindən təqdim edilmiş müştəri sifarişlərinin ümumi həcmi 55,2 milyon manat təşkil etməklə ümumi yerləşdirmə məbləğini üstələyib.
Bu istiqraz buraxılışı Azərbaycanın kapital bazarında maliyyə alətlərinin diversifikasiyasına, investorların bazara etimadının güclənməsinə, yerli bazardan maliyyələşmə təşəbbüslərinin artmasına, ölkəmizin maliyyə bazarlarının dərinləşməsinə və ümumilikdə kapital bazarının inkişafına mühüm töhfə verəcəkdir. Mərkəzi Bank tərəfindən kapital bazarının inkişafı istiqamətində atılan strateji addımlar bundan sonra da nüfuzlu beynəlxalq təşkilatları və digər emitentləri cəlb etməklə Azərbaycan iqtisadiyyatının maliyyələşdirilməsinə və dayanıqlı iqtisadi artıma dəstək göstərəcəkdir.

1 October 2025, Baku: An important event has taken place in the history of the Azerbaijani capital market. For the first time, The European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) placed bonds in Azerbaijani manat through a public offering. The coupon interest rate of these initial floating-rate bonds issued in the local capital market is based on the AZIR (Azerbaijan Interbank Rate) index of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan. Using the AZIR index as a reliable reference interest rate for bond issuance paves the way for the future use of more complex financial instruments.
Today, the placement of bonds totaling 50 million manat with a one-year maturity took place. A total of 12 investors submitted customer orders amounting to 55.2 million manat during the placement, which exceeded the total placement amount.
This bond issue will contribute significantly to diversifying financial instruments in the Azerbaijani capital market. It will strengthen investors' confidence in the market, increase financing initiatives from the local market, and deepen and develop our country's financial markets. The Central Bank's strategic steps toward developing the capital market will continue to support financing the Azerbaijani economy and promoting sustainable economic growth by attracting reputable international organizations and other issuers.