2 oktyabr, 2025-ci il, Bakı: Mərkəzi Bank beynəlxalq əməkdaşlıq imkanlarının genişləndirilməsi və maliyyə bazarlarında istehlakçıların müdafiəsi üzrə qabaqcıl təcrübələrin tətbiqi istiqamətində fəaliyyətini davam etdirir. Bu istiqamətdə növbəti mühüm təşəbbüs Mərkəzi Bankın Beynəlxalq Maliyyə İstehlakçılarının Müdafiəsi Təşkilatına (FinCoNet) tamhüquqlu üzv qismində qoşulması olub.
Üzvlük çərçivəsində Mərkəzi Bank təşkilatın məsuliyyətli kreditləşmə, rəqəmsal maliyyə xidmətlərində istehlakçıların müdafiəsi, bazar davranışına nəzarət və risklərin qiymətləndirilməsi üzrə işçi qruplarında iştirak etmək hüququ qazanıb. Bundan əlavə, bu üzvlük beynəlxalq səviyyədə qəbul olunan siyasət sənədlərinin hazırlanması prosesinə cəlb olunmaq, həmçinin mövcud siyasət sənədləri və tədqiqat bazasına çıxış əldə etmək imkanı verir.
Mərkəzi Bank FinCoNet üzvü kimi maliyyə istehlakçılarının müdafiəsi və bazar davranışının tənzimlənməsi üzrə qabaqcıl təcrübələri öyrənə, beynəlxalq səviyyədə qəbul edilmiş təcrübə və yanaşmalarla tanış ola, həmçinin təşkilatın gündəliyinin müəyyən edilməsində iştirak edərək prioritet istiqamətlərin formalaşdırılmasına töhfə verə biləcək.
Qeyd edək ki, 2013-cü ildə təsis edilmiş FinCoNet maliyyə bazarlarının davranışına və maliyyə istehlakçılarının müdafiəsinə cavabdeh nəzarət orqanlarının beynəlxalq təşkilatıdır. Bu qurumun əsas məqsədi istehlakçıların maraqlarının qorunmasını təmin edən səmərəli və effektiv nəzarət mexanizmlərinin təşviq edilməsi, ədalətli və şəffaf bazar təcrübələrinin inkişaf etdirilməsi, həmçinin üzv qurumlar arasında ən yaxşı təcrübələrin paylaşılmasıdır.

2 October 2025, Baku: The Central Bank continues to expand opportunities for international cooperation and to implement best practices in consumer protection in financial markets. An important step in this direction was the Central Bank's decision to join the International Financial Consumer Protection Organization (FinCoNet) as a full-fledged member.
The Central Bank is entitled to participate in the organization's working groups on responsible lending, consumer protection in digital financial services, market conduct supervision, and risk assessment. This membership also provides an opportunity to participate in preparing internationally accepted policy documents and offers access to existing policy documents and research.
As a FinCoNet member, the Central Bank will learn best practices in financial consumer protection and market behavior regulation. It will also become familiar with internationally accepted practices and approaches. Additionally, the Central Bank will contribute to setting the organization's agenda and determining its priority directions.
Founded in 2013, FinCoNet is an international organization of supervisory authorities responsible for regulating financial markets and protecting financial consumers. Its main goals are to promote efficient and effective supervisory mechanisms that protect consumer interests, develop fair and transparent market practices, and share best practices among member institutions.