6 oktyabr 2025, Bakı: Mərkəzi Bankda oktyabr ayının 6-da “Azərbaycan Respublikasının 2027–2030-cu illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın hazırlanması məqsədilə yaradılmış “Makro-iqtisadi dayanıqlılıq” üzrə alt işçi qrupun üçüncü iclası keçirilib.
Mərkəzi Bankın sədri, alt işçi qrupun rəhbəri Taleh Kazımov görüşdə çıxış edərək makroiqtisadi dayanıqlılıq istiqaməti üzrə strateji tədbirlərin müəyyənləşdirilməsi, onların aralıq və yekun hədəflərinin formalaşdırılması, müvafiq tədbirlərin əsaslandırılması və tələb olunan maliyyə ehtiyaclarının qiymətləndirilməsi ilə bağlı görülən işləri müsbət qiymətləndirib.
Ümumilikdə, o, beynəlxalq təcrübə və yerli xüsusiyyətlər nəzərə alınmaqla təklif olunan tədbirlərin ölkədə makroiqtisadi dayanıqlığın gücləndirilməsi, maliyyə sabitliyinin daha da artırılması, həmçinin maliyyə sektorunun inkişaf etdirilərək iqtisadi artımda rolunun gücləndirilməsi baxımından əhəmiyyətini xüsusi vurğulayıb.
Görüş zamanı işçi qrupunda makroiqtisadi sabitlik və maliyyə sektorunun inkişafı ilə bağlı bəzi tədbirlərin dəqiqləşdirilməsi üzrə müzakirələr aparılıb və bu tədbirlər üzrə müzakirələrin işçi qaydasında aparılması tövsiyə olunub.
Sonda Taleh Kazımov çıxış edərək işçi qrupunun üzvlərinə təklif olunan tədbirlər üzrə müzakirələri yekunlaşdıraraq onların əsaslandırmalarını hazırlamağı və tələb olunan zəruri maliyyə vəsaitini müəyyən etməyi tapşırıb.
Taleh Kazımov bildirib ki, növbəti həftələrdə işçi qrupunun təklif etdiyi tədbirlər icraçı statusunda olan digər qurumlara da rəy üçün göndəriləcək. O, həmçinin işçi qrupunun işlərinin cari ayın sonuna qədər yekunlaşdırılaraq təqdim olunmasının hədəfləndiyini qeyd edib.
Qeyd edək ki, “Makro-iqtisadi dayanıqlılıq” üzrə alt işçi qrupu Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin 2025-ci il 30 may tarixli 611 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının 2027–2030-cu illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın və “İşğaldan azad edilmiş ərazilərə Böyük Qayıdışa dair II Dövlət Proqramı”nın hazırlanması barədə sənədin icrasının təmin olunması məqsədilə Nazirlər Kabinetinin 2025-ci il 18 iyun tarixli, 356s nömrəli Sərəncamına əsasən yaradılıb.

6 October 2025, Baku: The third meeting of the Macroeconomic Sustainability Sub-Working Group, established to develop the Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2027-2030, took place at the Central Bank on October 6.
Speaking at the meeting, Taleh Kazimov, Governor of the Central Bank and Head of the Sub-Working Group, positively assessed the work done on pinpointing strategic measures for macroeconomic sustainability, outlining their interim and ultimate objectives, justifying relevant measures, and appraising the required financial resources.
He emphasized the importance of the proposed measures in strengthening macroeconomic sustainability in the country, increasing financial stability, and developing the financial sector and its role in economic growth, taking into account international experience and local characteristics.
During the meeting, discussions were held in the working group on specifying some measures related to macroeconomic stability and financial sector development, and it was recommended that discussions on these measures be conducted in the process of work.
In closing, Taleh Kazimov told the working group members to sum up the talks on the suggested actions, prepare their justifications, and determine the necessary financial resources.
Taleh Kazimov said that, in the coming weeks, the working group's proposed measures will be sent to other executing bodies for feedback. He also noted that the goal is to finalize and present the work of the working group by the end of this month.
The Macroeconomic Sustainability Sub-Working Group was established based on the Cabinet of Ministers' Decree No. 356s dated June 18, 2025, to ensure the implementation of the document on the preparation of the Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2027-2030 and the 2nd State Program on the Great Return to the Liberated Territories, approved by Presidential Decree No. 611 dated May 30, 2025.