9 oktyabr 2025-ci il, Bakı: Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı ali təhsil müəssisələrində rəqəmsal maliyyə savadlılığının artırılması istiqamətində təşəbbüslərini davam etdirir.
Bu məqsədlə Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyası və Azərbaycan Texniki Universitetinin tələbələri üçün "Maliyyə texnologiyaları və rəqəmsal transformasiya" mövzusunda təlim sessiyaları keçirilib.
Dörd gün davam edən təlimlər çərçivəsində “Açıq bankçılıq” və “Paylanılmış öz müştərini tanı” konsepsiyaları, virtual aktivlər, ödəniş sistemləri və innovasiyalar, rəqəmsal fırıldaqçılıq halları və kibertəhlükəsizlik, datanın idarəedilməsi və məlumatların təhilili proseslərində süni intellektin tətbiqi imkanları kimi əsas mövzular əhatə olunub. Təlim iştirakçıları həmçinin Mərkəzi Bankın edu.e-cbar.az, bizimpullar.az və infobank.az kimi elektron maarifləndirmə resursları ilə də tanış olublar.
Mərkəzi Bankın nümayəndələri tərəfindən keçirilən sessiyalar zamanı iştirakçılara həm nəzəri biliklər, həm də praktiki tövsiyələr təqdim olunub, eyni zamanda maliyyə texnologiyalarının gələcək inkişaf istiqamətləri və qlobal maliyyə trendləri barədə geniş məlumat verilib.
Təlimin sonunda iştirakçılar öyrəndikləri bilikləri ümumiləşdirilmiş tapşırıqlar üzərində tətbiq edərək təqdimatlar ediblər. Təlimi müvəffəqiyyətlə başa vuran tələbələrə sertifikatlar təqdim olunub.

9 October 2025, Baku: The Central Bank of the Republic of Azerbaijan continues its initiatives to increase digital financial literacy at higher education institutions.
For this purpose, training sessions on Financial Technologies and Digital Transformation were held for students from Baku State University, the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan, and Azerbaijan Technical University.
The four-day training covered key topics such as the concepts of Open Banking and Distributed Know Your Customer, virtual assets, payment systems and innovations, digital fraud and cybersecurity, data management and the possibilities of applying artificial intelligence in data analysis processes. Participants also became familiar with the Central Bank's electronic educational resources such as edu.e-cbar.az, bizimpullar.az and infobank.az.
During the sessions led by Central Bank representatives, participants received theoretical knowledge, practical recommendations, and extensive information on the future development of financial technologies and global financial trends.
At the conclusion of the training, participants gave presentations on generalized tasks, applying the knowledge they had acquired. Students who successfully completed the training received certificates.