16 oktyabr 2025-ci il, Bakı: Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı (AMB) ölkədə innovativ maliyyə texnologiyalarının tətbiqinin genişləndirilməsi və rəqəmsal bankçılıq ekosisteminin formalaşdırılması istiqamətində təşəbbüslərini davam etdirir. Bu təşəbbüslər çərçivəsində oktyabr ayının 15-də AMB-nin təşkilatçılığı ilə "Xüsusi tənzimləmə rejimi - nəticələr və yeni imkanlar" mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən AMB-nin Maliyyə texnologiyaları və innovasiyalar departamentinin direktoru Fidan Tofidi "2024–2026-cı illərdə maliyyə sektorunun inkişaf Strategiyası" çərçivəsində xüsusi tənzimləmə rejiminin tətbiqinin ekosistemin dərinləşdirilməsinə verdiyi töhfəni vurğulayıb. O, həmçinin AMB tərəfindən rəqəmsal maliyyə həllərinin inkişafına və innovasiyaların geniş miqyasda təşviqinə zəmin yaradacaq prioritet təşəbbüsləri diqqətə çatdırıb.
Daha sonra AMB-nin Xüsusi tənzimləmə rejiminin təşkili şöbəsini rəisi Sahib Həsənov xüsusi tənzimləmə rejiminin tətbiqi üzrə əldə edilmiş nəticələr və xüsusi tənzimləmə rejiminin inkişafı haqqında danışıb. Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyasının eksperti Pavel Şust tərəfindən bu sahə üzrə beynəlxalq təcrübələr və yeniliklərə dair mühüm məlumatlar təqdim olunub.
Tədbirdə həmçinin xüsusi tənzimləmə rejiminin iştirakçıları sınaq dövrü və mərhələləri üzrə təcrübələrini iştirakçılarla bölüşüb.
Təqdimatın sonunda iştirakçılar arasında praktik məşğələlər keçirilib. İştirakçılar komandalar şəklində xüsusi tənzimləmə rejiminə müraciət üçün innovativ məhsulların hazırlanmasına dair tapşırıqları yerinə yetiriblər. Komandalara ekspert dəstəyi göstərilib və onları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, AMB-nin təşəbbüsü ilə yaradılan xüsusi tənzimləmə rejimi ölkəmizin maliyyə bazarlarında innovativ xidmət və məhsulların tətbiqinə geniş imkan yaradır, bununla da maliyyə inklüzivliyinin artırılmasına, eləcə də maliyyə xidmətlərinin təhlükəsizliyinin və əlçatanlığının yüksəldilməsinə xidmət edir.

16 October 2025, Baku: The Central Bank of the Republic of Azerbaijan (CBA) continues its initiatives to expand the use of innovative financial technologies and develop a digital banking ecosystem in the country. As part of these efforts, the CBA organized an event on October 15 titled "Regulatory Sandbox Regime: Results and New Opportunities."
In her opening speech at the event, Fidan Tofidi, Director of the CBA's Financial Technologies and Innovations Department, discussed how implementing a regulatory sandbox regime contributes to the development of the ecosystem under the Financial Sector Development Strategy for 2024–2026. Tofidi also presented the CBA's priority initiatives for developing digital financial solutions and fostering widespread innovation.
Then, Sahib Hasanov, Head of the CBA’s Regulatory Sandbox Organization Division, discussed the results of applying the regulatory sandbox regime and its development. Pavel Shust, an expert from the International Finance Corporation, presented important information on international experiences and innovations in this area.
During the event, regulatory sandbox participants shared their experiences with the testing period and its stages.
At the end of the presentation, participants completed practical exercises. Working in teams, they developed innovative products for application to the regulatory sandbox regime. The teams received expert support and had their questions answered.
The CBA’s regulatory sandbox regime provides ample opportunity for innovative financial services and products to be implemented in our country's financial markets. This serves to increase financial inclusion and improve the security and accessibility of financial services.