20 oktyabr 2025-ci il, Bakı: Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı (AMB), növbəlilik prinsipinə əsasən 2024-cü ildə qəbul etdiyi İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) İqtisadi və Ticarət Əməkdaşlığı üzrə Daimi Komitəsinin (COMCEC) Kapital Bazarı Tənzimləyiciləri Forumunun Kapital Bazarının İnkişafı üzrə işçi qrupuna sədrliyini 2025-ci ildə də davam etdirir. Sədrlik çərçivəsində üzv dövlətlərlə kapital bazarının inkişafına dair təhlillər aparılır və müvafiq siyasət tövsiyələri hazırlanır.
2024-cü ildə işçi qrupun təşəbbüsü ilə “Sukuk bazarının inkişafı və yaşıl sukuk təşəbbüsləri” mövzusunda hesabat hazırlanıb. Bu istiqamətdə irəli sürülən təşəbbüslərin davamı olaraq 2025-ci il üçün fəaliyyət mövzusu “Azərbaycanda Sukukun tətbiqi üçün hüquqi və tənzimləyici şərtlər: xarici təcrübə, tənzimləyici boşluqlar və islahatlara ehtiyac” kimi müəyyən edilib. Mövzu üzrə aparılmış araşdırmanın nəticələri 14-cü İllik COMCEC Kapital Bazarı Tənzimləyiciləri Forumunda müzakirə olunub və AMB-nin Kapital bazarları fəaliyyətinə dair siyasət və tənzimlənmə departamentinin nümayəndəsi tərəfindən təqdimat keçirilib.
Qeyd edək ki, bu fəaliyyət AMB-nin İdarə Heyəti tərəfindən təsdiq edilmiş “2024-2026-cı illərdə maliyyə sektorunun inkişafı Strategiyası”nda müəyyənləşdirilmiş kapital bazarları istiqaməti üzrə təşəbbüslərə uyğun olaraq investisiya alətlərinin çeşidinin artırılması və İslam maliyyəsi aləti olan Sukuk kimi yeni maliyyə məhsullarının təşviqinə xidmət edir.

20 October 2025, Baku: The Central Bank of the Republic of Azerbaijan (CBA) continues to chair the Capital Market Regulators Forum Working Group of the COMCEC (the Standing Committee for Economic and Commercial Cooperation of the Organization of Islamic Cooperation), a position it assumed on a rotating basis in 2024. During its term, the CBA conducts analyses on capital market development with member states and prepares relevant policy recommendations.
In 2024, the Working Group prepared a report titled “Development of the Sukuk Market and Green Sukuk Initiatives." Continuing these initiatives, the 2025 topic was determined to be "Legal and Regulatory Conditions for the Implementation of Sukuk in Azerbaijan: Foreign Experience, Regulatory Gaps, and the Need for Reforms." The results of the research conducted on this topic were discussed at the 14th Annual COMCEC Capital Market Regulators Forum, where a representative of the CBA's Capital Markets Policy and Regulation Department gave a presentation.
This activity aims to expand the range of investment instruments and encourage the development of new financial products, such as Sukuk, an Islamic finance instrument, in line with the capital markets initiatives outlined in the Financial Sector Development Strategy for 2024-2026, as approved by the CBA's Management Board.