24 oktyabr 2025-ci il, Bakı: Biznes mühitinin əlverişliliyinin artırılması və beynəlxalq reytinqlərdə ölkəmizin mövqeyinin daha da yaxşılaşdırılması, sahibkarların maliyyə resurslarına çıxış imkanlarının genişləndirilməsi və maliyyə inklüzivliyinin yüksəldilməsi istiqamətində tədbirlər Mərkəzi Bankın daim diqqət mərkəzində saxlanılır.
Bu çərçivədə Dünya Bankı Qrupunun “Business Ready” hesabatının “Maliyyə xidmətləri” indikatoru ilə bağlı müvafiq qiymətləndirilməsində iştirak edən Daşınar Əmlakın Yüklülüyünün Dövlət Reyestri (Reyestr) üzrə məlumatlılığın artırılması istiqamətində bank olmayan kredit təşkilatlarının nümayəndələrinə maarifləndirmə tədbiri keçirilib.
Tədbirdə daşınar aktiv əsaslı maliyyələşmə eksosisteminin ölkəmizdə stimullaşdırılması, sahibkarlıq subyektlərinin maliyyə resurslarına çıxış imkanlarının artırılması istiqamətində yaradılmış Reyestrin (https://mpcr.e-cbar.az) fəaliyyəti üzrə müzakirələr aparılıb.
Mərkəzi Bankın nümayəndələri tərəfindən iştirakçılara Reyestrin yüklülük predmetlərinin onlayn qeydiyyatı, axtarışı, düzəlişi və xitamını təmin edən müasir funksionallıqları və üstünlükləri, habelə daşınar aktiv əsaslı maliyyələşmə üzrə hüquqi çərçivənin təqdim etdiyi imkanlar və perspektivlər barədə təqdimatlar keçirilib.
Tədbir iştirakçılarına həmçinin Mərkəzi Bankın maliyyə savadlılığına dair elektron resursları da təqdim edilib.

24 October 2025, Baku: The Central Bank is constantly focused on measures aimed at improving the business environment, furthering our country's position in international rankings, expanding entrepreneurs' access to financial resources, and increasing financial inclusion.
In this context, representatives from non-bank credit institutions participated in an awareness event about the State Registry for Encumbrance of Movable Property (the Registry). The Registry was involved in the relevant assessment of the "Financial Services" indicator for the World Bank Group's "Business Ready" report.
The event covered the activities of the Registry (https://mpcr.e-cbar.az), which was established to promote the ecosystem of movable asset-based financing in our country and expand entrepreneurs' access to financial resources.
Representatives of the Central Bank presented to the participants the modern functionalities and advantages of the Registry, which provide online registration, search, correction and termination of encumbrances, as well as the opportunities and prospects provided by the legal framework for movable asset-based financing.