28 oktyabr 2025-ci il, Bakı: Mərkəzi Bankın strateji dəstəyi ilə Türk dünyasında sığorta və rəqəmsal texnologiyaların inkişafına həsr olunmuş “Türk Dövlətləri Insurtech Zirvəsi” başlayıb.
Mərkəzi Bankın baş direktoru Vüsal Qurbanov açılış nitqində sığortanın yalnız maliyyə sabitliyinin mühüm dayağı deyil, həm də cəmiyyətin sosial rifahını və gələcəyə inamını təmin edən strateji mexanizm olmasını qeyd edib. O, sığortanın gələcəyinin yalnız klassik prinsiplərlə deyil, texnologiyanın gətirdiyi yeniliklər əsasında formalaşdığını vurğulayıb.
Baş direktor “insurtech”lərin ənənəvi sığorta modellərinin təqdim etdiyi standartlaşmış məhsullardan fərqli olaraq fərdi ehtiyaclara uyğunlaşdırılmış sığorta həlləri, real vaxt rejimində risk qiymətləndirməsi və şəffaf xidmətlər təqdim etdiyini bildirib.
O, həmçinin Azərbaycanın sığorta bazarında “insurtech”lərin tətbiqi, xüsusi tənzimləmə rejimləri və rəqəmsal transformasiyanın yerli və qlobal bazarlara təsirlərinin Mərkəzi Bankın xüsusi diqqət mərkəzində olduğunu qeyd edib.
Vüsal Qurbanov Türk dövlətləri arasında təcrübə və texnologiya mübadiləsi, birgə startap təşəbbüsləri və vahid məlumat platformalarının yaradılmasına imkanlar yaradan bu tədbirin Türk dünyasının “insurtech” xəritəsində yeni səhifə açacağına, praktik tərəfdaşlıqlar, ortaq layihələr və yeni ideyalarla nəticələnəcəyinə inamını ifadə edib.
Mərkəzi Bankın Sığorta fəaliyyətinin tənzimlənməsi departamentinin direktoru Pənah Bənnayev sammit çərçivəsində keçirilmiş “Türk ölkələrində sığorta bazarının tənzimləyici icmalı” müzakirə panelinin spikerlərindən olub. O, Mərkəzi Bankın və Türk dövlətlərinin əsas strateji prioritetlərindən birinin sığorta sektorunun maliyyə dayanıqlılığının gücləndirilməsi olduğunu bildirib. Pənah Bənnayev sektorda korporativ idarəetmə, risk idarəetməsi, xüsusilə də ictimaiyyətə məlumatların açıqlanması üzrə tənzimləmələrin Mərkəzi Bank tərəfindən beynəlxalq standartlara uyğun olaraq həyata keçirildiyini vurğulayıb.
Qeyd edək ki, iki gün davam edəcək sammit Türkiyənin Ticarət Nazirliyinin təşkilatçılığı, Türkiyənin Xidmət İxracatçıları Birliyi, Azərbaycan Sığortaçılar Assosiasiyası və "New Generation Management Company" şirkətinin birgə əməkdaşlığı keçirilir.

28 October 2025, Baku: The international Turkic States Insurtech Summit dedicated to the development of insurance and digital technologies in the Turkic world has kicked off in Baku with the strategic support of the Central Bank of Azerbaijan.
In his opening speech, Vusal Gurbanov, Executive Director of the Central Bank, stated that insurance is a vital component of financial stability and a crucial mechanism for ensuring social well-being and confidence in the future. He emphasized that the future of insurance is shaped by both classical principles and technological innovations.
Unlike traditional insurance models, which offer standardized products, Vusal Gurbanov said that insurtechs provide insurance solutions tailored to individual needs, real-time risk assessment, and transparent services.
He also noted that the Central Bank is keeping a close eye on the entry of "insurtechs" into the Azerbaijani insurance market, as well as on the impact of regulatory sandbox regime and digital transformation on local and global markets.
Vüsal Gurbanov expressed his belief that this event, which fosters the exchange of experience and technology, collaborative startup initiatives, and the establishment of unified information platforms among Turkic states, will initiate a new chapter in the "insurtech" landscape of the Turkic world and culminate in practical partnerships, joint projects, and new ideas.
Panah Bannayev, Director of the Insurance Regulation Department at the Central Bank, was one of the speakers at the “Regulatory Review of the Insurance Market in Turkic countries" discussion panel held during the summit. He stated that strengthening the financial sustainability of the insurance sector is one of the Central Bank's and the Turkic states' main strategic priorities. Bannayev emphasized that the Central Bank implements regulations on corporate governance, risk management, and public disclosure of information, all of which are in accordance with international standards.
The two-day summit is organized by the Turkish Ministry of Trade, the Service Exporters' Association of Türkiye, the Azerbaijan Insurers Association, and Istanbul-based New Generation Management Company.