30 oktyabr 2025-ci il, Bakı: Mərkəzi Bankda 2025-ci il oktyabr ayının 30-da “Azərbaycan Respublikasının 2027–2030-cu illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın hazırlanması məqsədilə yaradılmış “Makro-iqtisadi dayanıqlılıq” üzrə alt İşçi Qrupun dördüncü iclası keçirilib.
Mərkəzi Bankın sədri, alt İşçi Qrupun rəhbəri Taleh Kazımov görüşdə çıxış edərək makroiqtisadi dayanıqlılıq istiqaməti üzrə Tədbirlər Planının yekun versiyasının hazırlanması istiqamətində görülən işləri müsbət qiymətləndirib. O, Tədbirlər Planının Nazirlər Kabinetinin 18 iyun 2025-ci il tarixli, 356s nömrəli Sərəncamı ilə müəyyən olunmuş müddət ərzində əhatəli və təkmil hazırlanmasında alt İşçi Qrup üzvləri arasında səmərəli əməkdaşlıq, qarşılıqlı koordinasiya və məsuliyyətli yanaşmanı xüsusi vurğulayıb.
Ümumilikdə, Taleh Kazımov beynəlxalq təcrübə və yerli xüsusiyyətlər nəzərə alınmaqla təklif olunan tədbirlərin ölkədə makroiqtisadi dayanıqlılığın gücləndirilməsi, maliyyə sabitliyinin daha da artırılması, həmçinin maliyyə sektorunun iqtisadi artımda rolunun genişləndirilməsi baxımından əhəmiyyətini qeyd edib.
Taleh Kazımov bildirib ki, 356s nömrəli Sərəncamın 6.5-ci bəndini rəhbər tutaraq “Makroiqtisadi dayanıqlılıq” üzrə alt İşçi Qrupun Tədbirlər Planı layihəsi, eləcə də tədbirlərin icrası ilə bağlı maliyyə ehtiyaclarına (maliyyə tələbatı) dair təkliflər 1 noyabr tarixinədək İşçi Qrupun rəhbərinə - Komissiya sədrinin müavininə təqdim ediləcəkdir.
Görüşdə iştirak edən dövlət qurumlarının nümayəndələri də alt İşçi Qrupunun fəaliyyətini yüksək qiymətləndirərək görülən işlərin effektiv koordinasiya şəraitində aparılmasını və keçirilmiş müzakirələrin və fikir mübadiləsinin faydalı olduğunu vurğuladılar. Onlar qəbul ediləcək Tədbirlər Planının ölkənin uzunmüddətli iqtisadi sabitliyinə və institusional inkişafına mühüm töhfə verəcəyini qeyd ediblər.
Qeyd edək ki, “Makro-iqtisadi dayanıqlılıq” üzrə alt İşçi Qrupu Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2025-ci il 30 may tarixli 611 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının 2027–2030-cu illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın və “İşğaldan azad edilmiş ərazilərə Böyük Qayıdışa dair II Dövlət Proqramı”nın hazırlanması barədə sənədin icrasının təmin olunması məqsədilə Nazirlər Kabinetinin 2025-ci il 18 iyun tarixli, 356s nömrəli Sərəncamına əsasən yaradılıb.

30 October 2025, Baku: The fourth meeting of the Macroeconomic Sustainability Sub-Working Group, established to develop the Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2027-2030, took place at the Central Bank on October 30.
Speaking at the meeting, Taleh Kazimov, Governor of the Central Bank and Head of the sub-Working Group, positively assessed the work done on preparation of the final version of the Action Plan. He emphasized the effective cooperation, mutual coordination, and responsible approach of the sub-Working Group members in preparing the Action Plan in accordance with the Cabinet of Ministers' Order No. 356s, issued on June 18, 2025.
In general, Taleh Kazimov emphasized the importance of the proposed measures in strengthening the country's macroeconomic sustainability, further increasing its financial stability, and expanding the financial sector's role in economic growth. These measures take into account international experience and local characteristics.
Taleh Kazimov stated that the sub-Working Group's draft Action Plan on Macroeconomic Sustainability, along with proposals for financial needs (financial demand) to implement the measures, will be submitted to the Head of the Working Group and the Commission's Deputy Chairman by November 1, in accordance with paragraph 6.5 of Order No. 356s.
Representatives of state institutions participating in the meeting also highly appreciated the activities of the sub-Working Group, emphasizing the effective coordination of the work carried out and the usefulness of the discussions and exchange of views. They noted that the Action Plan to be adopted will make a significant contribution to the country’s long-term economic stability and institutional development.
The Macroeconomic Sustainability Sub-Working Group was established based on the Cabinet of Ministers' Decree No. 356s dated June 18, 2025, to ensure the implementation of the document on the preparation of the Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2027-2030 and the 2nd State Program on the Great Return to the Liberated Territories, approved by Presidential Decree No. 611 dated May 30, 2025.