30 oktyabr 2025-ci il, Bakı: Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı (AMB) və Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Elektron Təhlükəsizlik Xidməti (ETX) maliyyə sektorunda informasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizliyə dair əməkdaşlığı gücləndirir.
Əməkdaşlıq çərçivəsində tərəflər sektor üzrə informasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizlik istiqamətində koordinasiyalı fəaliyyətin təmin olunması, müvafiq tədbirlərin təşkili, həmçinin insidentlər, kiberhücumlar və digər təhdidlər barədə qarşılıqlı məlumatlandırmanın həyata keçirilməsi istiqamətində birgə çalışacaqlar.
AMB-nin sədr müavini Vüsal Xəlilov əməkdaşlığın maliyyə sisteminin kibertəhlükəsizliyinin və dayanıqlılığının artırılmasına töhfə verəcəyini bildirib. O həmçinin bu təşəbbüsün milli kibermühitin təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi yolunda daha sıx əməkdaşlığa doğru mühüm addım olduğunu vurğulayıb.
ETX-nin rəisi Fərid Zeynalov bildirib ki, tərəfdaşlıq nəinki maliyyə sektorunda, ümumilikdə ölkənin kibertəhlükəsizlik infrastrukturunun möhkəmləndirilməsində mühüm rol oynayacaq. O bildirib ki, tərəflər arasında koordinasiyanın artırılması kibertəhlükəsizlik tədbirlərinin daha sistemli şəkildə icrasına imkan verəcək.
Əməkdaşlıq çərçivəsində həmçinin maliyyə sektoru iştirakçıları və geniş ictimaiyyət arasında kibertəhlükəsizlik biliklərinin artırılması məqsədilə maarifləndirici təşəbbüslərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.

30 October 2025, Baku: The Central Bank of the Republic of Azerbaijan (CBA) and the Electronic Security Service (ESS) of the Ministry of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan are strengthening their cooperation regarding information security and cybersecurity in the financial sector.
As part of this collaboration, the two entities will coordinate their efforts to ensure coordinated activities in the field of information security and cybersecurity in the sector, organize relevant events, and share information about incidents, cyberattacks, and other threats.
Vusal Khalilov, the CBA's Deputy Governor, said that this collaboration will enhance the cybersecurity and resilience of the financial system. He also emphasized that this initiative is an important step toward closer cooperation in strengthening the security of the national cyber environment.
Farid Zeynalov, the ESS's head, said the partnership will strengthen not only the financial sector's cybersecurity but also the country's cybersecurity infrastructure in general. He added that increased coordination between the parties will enable more systematic implementation of cybersecurity measures.
The cooperation includes implementing awareness initiatives to increase cybersecurity knowledge among financial sector participants and the general public.