7 noyabr 2025-ci il, Bakı: Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Naxçıvan Muxtar Respublikasında səlahiyyətli nümayəndəliyi, Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankı, Azərbaycan Banklar Assosiasiyası (ABA) və Naxçıvan Dövlət Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə “Konstitusiya və Suverenlik İli” və “Zəfərin 5 illik yubileyi”nə həsr olunmuş “Naxçıvan Regional Bank Forumu” keçirilib.
Tədbirin əvvəlində forum iştirakçıları ümummilli lider Heydər Əliyevin Naxçıvan şəhərindəki abidəsini ziyarət edərək onun əziz xatirəsinə ehtiramlarını bildirib və sonra Heydər Əliyev Muzeyi ilə tanış olublar.
Mərkəzi Bankın sədr müavini Toğrul Əliyev forumda çıxış edərək Mərkəzi Bank tərəfindən həyata keçirilən makroiqtisadi və maliyyə sabitliyi üzrə tənzimləyici tədbirlərin nəticələri, ölkə üzrə kredit portfelinin artımı və maliyyə inklüzivliyinin genişləndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verib. O, maliyyə institutlarının regional iqtisadi fəallığın artırılmasında rolunu, eləcə də muxtar respublikanın sosial-iqtisadi inkişafında maliyyə sektoru tərəfindən həyata keçirilən fəaliyyətləri diqqətə çatdırıb. Sədr müavini Naxçıvan Muxtar Respublikasında izlənilən mühüm irəliləyişlərdən danışarkən bildirib ki, ölkə başçısı möhtərəm cənab Prezident tərəfindən təsdiqlənmiş Dövlət Proqramı çərçivəsində Naxçıvanda bank infrastrukturunun genişləndirilməsi bu inkişafın bariz nümunəsidir. O, çıxışının yekununda forum iştirakçılarına Zəfər Günü münasibətilə təbriklərini çatdırıb.
Daha sonra tədbir panel müzakirələri və dəyirmi masa sessiyası ilə davam edib.
Dəyirmi masa çərçivəsində “Muxtar respublikada mövcud iqtisadi reallıqlar və gələcək gözləntilər, regionda iqtisadi canlanmanın təşviqində bankların rolu” mövzusunda müzakirələr aparılıb. Müzakirələrdə Mərkəzi Bankın sədr müavini Toğrul Əliyev, ABA prezidenti Zakir Nuriyev və digər bank rəhbərləri iştirak edib. Muxtar respublikada fəaliyyət göstərən bankların əsas göstəricilərini əks etdirən infoqrafika təqdim olunub, həmçinin bank sektorunun inkişaf perspektivləri və bu sahədə əməkdaşlıq imkanlarının genişləndirilməsi barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Panel müzakirələrində isə muxtar respublikada fəaliyyət göstərən bank filiallarının rəhbərləri spiker qismində çıxış ediblər. Bununla yanaşı, universitet tələbə və müəllimləri üçün bank xidmətləri, rəqəmsal bankçılıq və banklarda karyera perspektivləri mövzusunda təqdimatlar keçirilib.

7 November 2025, Baku: The ‘Nakhchivan Regional Banking Forum,’ dedicated to the ‘Year of the Constitution and Sovereignty’ and ‘the 5th Anniversary of the Victory’, was jointly organized by the Authorized Representation of the President of the Republic of Azerbaijan in the Nakhchivan Autonomous Republic, the Central Bank of the Republic of Azerbaijan, the Azerbaijan Banks Association (ABA), and Nakhchivan State University.
The event was preceded by a visit to the monument of National Leader Heydar Aliyev in Nakhchivan, during which participants honored his memory and then toured the Heydar Aliyev Museum.
In his opening remarks, Toghrul Aliyev, Deputy Governor of the Central Bank detailed the participants about the results of the Central Bank’s regulatory measures aimed at safeguarding macroeconomic and financial stability, the growth of the national credit portfolio, and ongoing initiatives to enhance financial inclusion across the country. He emphasized the important role of financial institutions in stimulating regional economic activity, as well as the contribution of the financial sector to the socio-economic development of the autonomous republic. Highlighting the significant progress achieved in the Nakhchivan Autonomous Republic, Deputy Governor noted that the expansion of the banking infrastructure in Nakhchivan, as part of the State Program approved by His Excellency the President of the Republic of Azerbaijan, stands as a clear example of this advancement. He concluded his address by extending his congratulations to all forum participants on the occasion of Victory Day
The event continued with panel discussions and a roundtable session.
During the roundtable, participants discussed the topic ‘Current Economic Realities and Future Prospects in the Autonomous Republic: The Role of Banks in Promoting Regional Economic Revitalization.’ The session brought together Toghrul Aliyev, Deputy Governor of the Central Bank, Zakir Nuriyev, ABA President, and senior representatives of various banks. An infographic reflecting key performance indicators of banks operating in the autonomous republic was presented, followed by an exchange of views on the development prospects of the banking sector and opportunities for further cooperation in this field.
At the panel discussions, heads of regional bank branches in the autonomous republic shared insights as speakers. In addition, presentations were held for university students and faculty on topics such as banking services, digital banking, and career opportunities in the banking sector.