13 noyabr 2025-ci il, Bakı: Dayanıqlı maliyyə taksonomiyalarının qarşılıqlı əlaqəliliyi və müqayisəliliyinin inkişafına dair Yol Xəritəsi (Taksonomiyaların Yol Xəritəsi Təşəbbüsü), Dayanıqlı Biznes üzrə COP (SB COP) və İnkişafın Maliyyələşdirilməsi üzrə Beynəlxalq Klub (IDFC) ilə əməkdaşlıq çərçivəsində BMT-nin İqlim Dəyişikliyi Konfransı (COP30) zamanı “Bakıdan Belemə: Özəl kapitalın cəlb edilməsini stimullaşdırmaq üçün taksonomiyanın qarşılıqlı əlaqəliliyinin inkişafı” adlı yüksək səviyyəli tədbir təşkil edəcək.
İqlim və dayanıqlılıq məqsədləri üçün maliyyələşdirmənin səfərbər edilməsi zərurəti getdikcə daha da aktuallaşır. Bu tədbir 2035-ci ilə qədər ildə ən azı 1,3 trilyon ABŞ dolları səfərbər edilməsi üzrə Yeni Kollektiv Kəmiyyət Hədəfini müəyyən edən COP29-un nəticələrinə əsaslanaraq şəffaflığı, müqayisəliliyi və sərhədlərarası investisiyaları artırmaq üçün dayanıqlı maliyyə taksonomiyalarının uyğunlaşdırılması üzrə qlobal dialoq üçün effektiv platforma rolunu oynayacaq.
Bu tədbir hökumətlərin, inkişafı maliyyələşdirən qurumların və özəl sektorun liderlərini bir araya gətirməklə dayanıqlı maliyyə taksonomiyalarının gücləndirilmiş əlaqəliliyi vasitəsilə özəl kapital səfərbərliyinin genişləndirilməsi üçün praktik həll yollarını araşdıracaq. Bu təşəbbüs, ortaq bir dil və ümumi standartları təşviq etməklə, fraqmentasiyanı azaltmağı, innovasiyanı təşviq etməyi, həmçinin kapitalı etibarlı və təsirli iqlim investisiyalarına yönəltməyi hədəfləyir.
Bu sessiya və digər COP30 tədbirləri vasitəsilə Taksonomiyaların Yol Xəritəsi Təşəbbüsü öz missiyasını yerinə yetirmək üçün aşağıdakı əsas layihələri və həlləri təqdim edəcək:
1. Taksonomiyanın Yol Xəritəsi Təşəbbüsünün icra vəziyyətinə dair hesabat: Bu hesabat dayanıqlı maliyyə taksonomiyalarının inkişafı və əlaqəliliyi üzrə qlobal trendlərin, irəliləyişlərin və ən yaxşı təcrübələrin analitik icmalını təqdim edir. Burada Taksonomiyanın Yol Xəritəsi Təşəbbüsünün icrasının gedişi və daha geniş taksonomiya mənzərəsi nöqteyi-nəzərindən irəliləyişlər ətraflı şəkildə təsvir edilir.
2. Taksonomiyanın əlaqəliliyi prinsipləri: Bu yüksək səviyyəli prinsiplər toplusu taksonomiyanı formalaşdıran və siyasəti müəyyən edən qurumlar, yurisdiksiyalar arasında əlaqəliliyi və müqayisəliliyi təşviq etmə mövzusunda təlimatlandırmaq məqsədilə hazırlanıb. Prinsiplər Taksonomiyanın Yol Xəritəsinin praktik tətbiqini dəstəkləyərək həm inkişaf, həm də tətbiq mərhələlərində əlaqəliliyin təşviq edilməsi səylərini gücləndirməyi hədəfləyir.
3. Dayanıqlı Maliyyə Taksonomiyasının xəritələnməsi sistemi: Bu sistem istifadəçilərə müxtəlif yurisdiksiyalarda dayanıqlı maliyyə taksonomiyalarını müqayisə etməyə, istiqamətləndirməyə və təhlil etməyə imkan verən qlobal ictimai faydalı rəqəmsal vasitədir. O, taksonomiya meyarlarını, strukturlarını və məqsədlərini ardıcıl və əlçatan formatda xəritələşdirərək əlaqəliliyi, şəffaflığı və məlumata əsaslanan qərar qəbuletmə prosesini dəstəkləyir.
4. Taksonomiyanın Yol Xəritəsi Təşəbbüsü üçün veb-sayt: Taksonomiyanın effektiv şəkildə tətbiqi və koordinasiyası üçün məlumat və resurs əlçatanlığını təmin edən xüsusi rəqəmsal platforma hazırlanıb. Bu platforma vasitəsilə Yol Xəritəsi üzrə yeniliklər paylaşılacaq, tərəfdaşların cəlb olunması asanlaşdırılacaq və qlobal miqyasda tərəfdaşlar arasında əməkdaşlıq təşviq olunacaqdır.
Bu addım dayanıqlı maliyyə arxitekturasını gücləndirmək üçün beynəlxalq əməkdaşlığın artan tempini vurğulayır. Bu təşəbbüs taksonomiyaların əlaqəliliyi və müqayisəliliyini inkişaf etdirməklə özəl kapital axınlarını stimullaşdırmağı və aşağı karbonlu qlobal iqtisadiyyata doğru inklüziv və ədalətli keçidi dəstəkləməyə yönəlmişdir.
Taksonomiyanın Yol Xəritəsi Təşəbbüsü
Taksonomiyanın Yol Xəritəsi Təşəbbüsü COP29 zamanı yaradılan könüllü, çoxtərəfdaşlı platformadır. Bu təşəbbüs dayanıqlı maliyyə taksonomiyaları arasında əlaqəliliyin və müqayisəliliyin inkişaf etdirilməsinə yönəlib. Bu təşəbbüs yurisdiksiyalar arasında uyğunluğu təşviq etmək, şəffaflığı yüksəltmək və dayanıqlı investisiya üçün kapital səfərbərliyini asanlaşdırmaq məqsədilə qlobal əməkdaşlığı dəstəkləyir.
Taksonomiyanın Yol Xəritəsi Təşəbbüsü aşağıdakı qurumları əhatə edir: Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı (AMB), Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası (IFC), Dayanıqlı Bankçılıq və Maliyyə Şəbəkəsi (SBFN), Dayanıqlı Maliyyə üzrə Beynəlxalq Platforma (IPSF), Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramı (UNDP), Beynəlxalq Əməkdaşlıq üzrə Alman Cəmiyyəti (“Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH”), Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Ətraf Mühit üzrə Proqramının Maliyyə Təşəbbüsü (UNEP FI), İqlim İstiqrazları Təşəbbüsü (CBI), Avropa Birliyinin Dayanıqlı Maliyyə üzrə Məsləhət Mərkəzi, Məsuliyyətli İnvestisiya Prinsipləri (PRI) və Braziliyanın Maliyyə Nazirliyi.
Taksonomiyanın Yol Xəritəsi Təşəbbüsü və onun planlaşdırılan nəticələri haqqında daha çox məlumat üçün bu səhifəyə daxil olun: www.TaxonomiesRoadmap.org

13 November 2025, Baku: The Roadmap for Advancing Interoperability and Comparability of Sustainable Finance Taxonomies (Taxonomy Roadmap Initiative), in collaboration with the Sustainable Business COP (SB COP) and the International Development Finance Club (IDFC), will host a high-level event during the UN Climate Change Conference (COP30) titled “From Baku to Belém: Advancing Taxonomy Interoperability to Catalyse Private Capital Mobilization.”
The need to mobilize finance for climate and sustainability goals has become increasingly urgent. Building on the outcomes of COP29—which set a New Collective Quantified Goal to mobilize at least USD 1.3 trillion per year by 2035 from public, private, and alternative sources, with a focus on emerging markets and developing economies—this event will provide a platform for global dialogue on aligning sustainable finance taxonomies to enhance transparency, comparability, and cross-border investment.
The session will convene leaders from governments, development finance institutions, and the private sector to explore practical solutions for scaling private capital mobilization through enhanced interoperability of sustainable finance taxonomies. By fostering common language and shared standards, the initiative aims to reduce fragmentation, promote innovation, and direct capital toward credible and impactful climate investments.
Through this session and other COP30 events, the Taxonomy Roadmap Initiative will present the following key initiatives and solutions to deliver on its mission:
1. Taxonomy Roadmap Initiative Progress Report: This report provides an analytical overview of global trends, progress, and best practices in the development and interoperability of sustainable finance taxonomies. It details the progress of the Taxonomy Roadmap Initiative and developments across the broader taxonomy landscape.
2. Principles for Taxonomy Interoperability: This set of high-level principles is designed to guide taxonomy developers and policymakers in promoting interoperability and comparability across jurisdictions. The principles aim to strengthen efforts to foster interoperability at both the development and implementation phases, supporting the practical application of the Taxonomy Roadmap.
3. Sustainable Finance Taxonomy Mapper: A global public-good digital tool that enables users to compare, navigate, and analyse sustainable finance taxonomies across jurisdictions. The Mapper supports interoperability, transparency, and informed decision-making by mapping taxonomy criteria, structures, and objectives in a consistent and accessible format.
4. Website for the Taxonomy Roadmap Initiative: A dedicated online platform providing stakeholders with access to insights, resources, and tools for effective taxonomy implementation and coordination. The platform will share roadmap updates, facilitate partner engagement, and foster collaboration among key stakeholders globally.
This event underscores the growing momentum for international cooperation to strengthen the sustainable finance architecture. By advancing the interoperability and comparability of taxonomies, the initiative seeks to catalyse private capital flows and support an inclusive and just transition toward a low-carbon global economy.
About the Taxonomy Roadmap Initiative
The Taxonomy Roadmap Initiative is a voluntary, multi-partner platform launched during COP29, focusing on advancing interoperability and comparability among sustainable finance taxonomies. The initiative supports global collaboration to promote coherence, enhance transparency, and facilitate capital mobilization for sustainable investment across jurisdictions.
The Taxonomy Roadmap Initiative now includes: The Central Bank of Azerbaijan (CBAR), International Finance Corporation (IFC), Sustainable Banking and Finance Network (SBFN), International Platform on Sustainable Finance (IPSF), United Nations Development Programme (UNDP), Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, United Nations Environment Programme Finance Initiative (UNEP FI), Climate Bonds Initiative (CBI), the EU Sustainable Finance Advisory Hub, Principles for Responsible Investment (PRI) and the Ministry of Finance of Brazil.
For more information on the Taxonomy Roadmap Initiative, and its deliverables please visit www.TaxonomiesRoadmap.org