25 noyabr 2025-ci il, Bakı: 24 noyabr 2025-ci il tarixində Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyanın “Effektiv idarəetmə və makroiqtisadi göstəricilər” işçi qrupunun videokonfrans formatında növbəti iclası keçirilib.
İclasda Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının, Maliyyə Nazirliyinin, İqtisadiyyat Nazirliyinin, Dövlət Neft Fondunun, Dövlət Statistika Komitəsinin, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin məsul şəxsləri, eləcə də ictimai təşkilatların nümayəndələri iştirak edib.
İclasda işçi qrupunun 2025-ci il üzrə təsdiq edilmiş fəaliyyət planının icrası istiqamətində III rübdə görülmüş işlər barədə hesabatlar dinlənilib. Hesabatlar büdcə şəffaflığının təmin edilməsi, borc dayanıqlılığı, dövlət tənzimlənməsi yükü, monetar azadlıq, qlobal innovasiyalar indeksi, təbii resursların effektiv idarə edilməsi və s. kimi məsələləri əhatə edib. Müzakirə zamanı qeyd olundu ki, hesabat dövründə fəaliyyət planına uyğun olaraq görülmüş işlər barədə məlumatlar müvafiq qurumların rəsmi internet səhifələrində, eləcə də sosial şəbəkə platformalarında geniş işıqlandırılıb. İclasda eyni zamanda işçi qrupunun 2026-cı ilə fəaliyyət planının hazırlanması ilə bağlı ilkin fikir mübadiləsi aparılıb.
İşçi qrupunun rəhbəri, Mərkəzi Bankın Pul siyasəti departamentinin direktoru Azər Ələsgərov müzakirələrin yekununda 2025-ci ilə təsdiq edilmiş fəaliyyət planının icrası istiqamətində işlərin davam etdirilməli və 2026-cı ilə fəaliyyət planının cari ilin nəticələri nəzərə alınmaqla hazırlanmalı olduğunu bildirib.

25 November 2025, Baku: On November 24, 2025, the Working Group on Effective Governance and Macroeconomic Indicators of the Commission on Business Environment and International Ratings held its next meeting via videoconference.
Officials from the Central Bank of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Finance, the Ministry of Economy, the State Oil Fund, the State Statistical Committee, the Ministry of Ecology and Natural Resources, and the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication attended the meeting, as did representatives of public organizations.
The meeting heard reports on the Working Group's implementation of the approved action plan for 2025 in the third quarter. The reports covered issues such as ensuring budget transparency, debt sustainability, the burden of state regulation, monetary freedom, the Global Innovation Index, and the effective management of natural resources. During the discussion, it was noted that information on the work carried out in accordance with the action plan during the reporting period was widely published on the official websites of the relevant institutions, as well as on social networking platforms. The meeting also featured a preliminary exchange of views on the preparation of the Working Group's action plan for 2026.
At the end of the discussions, Azer Alasgarov, Head of the Working Group and Director of the Monetary Policy Department of the Central Bank, stated that work should continue on implementing the approved action plan for 2025. He added that the action plan for 2026 should be prepared taking into account the results of the current year.