9 dekabr 2025-ci il, Bakı: Mərkəzi Bankın sədri Taleh Kazımov “PAŞA Holding”in təşkilatçılığı və “Deloitte Azərbaycan” şirkətinin tərəfdaş dəstəyi ilə “Business Talks by PASHA Holding” təşəbbüsü çərçivəsində keçirilən “Kapital bazarı və IPO: inkişafa doğru” mövzusunda tədbirdə çıxış edib.
“Kapital bazarları mövzusuna dövlət baxışı” üzrə fikirlərini bölüşən Mərkəzi Bank sədri kapital bazarlarının inkişafının strateji prioritetə çevrildiyini bildirib. O, “2024-2026-cı illərdə maliyyə sektorunun inkişaf Strategiyası”nda nəzərdə tutulan islahatlar nəticəsində artıq bazara yeni alətlərin çıxışının və ilkin kütləvi yerləşdirmə proseslərinin daha əlçatan olmasının, bununla da investorların artan marağının müşahidə edildiyini vurğulayıb.
“Deloitte Azərbaycan” şirkətinin idarəedici partnyoru Nuran Kərimovun moderatorluğu ilə keçən bu sessiyada Taleh Kazımov sektora olan etimadın möhkəmləndirilməsinin önəmindən danışarkən vurğulayıb: “Strateji prioritet olaraq müəyyənləşdirdiyimiz istiqamətlərdən biri də sektora olan etimadın artırılması və maarifləndirmə tədbirlərinin genişləndirilməsinə yönəlib. Biz, sektor iştirakçıları və investorlar üçün müntəzəm məlumatlandırma sessiyaları, görüşləri və təlimlər keçiririk.”
Tədbir “PAŞA Holding”in baş icraçı direktoru Cəlal Qasımovun çıxışı ilə davam edib. O, kapital bazarlarını hər bir ölkədə iqtisadiyyatın dərinliyini və dayanıqlılığını göstərən əsas indikatorlardan biri adlandırıb.
Tədbirin davamında isə əsas mövzu üzrə korporativ sektor nümayəndələrinin fikir və gözləntiləri dinlənilib.
Qeyd edək ki, tədbir “Business Talks by PASHA Holding” adlı təşəbbüs çərçivəsində keçirilib. Bu təşəbbüsün əsas məqsədi dövlət və özəl sektorları arasında peşəkar dialoqu təşviq etməklə iqtisadi inkişafa təkan verməkdir.

9 December 2025, Baku: Taleh Kazimov, Governor of the Central Bank, spoke at the 'Capital Market and IPO: the way to development' event held as part of the Business Talks by PASHA Holding initiative, organized by PASHA Holding and with the partner support of Deloitte Azerbaijan.
Sharing his views on the government’s vision for capital markets, Governor of the Central Bank stated that the development of capital markets has become a strategic priority. He emphasized that as a result of the reforms outlined in the Financial Sector Development Strategy for 2024-2026, new instruments have already entered the market and initial public offering processes have become more accessible, thereby increasing investor interest.
In this session moderated by Nuran Karimov, Managing Partner of Deloitte Azerbaijan, Governor Kazimov emphasized the importance of strengthening trust in the sector: "One of the areas we have identified as a strategic priority is increasing trust in the sector and expanding awareness-raising activities. We hold regular information sessions, meetings, and trainings for sector participants and investors."
The event continued with a speech by Jalal Gasimov, CEO of PASHA Holding. He said that capital markets are one of the main indicators of a country's economic depth and economic sustainability.
The event continued with corporate sector representatives sharing their opinions and expectations on the main topic.
The event took place as part of the Business Talks by PASHA Holding initiative. This initiative aims to stimulate economic development by encouraging dialogue between the public and private sectors.