16 dekabr 2025-ci il, Bakı: Azərbaycan Respublikasının “Cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakın leqallaşdırılmasına və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinə qarşı mübarizə haqqında” Qanununun 5-ci maddəsinə əsasən öhdəlik daşıyan şəxslər digər öhdəlik daşıyan şəxslərin (üçüncü şəxslərin) bu Qanunun 4-cü maddəsinə uyğun olaraq apardıqları müştəri uyğunluğu tədbirlərinə və ya işgüzar münasibətlərin yaradılması məqsədilə yeni müştərinin təqdimatı zamanı digər öhdəlik daşıyan şəxslər tərəfindən əldə edilmiş məlumat və sənədlərə güvənə bilərlər. Qanunun bu tələbinə dair 11 dekabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankı və Maliyyə Monitorinqi Xidməti tərəfindən banklar, bank olmayan kredit təşkilatları, investisiya şirkətləri, həyatın yığım sığortası ilə məşğul olan sığortaçılar, təkrarsığortaçılar, sığorta vasitəçiləri, ödəniş təşkilatları, elektron pul təşkilatları, maliyyə lizinqi xidmətləri göstərən şəxslər və lombardların 200 nəfərdən çox əməkdaşları üçün onlayn formatda təlim keçirilib.
Təlimdə qanunvericiliyin tələbləri ilə yanaşı praktikada onların tətbiqinə dair müzakirələr aparılıb, iştirakçıların sualları cavablandırılıb.

16 December 2025, Baku: In line with Article 5 of the Law of the Republic of Azerbaijan on Prevention of Legalization of Criminally Obtained Property and the Financing of Terrorism, reporting entities are permitted to rely on customer due diligence measures conducted by other reporting entities (third parties) pursuant to Article 4 of the Law, or information and documents obtained by other reporting entities when onboarding new customer and establishing business relations. The Central Bank of the Republic of Azerbaijan and the Financial Monitoring Service conducted an online training to reinforce compliance with this requirement of the Law for more than 200 employees of banks, NBCIs, investment companies, insurers engaged in endowment life insurance, reinsurers, insurance intermediaries, payment institutions, electronic money institutions, financial leasing providers and pawnshops on 11 December 2025.
The session included detailed discussions on the practical application of legislative requirements, followed by a question-and-answer session to address participants’ inquiries.