29 dekabr 2025-ci il, Bakı: Mərkəzi Bank tərəfindən Bakı Slavyan Universitetinin (BSU) Jurnalistika fakültəsinin tələbələri üçün təşkil olunan “İqtisadi jurnalistikanın inkişafına dəstək proqramı” başa çatıb.
Dekabrın 26-da Mərkəzi Bankda proqramın bağlanış mərasimi keçirilib. Tədbirdə proqramın məzunu olan tələbələr, BSU və media rəhbərləri, həmçinin Mərkəzi Bankın məsul əməkdaşları iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən Mərkəzi Bankın sədr müavini Əli Əhmədov kommunikasiyanın müasir dövrdə artan əhəmiyyətinə diqqət çəkərək maliyyə və iqtisadi proseslər barədə ictimaiyyətin düzgün məlumatlandırılmasının institusional etimadın möhkəmləndirilməsində mühüm rol oynadığını vurğulayıb. O, Mərkəzi Bank tərəfindən şəffaflığın artırılması və açıq kommunikasiya mühitinin formalaşdırılması istiqamətində həyata keçirilən təşəbbüslər barədə məlumat verib.
Mərkəzi Bankın Beynəlxalq əməkdaşlıq və kommunikasiya departamentinin direktoru Tural İsmayılov proqramın gələcək jurnalistlərin iqtisadi prosesləri peşəkar, obyektiv və düzgün şəkildə işıqlandırmalarına töhfə verəcəyini bildirib. O, bu təşəbbüsün maliyyə savadlılığının və maliyyə inklüzivliyinin artırılmasına xidmət etdiyini qeyd edərək Mərkəzi Bankın akademik mühitlə əməkdaşlığa xüsusi önəm verdiyini vurğulayıb.
BSU-nun Jurnalistika fakültəsinin müdiri, Milli Məclisin deputatı Vüqar Rəhimzadə və Sosial elmlər və regionşünaslıq fakültəsinin dekanı Əsgər Əhməd proqramın tələbələrin peşəkar inkişafı baxımından əhəmiyyətini qeyd edərək bu təşəbbüsə görə Mərkəzi Bankın rəhbərliyinə təşəkkürlərini bildiriblər.
Tədbirdə qonaq spiker qismində çıxış edən “APA Media Qrup”un rəhbəri Vüsalə Mahirqızı və “Report” İnformasiya Agentliyinin direktoru Fuad Hüseynəliyev iqtisadi jurnalistikanın cəmiyyət üçün strateji əhəmiyyətindən bəhs edərək tələbələri bu sahədə ixtisaslaşmağa və iqtisadi mövzulara məsuliyyətli yanaşmağa çağırıblar.
Proqramın məzunu olan gənc jurnalistlər də öz növbələrində təlimlərlə bağlı təəssüratlarını və yaddaqalan məqamları bölüşüblər.
Bağlanış mərasimində proqramı uğurla başa vurmuş 27 tələbəyə sertifikatlar təqdim olunub və xatirə fotosu çəkilib.
Qeyd edək ki, cari ilin oktyabr–dekabr ayları ərzində Mərkəzi Bankın əməkdaşları tərəfindən keçirilən təlim sessiyaları çərçivəsində mərkəzi bankçılıq və maliyyə gündəminin əsas mövzuları tələbələrə sadə və anlaşılan formada təqdim olunub. 8 əsas istiqaməti əhatə edən sessiyalar zamanı gənc jurnalistlərə iqtisadi xəbərlərin hazırlanması ilə bağlı praktiki tövsiyələr verilib

29 December 2025, Baku: The Central Bank's "Support Program for the Development of Economic Journalism" for students of Baku Slavic University's (BSU) Faculty of Journalism has ended.
The closing ceremony for the program took place at the Central Bank on December 26. Students who graduated from the program, BSU and media executives, and responsible Central Bank employees attended the event.
At the event, Ali Ahmadov, Deputy Governor of the Central Bank, spoke about the growing importance of communication in modern times. He emphasized that properly informing the public about financial and economic processes is important for strengthening institutional trust. He also provided information on the Central Bank's initiatives to increase transparency and establish an open communication environment.
Tural Ismayilov, Director of the International Cooperation and Communication Department at the Central Bank, said the program will help future journalists cover economic processes in a professional, objective, and accurate manner. He noted that the initiative aims to boost financial literacy and inclusion, adding that the Central Bank places great importance on collaborating with academic institutions.
Vugar Rahimzadeh, Head of the Faculty of Journalism at BSU and a Member of Parliament, and Asgar Ahmad, Dean of the Faculty of Social Sciences and Regional Studies, noted the importance of the program in terms of students' professional development and expressed their gratitude to the Central Bank leadership for this initiative.
Guest speakers at the event Vusala Mahirgizi, Head of APA Media Group, and Fuad Huseynaliyev, Director of Report News Agency, discussed the strategic importance of economic journalism for society and encouraged students to specialize in this field, emphasizing the importance of approaching economic issues responsibly.
Graduates of the program shared their impressions and memorable moments from the training.
At the closing ceremony, 27 students who successfully completed the program were presented with certificates, and a commemorative photo was taken.
The main topics of the central banking and financial agenda were presented to the students in a simple and understandable form during the training sessions held by the Central Bank employees from October to December of this year. During the sessions covering 8 main areas, young journalists were given practical recommendations on the preparation of economic news.