6 yanvar 2026-cı il, Bakı: “2024 – 2026-cı illərdə maliyyə sektorunun inkişaf Strategiyası”ndan irəli gələrək bank sektorunda maliyyə dayanıqlılığının gücləndirilməsi və beynəlxalq tənzimləmə standartlarına uyğunluğun artırılması məqsədilə Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının İdarə Heyətinin 16 dekabr 2025-ci il tarixli qərarı ilə “Bank kapitalının və onun adekvatlığının hesablanması Qaydaları”nda dəyişikliklər edilib.
Sözügedən dəyişikliklərlə bank kapitalının strukturu, kapital adekvatlığı əmsalları, kapital buferləri və bir sıra digər tələblər və tənzimləmələr Bazel III standartlarına uyğunlaşdırılıb.
Dəyişikliklərə əsasən, yeni kapital buferlərinin tətbiqi bankların mümkün itkilərə qarşı dayanıqlılığını artırmaqla risklərin daha düzgün qiymətləndirilməsinə və bank kapitalının keyfiyyətinin yüksəldilməsinə, habelə iqtisadiyyatın dayanıqlı maliyyələşdirilməsi proseslərinin əlavə dəstəklənməsinə şərait yaradacaqdır.
Eyni zamanda, kapital tələblərinin Bazel III standartlarına uyğunlaşdırılması prosesinin başa çatdırılması prudensial siyasətin və nəzarət çərçivəsinin güclənməsini təmin etməklə yanaşı, bank sektorunun beynəlxalq investorlar üçün cəlbediciliyinə müsbət töhfə vermiş olacaqdır.
Yeni kapital strukturuna adaptasiyası, bankdaxili qayda və prosedurlarının yeni requlyativ tələblərə uyğunlaşdırılması, eləcə də sektorda zəruri təlimlərin keçirilməsi və yeni yanaşmaların prudensial hesabatlığa inteqrasiyası üçün banklara 1 illik keçid dövrü verilib. Belə ki, yeni tələblərə 01.01.2027-ci il tarixindən etibarən tam riayət olunması banklardan tələb ediləcəkdir.

6 January 2026, Baku: Pursuant to the ‘2024–2026 Financial Sector Development Strategy’, and to strengthen financial stability in the banking sector and enhance compliance with international regulatory standards, the Management Board of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan with its decision of 16 December 2025 adopted amendments to the ‘Regulations on calculation of bank capital and its adequacy’.
Under the amendments, the structure of bank capital, capital adequacy ratios, capital buffers, and a number of other requirements and regulatory provisions have been aligned with Basel III standards.
The introduction of new capital buffers will enhance banks’ resilience to potential losses, enable more accurate risk assessment, improve the quality of bank capital, and provide additional support for the sustainable financing of the economy.
Furthermore, the completion of the alignment of capital requirements with Basel III standards will contribute to the strengthening of the prudential policy and supervisory framework, while also positively enhancing the attractiveness of the banking sector for international investors.
Banks have been granted a one-year transition period to adapt to the new capital structure, align internal rules and procedures with the new regulatory requirements, conduct the necessary sector-wide trainings, and integrate the new approaches into prudential reporting. Accordingly, banks will be required to fully comply with the new requirements starting from 1 January 2027.