13 yanvar 2026-cı il, Bakı: “2024 – 2026-cı illərdə maliyyə sektorunun inkişaf Strategiyası”ndan irəli gələrək bank sektorunda maliyyə dayanıqlılığının gücləndirilməsi və beynəlxalq tənzimləmə standartlarına uyğunluğun artırılması məqsədilə Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının İdarə Heyətinin 23 dekabr 2025-ci il tarixli qərarı ilə “Banklarda bazar risklərinin idarə edilməsi Qaydası” (Qayda) təsdiq edilib.
Bazel III standartlarına uyğunlaşma ilə yanaşı, yeni tənzimləmə çərçivəsi banklarda bazar risklərinin müəyyənləşdirilməsi, ölçülməsi, monitorinqi və idarə edilməsinə dair vahid və mütərəqqi tələbləri müəyyən edir.
Qaydada banklarda bazar risklərinin idarə edilməsi sistemi, siyasəti və qaydaları üzrə tələblər, bazar riskinin ayrı-ayrı növləri (faiz dərəcəsi, valyuta, kapital və əmtəə riski) üzrə risklərin ölçülməsi metodları, monitorinq və hesabatlıq nəzərdə tutulur. Qayda həmçinin faiz dərəcəsi, valyuta, kapital və əmtəə risklərinin daha dəqiq müəyyən edilməsinə və ölçülməsinə imkan yaradacaq. Bununla yanaşı, xüsusilə bank kitabından yaranan faiz dərəcəsi riskinin (IRRBB) qabaqcıl yanaşmalar əsasında idarə olunması təmin ediləcək. Bu isə bazar dəyişikliklərindən irəli gələn mümkün itkilərə qarşı bank sektorunun dayanıqlılığını gücləndirəcəkdir.

13 January 2026, Baku: Based on the Financial Sector Development Strategy for 2024-2026, the Regulation for Market Risk Management in Banks (the “Regulation”) was approved by the Management Board of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan on December 23, 2025. This was done to strengthen financial stability in the banking sector and increase compliance with international regulatory standards.
In addition to aligning with Basel III standards, the new regulatory framework sets forth consistent and progressive requirements for identifying, measuring, monitoring, and managing market risks within banks.
The regulation stipulates requirements for the market risk management system, policies and regulations in banks, methods for measuring risks for different types of market risk (interest rate, currency, equity and commodity risk), and it outlines monitoring and reporting procedures. It will also allow for the more accurate identification and measurement of interest rate, currency, equity, and commodity risks. Additionally, it will provide advanced approaches for managing interest rate risk in the banking book (IRRBB). These changes will strengthen the banking sector's resilience against potential losses from market changes.