21 yanvar 2026-cı il, Bakı: Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı və Özbəkistan Respublikasının Perspektivli Layihələr üzrə Milli Agentliyi arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Memorandum qurumlar arasında əməkdaşlığın hüquqi bazasının yaradılması ilə yanaşı, kapital və sığorta bazarı, kripto-aktivlərin inkişafı, tənzimlənməsi və nəzarəti sahəsində əməkdaşlıq əlaqələrinin gücləndirilməsinə töhfə verəcək.
Anlaşma Memorandumu çərçivəsində qurumlar arasında təcrübə və məlumat mübadiləsinin aparılması, eləcə də qarşılıqlı səfərlərin və birgə təşəbbüslərin həyata keçirilməsi, maliyyə inklüzivliyi və əməliyyat səmərəliliyinin artırılması məqsədilə innovativ maliyyə texnologiyalarının inkişafının təşviq edilməsi nəzərdə tutulur.

21 January 2026, Baku: The Central Bank of the Republic of Azerbaijan and Uzbekistan’s National Agency of Perspective Projects have signed a memorandum of understanding on cooperation.
In addition to establishing a legal framework for cooperation between the institutions, the memorandum will contribute to strengthening cooperation in the fields of capital and insurance markets, as well as the development, regulation, and supervision of crypto-assets.
The MoU also envisions the exchange of experience and information, mutual visits, joint initiatives, and promoting innovative financial technology development to increase financial inclusion and operational efficiency.