Uçot dərəcəsi və faiz dəhlizinin digər parametrləri 0.25 faiz bəndi azaldılıb
4 fevral 2026-cı il: Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının İdarə Heyətinin qərarı ilə faiz dəhlizinin bütün parametrləri 0.25 faiz bəndi azaldılıb. Uçot dərəcəsi 6.5%, faiz dəhlizinin aşağı həddi 5.5%, faiz dəhlizinin yuxarı həddi isə 7.5% səviyyəsinə endirilib.
Faiz dəhlizi ilə bağlı qərar qəbul edilərkən faktiki və proqnozlaşdırılan inflyasiyanın hədəf intervalı (4±2%) ilə uyğunluğu, qlobal iqtisadi aktivlik və beynəlxalq maliyyə bazarlarındakı mövcud vəziyyət, daxili makroiqtisadi şəraitdə müşahidə olunan əsas meyillər, eləcə də pul siyasəti qərarlarının maliyyə bazarları və real sektora ötürücülüyü əsas götürülüb.
Hazırda illik inflyasiya hədəf daxilində qalmağa davam edir. Son 2 ayda inflyasiyanın dinamikasında azalma meyli müşahidə olunur. 2025-ci ilin dekabr ayında 12 aylıq inflyasiya 5.2% təşkil edib. Qiymətlər illik əsasda qida məhsulları, alkoqollu içkilər və tütün məmulatları üzrə 6.4%, ödənişli xidmətlər üzrə 5.7%, qeyri-qida məhsulları üzrə isə 2.5% artıb. İllik baza inflyasiyası 2025-ci ilin dekabr ayında 4.8% təşkil edib ki, bu da inflyasiyanın qalıcı hissəsinin hədəfə yaxın olduğunu göstərir. Faktiki inflyasiya başlıca olaraq xarici və daxili xərc amillərindən təsirlənir.
Valyuta bazarındakı stabillik qiymət sabitliyinin təmin edilməsində mühüm rol oynamağa davam edir. 2025-ci ildə mübadilə şöbələri tərəfindən nağd xarici valyutanın alışı satışını 423 mln. ABŞ dolları üstələyib. Rezident fiziki şəxslərin əmanətlərinin dollarlaşma səviyyəsinin 2025-ci ildə 2.6 faiz bəndi azalaraq 28%-ə enməsi məzənnə ilə bağlı gözləntilərin nikbin olduğunu göstərir. Bu şəraitdə 2025-ci ildə Mərkəzi Bankın valyuta ehtiyatları 5.1% artaraq 11.5 mlrd. ABŞ dollarına çatıb.
Valyuta bazarında tarazlığın formalaşmasında həlledici rol oynayan xarici sektor göstəriciləri əlverişli olaraq qalır. Gömrük statistikasına əsasən, 2025-ci ildə ölkənin xarici ticarətində 0.7 mlrd. ABŞ dolları məbləğində müsbət saldo qeydə alınıb. İlkin qiymətləndirmələrə görə, qızıl idxalı çıxılmaqla xarici ticarətdə müsbət saldo 6.9 mlrd. ABŞ dollarını üstələyib. Mərkəzi Bankın yenilənmiş makroiqtisadi proqnozlarına uyğun olaraq 2026 və 2027-ci illərin sonuna cari əməliyyatlar hesabının profisitli olacağı gözlənilir.
Pul siyasəti alətləri maliyyə bazarlarında gedən proseslər və bank sisteminin likvidlik mövqeyi nəzərə alınmaqla tətbiq edilir. Mərkəzi Bank başlıca olaraq əsas açıq bazar əməliyyatı olan 1 həftəlik depozit hərracları ilə pul siyasətindən kənar amillərin AZIR indeksinə təsirini minimallaşdırıb. Təminatsız pul bazarında faizlər Mərkəzi Bankın faiz dəhlizi daxilində, uçot dərəcəsinə yaxın hərəkət edir. Dekabrda uçot dərəcəsinin azalmasının təsiri ilə AZIR indeksinin orta günlük səviyyəsi 2025-ci ilin dekabrındakı 6.73%-dən, cari ilin yanvarında 6.7%-ə enib. 2025-ci ilin iyul və dekabr aylarında iki mərhələdə uçot dərəcəsinin toplam olaraq 0.5 faiz bəndi endirilməsi maliyyə bazarlarının müxtəlif seqmentlərində faizlərin azalması ilə müşayiət olunub. Belə ki, son yarım ildə Mərkəzi Bankın notlarının və dövlət qiymətli kağızlarının gəlirliliyində, eləcə də manatla cəlb edilən yeni depozit və yeni kredit faizlərində azalmalar qeydə alınıb.
Baza ssenarisinə əsasən, 2026-cı ilin sonuna və 2027-ci ildə illik inflyasiyanın hədəf daxilində olacağı proqnozlaşdırılır. Belə ki, baza ssenarisi üzrə 2026-cı ilin fevral proqnozlarına görə illik inflyasiyanın 2026-cı ildə 5.5%, 2027-ci ildə isə 4.0% olacağı gözlənilir. 2026-cı ilə inflyasiya proqnozu azaldılma istiqamətində dəyişdirilib.
Ötən iclasdan bəri inflyasiya riskləri balansında əhəmiyyətli dəyişiklik baş verməyib. Qlobal miqyasda geosiyasi gərginliklərin davam etməsi, iqtisadi fraqmentasiya meyillərinin güclənməsi və qlobal ticarət mühitindəki qeyri-sabitlik əmtəə və maliyyə bazarları ilə bağlı qeyri-müəyyənlikləri yüksək səviyyədə saxlayır. Əsas xarici risk idxal qiymətlərinin daxili inflyasiyaya ötürülməsi ilə bağlıdır. Bu riskin reallaşması ticarət tərəfdaşlarında inflyasiyanın dinamikası, qlobal əmtəə qiymətlərinin istiqaməti, eləcə də nominal effektiv məzənnənin dəyişkənliyi kimi faktorlardan asılı olacaq. 2026-cı ildə başlıca daxili risk faktoru isə daxili xərc amillərinin gözləniləndən çox reallaşması ola bilər.
Faiz dəhlizinin parametrləri ilə bağlı növbəti qərar proqnoz və faktiki inflyasiyanın istiqaməti, habelə makroiqtisadi təhlillərin nəticələri əsasında veriləcəkdir. Mərkəzi Bank bundan sonra da qiymət sabitliyini təmin etmək üçün sərəncamındakı bütün vasitələrdən istifadə edəcəkdir.
Bu qərar 5 fevral 2026-cı il tarixindən etibarən qüvvəyə minəcək.
Faiz dəhlizinin parametrləri ilə bağlı növbəti qərar barədə məlumat 2026-cı il aprel ayının 2-də ictimaiyyətə açıqlanacaqdır.

4 February 2026: The Management Board of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan has decided to lower all parameters of the interest rate corridor by 0.25 percentage points - the refinancing rate has been reduced to 6.5%, the floor of the interest rate corridor to 5.5%, and the ceiling to 7.5%.
The decision has been made considering the alignment of actual inflation with the forecasted target range (4±2%), global economic activity and the current stance of financial markets, domestic macroeconomic developments, as well as the transmission of monetary policy decisions to financial markets and the real sector.
Annual inflation continues to remain within the target range. Inflation has been falling over the recent two months. In December 2025, 12-month inflation stood at 5.2%, while annual price increases were 6.4% for food products, alcoholic beverages, and tobacco products, 5.7% for paid services, and 2.5% for non-food items. Annual core inflation stood at 4.8% in December 2025, indicating that the persistent component of inflation is close to the target. Actual inflation was mainly driven by external and domestic cost factors.
The FX market stability continues to play an important role in maintaining price stability. In 2025, cash foreign currency purchases by currency exchange points exceeded sales by $423M. The dollarization level of resident individuals’ savings decreased by 2.6 percentage points in 2025 to 28%, reflecting optimistic exchange-rate-related expectations. On this backdrop, in 2025 foreign exchange reserves of the Central Bank increased by 5.1% to $11.5B.
The key factor of the FX market equilibrium – the external sector indicators remain favorable. According to the State Customs Committee, the trade surplus amounted to $0.7B in 2025. According to initial estimations, foreign trade surplus exceeded $6.9B, excluding gold imports. In line with the Central Bank’s updated macroeconomic forecasts, the current account is expected to remain in surplus by the end of 2026 and in 2027.
Monetary policy tools are applied in response to financial market developments and liquidity position of the banking system. The Central Bank has minimized the effect of autonomous factors on AZIR index with its one-week open market operations. Interest rates in the unsecured money market move within the Central Bank’s interest rate corridor, closely aligned with the refinancing rate. The average daily level of the AZIR index decreased from 6.73% in December 2025 to 6.7% in January 2026 in response to the refinancing rate cut in December. In July and December 2025, the refinancing rate was reduced in two steps by total of 0.5 percentage points, contributing to declines in interest rates across various segments of financial markets. Over recent six months, yields on Central Bank notes and government securities, as well as interest rates on new deposits in manat and loans, have decreased.
Under the baseline scenario, annual inflation is forecasted to remain within the target band by the end of 2026 and in 2027. According to February 2026 forecasts, under the baseline scenario annual inflation is expected to stand at 5.5% in 2026 and 4.0% in 2027. The inflation forecast for 2026 has been revised down.
There has been no significant change in the balance of inflation risks since the last meeting. Persisting global geopolitical tensions, increasing economic fragmentation trends and global trade uncertainty continue to keep commodity and financial market-related uncertainties elevated. The key external risk factor relates to the transmission of import prices to domestic inflation, which will depend on the dynamics of inflation in trade partner countries, developments in global commodity prices, and volatility in the nominal effective exchange rate. On the domestic side, the main risk in 2026 is the potential for domestic cost pressures to exceed expectations.
Decisions on the interest rate corridor parameters will depend on the dynamics of forecasted and actual inflation, as well as insights from macroeconomic analyses. The Central Bank will continue to employ all available tools to ensure price stability.