5 fevral 2026-cı il, Bakı: 3 fevral tarixində Mərkəzi Bankda Makroiqtisadi dayanıqlılıq üzrə işçi qrupunun növbəti iclası keçirilib.
İclasda “Daxili və xarici təsirlərə dayanıqlılıq məqsədi”nin 3 fəaliyyət istiqaməti çərçivəsində təsdiq edilmiş 15 tədbirin 2025-ci il üzrə monitorinq və qiymətləndirmə nəticələrinə dair ətraflı məlumat təqdim olunub.
Bundan əlavə, həyata keçirilən fəaliyyətlərin effektivliyinin daha da artırılması istiqamətində işçi qrupun üzvləri və Mərkəzi Bankın məsul əməkdaşları ilə geniş müzakirələr aparılaraq növbəti addımlar müəyyən edilib.
Mərkəzi Bankın sədrinin birinci müavini və işçi qrupun sədri Əliyar Məmmədyarov strategiya çərçivəsində “Daxili və xarici təsirlərə dayanıqlılıq məqsədi” üzrə əldə olunmuş nəticələr və Mərkəzi Bank tərəfindən həyata keçirilmiş təşəbbüslər barədə məlumat verib. Daha sonra İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin nümayəndəsi tərəfindən adıçəkilən məqsəd çərçivəsində nəzərdə tutulmuş tədbirlərin 2025-ci il üzrə icrası ilə bağlı monitorinq və qiymətləndirmə nəticələrinə dair hesabat təqdim olunub və bu istiqamətdə müzakirələr aparılıb.
İclasda Mərkəzi Bankın, İqtisadiyyat Nazirliyinin, Maliyyə Nazirliyinin, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin, Ədliyyə Nazirliyinin, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin, Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun, İpoteka və Kredit Zəmanət Fondunun, Əmanətlərin Sığortalanması Fondunun və Aqrar Sığorta Fondunun nümayəndələri iştirak edib.
Xatırladaq ki, Makroiqtisadi dayanıqlılıq üzrə işçi qrupu "Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda nəzərdə tutulan tədbirlərin icrasının təmin edilməsi və aidiyyəti dövlət orqanlarının fəaliyyətinin əlaqələndirilməsi məqsədilə Nazirlər Kabinetinin 2023-cü il 12 iyun tarixli 487s nömrəli Sərəncamı ilə yaradılıb.

5 February 2026, Baku: The Central Bank convened the next meeting of the Macroeconomic Sustainability Working Group on 3 February 2026.
At the meeting, participants reviewed detailed monitoring and evaluation results for 2025 covering 15 measures approved across three areas of activity under the objective ‘Resilience to Internal and External Shocks.’
Members of the Working Group and Central Bank staff then held in-depth discussions on how to strengthen the effectiveness of the measures already in place and outlined next steps.
Aliyar Mammadyarov, First Deputy Governor of the Central Bank and Chair of the Working Group provided an overview of the results achieved under the objective of ‘Resilience to Internal and External Shocks’ as part of the strategy and highlighted initiatives led by the Central Bank. A representative of the Center for Analysis and Communication of Economic Reforms followed with a presentation on the 2025 monitoring and evaluation results for measures under this objective, prompting further discussion among participants.
The meeting was attended by representatives of the Central Bank, the Ministry of Economy, the Ministry of Finance, the Ministry of Labor and Social Protection of the Population, the Ministry of Justice, the Center for Analysis and Communication of Economic Reforms, the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan, the Mortgage and Credit Guarantee Fund, the Deposit Insurance Fund, and the Agricultural Insurance Fund.
The Macroeconomic Sustainability Working Group was established by Decree No.487s of the Cabinet of Ministers dated 12 June 2023 to oversee the full, timely and effective implementation of the 2022-2026 Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan and coordinate efforts across relevant public institutions.