11 fevral 2026-cı il, Bakı: Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının İdarə Heyətinin qərarı ilə bank sektorunu əhatə edən bir sıra normativ xarakterli aktlara edilən dəyişikliklər 9 fevral 2026-cı il tarixindən qüvvəyə minib.
Dayanıqlılıq və yaşıl maliyyə sahəsində normativ-hüquqi bazanın gücləndirilməsi məqsədilə edilən dəyişikliklər banklarda ekoloji, sosial və idarəetmə (ESİ) yanaşmasının tətbiqinin genişləndirilməsini, iqlim və digər ESİ amillərinin bankın idarəetmə və risklərin idarə edilməsi sistemlərinə inteqrasiyasını, habelə maliyyə bazarlarında şəffaflığın və bazar intizamının gücləndirilməsini hədəfləyir.
“Banklarda korporativ idarəetmə Standartları”na edilən dəyişikliklər banklarda səlahiyyət və məsuliyyət bölgüsünün aydın şəkildə müəyyən edilməsini, iqlim və digər ESİ riskləri və fürsətlərinin idarə olunmasına dair funksional bölgünün formalaşdırılmasını, daxili idarəetmə mexanizmlərində və bankın siyasət sənədlərində ESİ meyarlarının nəzərə alınmasını təmin edir. Bununla yanaşı, daxili audit və mükafatlandırma siyasətlərində ESİ amillərinin inteqrasiyası, həmçinin dayanıqlılıq göstəriciləri üzrə keyfiyyət və kəmiyyət məlumatlarının açıqlanması ilə bağlı tələblər əlavə edilib. Dayanıqlılıq məlumatları üzrə ilk hesabatlılıq 2026-cı il üzrə həyata keçiriləcək və müvafiq məlumatlar 2027-ci ilin birinci rübündə açıqlanmalıdır.
“Banklarda kredit risklərinin idarə edilməsi Qaydası”na edilən dəyişikliklər kredit risklərinin idarə edilməsi üzrə mövcud çərçivəni genişləndirərək bankların dayanıqlı kredit portfelinin idarə edilməsi üzrə daxili siyasət və qaydalarının müəyyən edilməsini nəzərdə tutur. Dəyişikliklər dayanıqlı kreditlərin qiymətləndirilməsi və monitorinqi, şəffaflığın və hesabatlılığın artırılması məqsədilə müvafiq təsdiqləyici və qiymətləndirmə sənədlərinin tətbiqi, dayanıqlılıqla əlaqəli kreditlər üzrə əsas fəaliyyət göstəricilərinin və əsas dayanıqlılıq hədəflərinin müəyyən edilməsi prosesinin formalaşdırılması, habelə yaşıl fəaliyyətlər üzrə meyarların təsbit edilməsini əhatə edir.
Qeyd olunan dəyişikliklər bank sektorunda ESİ yanaşmasının institusionallaşdırılması, risklərin idarə edilməsi sistemlərinə ESİ risklərinin inteqrasiyası, habelə şəffaf və məsuliyyətli maliyyə ekosisteminin formalaşdırılması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Normativ xarakterli aktlara edilən dəyişikliklərlə aşağıdakı keçid vasitəsilə tanış olmaq mümkündür:

February 11, 2026, Baku: Amendments to several regulatory acts covering the banking sector, as decided by the Management Board of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan, entered into force on February 9, 2026.
These amendments made to strengthen the regulatory framework in the field of sustainability and green finance aim to expand the application of the environmental, social and governance (ESG) approach in banks, integrate climate and other ESG factors into bank governance and risk management systems, as well as strengthen transparency and market discipline in financial markets.
The amendments to the Corporate Governance Standards in Banks ensure clear definitions of authority and responsibility divisions within banks, the formation of functional divisions for managing climate and other ESG risks and opportunities, and the consideration of ESG criteria within internal governance mechanisms and bank policy documents. Additionally, requirements have been added for integrating ESG factors into internal audit and remuneration policies, as well as disclosing qualitative and quantitative data on sustainability indicators. The first sustainability data report will be carried out in 2026, with the relevant data to be disclosed in the first quarter of 2027.
The amendments to the Regulation for Credit Risk Management in Banks expand the existing framework for credit risk management and establish internal policies and rules for banks to manage their sustainable loan portfolios. The amendments include the assessment and monitoring of sustainable loans, the introduction of appropriate supporting and assessment documents to increase transparency and accountability, the formulation of a process for determining key performance indicators and key sustainability targets for loans related to sustainability, and the establishment of criteria for green activities.
These changes are important for institutionalizing the ESG approach in the banking sector, integrating ESG risks into risk management systems, and forming a transparent, responsible financial ecosystem.