16 fevral 2026-cı il, Bakı: Hazırda Mərkəzi Bank tərəfindən milli pul nişanlarının dəyişdirilməsi, yubiley və xatirə pul nişanlarının satışı, habelə Mərkəzi Bankın "Yubiley və xatirə pul nişanlarının onlayn satış sistemi" vasitəsi ilə satın alınmış pul nişanlarının təhvil verilməsi Mərkəzi Bankın ərazi idarələrində (Yevlax Ehtiyat Mərkəzi, Biləsuvar Regional Mərkəzi və Naxçıvan Muxtar Respublikası İdarəsi), eləcə də Bakı şəhəri, Bülbül prospekti 27 ünvanında yerləşən “Nağd pul ofisi”ndə həyata keçirilir.
Əhalinin bu xidmətə əlçatanlığının artırılması, həmçinin vətəndaşlara daha operativ xidmət göstərilməsinin təmin edilməsi məqsədilə milli pul nişanlarının dəyişdirilməsi ilə bağlı xidmət 02 mart 2026-cı il tarixindən etibarən operator bankların (“Azərbaycan Beynəlxalq Bankı” ASC və “Kapital Bank” ASC) ölkə ərazisində fəaliyyət göstərən filial və şöbələri tərəfindən ödənişsiz əsasda həyata keçiriləcəkdir. Həmin tarixdən Mərkəzi Bankın Bakı şəhəri, Bülbül prospekti 27 ünvanında yerləşən “Nağd pul ofisi”nin fəaliyyəti dayandırılacaqdır.
Yubiley və xatirə pul nişanlarının satışı, habelə Mərkəzi Bankın "Yubiley və xatirə pul nişanlarının onlayn satış sistemi" vasitəsi ilə satın alınmış pul nişanlarının təhvil verilməsi isə qeyd olunan tarixdən etibarən Mərkəzi Bankın Bakı şəhəri, Rəşid Behbudov küçəsi 90 ünvanında yerləşən inzibati binasında həftənin 2-ci, 3-cü və 4-cü günləri saat 10:00-dan 12:00-dək həyata keçiriləcəkdir.
Bununla yanaşı, investisiya pul nişanlarının satışı və geri alışının hazırda olduğu kimi satış agentləri – “Bank of Baku” ASC və “TuranBank” ASC tərəfindən həyata keçirilməsi davam edəcəkdir.
Məlumat üçün bildiririk ki, Mərkəzi Bankın “Pul nişanlarının tədavülə yararsızlıq əlamətləri, dəyişdirilməsi və ekspertizası Qaydaları”na (https://e-qanun.az/framework/45796) uyğun olaraq milli pul nişanlarının dəyişdirilməsi məqsədilə Mərkəzi Bankın ərazi idarələrinə, eləcə də ölkə ərazisində fəaliyyət göstərən banklara, xarici bankların yerli filiallarına, habelə poçt rabitəsinin milli operatoruna da müraciət oluna bilər.

16 February 2026, Baku: The Central Bank currently provides services including the exchange of national currency, the sale of commemorative coins, and the delivery of coins purchased through its Commemorative Coins online sales system. These services are available at the Yevlakh Reserve Center, Bilasuvar Regional Center, the Nakhchivan Autonomous Republic Office, and the Cash Office located at 27 Bulbul Avenue, Baku.
To expand public access to these services and ensure more efficient service delivery, effective 2 March 2026, the exchange of national banknotes will be carried out free of charge by branches of the International Bank of Azerbaijan and Kapital Bank throughout the country. As of that date, the Central Bank’s Cash Office at 27 Bulbul Avenue, Baku, will cease operations.
The sale of commemorative coins, as well as the pickup of coins purchased through the Central Bank’s online sales system, will be relocated to the bank’s administrative building at 90 Rashid Behbudov Street in Baku. These services will be available Tuesdays through Thursdays from 10.00 to 12.00.
The sale and buyback of bullion coins will continue through the Central Bank’s authorized sales agents, Bank of Baku OJSC and TuranBank OJSC.
Under the Central Bank’s ‘Regulations on signs of currencies unfit for circulation, their exchange and expertise’ (https://uploads.cbar.az/assets/38e8aa00fa350a6db51c4b7cb.pdf), members of the public may also apply for banknote exchanges at the bank’s regional offices, commercial banks operating in the country, local branches of foreign banks and the national postal operator.