20 fevral 2026-cı il, Bakı: Mərkəzi Bank ölkədə innovativ maliyyə texnologiyalarının tətbiqinin genişləndirilməsi və rəqəmsal bankçılıq ekosisteminin formalaşdırılması istiqamətində təşəbbüslərini davam etdirir. Bu çərçivədə Mərkəzi Bank tərəfindən maliyyə sektorunun nümayəndələrinin iştirakı ilə “Açıq bankçılıqda növbəti hədəflər və addımlar” mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbirin əvvəlində Mərkəzi Bankın Maliyyə texnologiyaları və innovasiyalar departamentinin direktoru Fidan Tofidi çıxış edərək açıq bankçılığın ölkədə maliyyə sektorunun rəqəmsal transformasiyasının əsas dayaqlarından biri olduğunu vurğulayıb. O, açıq bankçılıq platformasının banklarla fintex şirkətləri arasında etibarlı məlumat mübadiləsinin təmin edilməsinə, innovativ maliyyə xidmətlərinin formalaşmasına və bazarda rəqabət mühitinin təşviqinə mühüm töhfə verəcəyini bildirib.
Tədbir zamanı açıq bankçılıq sahəsində görülmüş işlər və qarşıda duran prioritetlər geniş müzakirə olunub. AMB-nin nümayəndələri tərəfindən iştirakçılara açıq bankçılıq üzrə Mərkəzi Bank tərəfindən həyata keçirilmiş təşəbbüslər, eləcə də bu sahənin inkişafında yeni çağırışlar, imkanlar və perspektivlər barədə ətraflı məlumat verilib.
Daha sonra tədbir Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyasının (IFC) Azərbaycan üzrə ölkə rəhbəri Aliyə Əzimova tərəfindən bu sahə üzrə beynəlxalq təcrübə və yeniliklərə dair təqdimatla davam etdirilib. Təqdimatda açıq bankçılıq üzrə beynəlxalq yanaşmalar, praktiki tətbiq imkanları və aktual inkişaf istiqamətləri barədə məlumat təqdim olunub.
Tədbirin praktiki mərhələsində iştirakçılar komandalara bölünərək innovativ məhsul ideyaları üzərində çalışıblar. Açıq bankçılıq üzrə müxtəlif istifadə ssenariləri və həllərin hazırlanması prosesində komandalara ekspert dəstəyi göstərilib, suallar cavablandırılıb.

20 February 2026, Baku: The Central Bank continues to expand the use of innovative financial technologies and develop a digital banking ecosystem in the country. In this context, the Central Bank held an event titled Next Goals and Steps in Open Banking, which was attended by representatives from the financial sector.
At the beginning of the event, Fidan Tofidi, Director of the Financial Technologies and Innovations Department at the Central Bank, gave a speech and emphasized that Open Banking is one of the main pillars of the country's financial sector's digital transformation. She said that the Open Banking platform would significantly contribute to reliable information exchange between banks and fintech companies, the development of innovative financial services, and the promotion of a competitive market environment.
The work done in the field of Open Banking and future priorities were discussed at length. Representatives of the CBA provided participants with detailed information on the Central Bank's Open Banking initiatives, as well as new challenges, opportunities, and prospects in this area's development.
The event continued with a presentation by Aliya Azimova, the International Finance Corporation's (IFC) Country Manager for Azerbaijan, on international experience and innovations in this field. The presentation covered international approaches to Open Banking, practical application opportunities, and current development trends.
During the practical phase of the event, participants worked in teams to develop innovative product ideas. The teams received expert support with developing various use scenarios and solutions for Open Banking and questions were answered.