25 fevral 2026-cı il, Bakı: 24 fevral 2026-cı il tarixində Mərkəzi Bank ilə “Komplayens Assosiasiyası” İctimai Birliyi arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Anlaşma Memorandumunun məqsədi maliyyə və qeyri-maliyyə subyektləri üçün komplayens mədəniyyətinin formalaşdırılması, komplayens sahəsində qabaqcıl təcrübələrin təşviqi və tənzimləyici tələblərə uyğunluğun daha da artırılmasıdır.
Bu məqsədlə komplayens mexanimzlərinin və etik davranış prinsiplərinin formalaşdırılması və inkişaf etdirilməsi üçün maarifləndirmə və məlumatlandırma təşəbbüslərinin keçirilməsi nəzərdə tutulur. Qeyd olunan istiqamətdə komplayens sahəsində fəaliyyət göstərən mütəxəssislər üçün seminarlar, təlim proqramları, dəyirmi masalar, konfranslar və digər tədbirlərin təşkili planlaşdırılır.

25 February 2026, Baku: The Central Bank and the Compliance Association Public Union signed a Memorandum of Understanding on 24 February 2026.
The objective of the MoU is to shape a compliance culture for financial and non-financial entities, promote best practices in the field of compliance and improve alignment with regulatory requirements.
The two organizations plan to organize educational and awareness initiatives focused on developing compliance mechanisms and promoting ethical conduct. It is planned to provide seminars, workshops, roundtables, conferences and other events for compliance professionals.