11 mart, 2026-cı il, Bakı: “2024-2026-cı illərdə maliyyə sektorunun inkişaf Strategiyası” çərçivəsində müəyyən edilmiş hədəflərə uyğun olaraq və Dünya Bankı ilə birgə həyata keçirilən “Maliyyə sektorunun modernizasiyası layihəsi” çərçivəsində risk əsaslı nəzarətin həyata keçirilməsi üzrə nəzərdə tutulmuş təşəbbüslər Mərkəzi Bank tərəfindən uğurla icra edilib. Belə ki, Strategiyanın ötən iki ili ərzində “Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının risk əsaslı nəzarət üzrə Siyasət Konsepsiyası” (https://uploads.cbar.az/assets/7fd12f0749b180441d54cd4de.pdf) təsdiq edilib, həmin Konsepsiyadan irəli gələrək ARAS adlandırılan Azərbaycan Risklərin Qiymətləndirilməsi Sistemi (Azerbaijan Risk Assessment System) çərçivəsində risk əsaslı nəzarət alətlərinin yaradılması və pilot banklar üzrə testləşdirilməsi təmin olunub.
Nəticədə, ötən ilin dekabr ayında “Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının banklara risk əsaslı nəzarət üzrə Təlimatı” təsdiq edilib. Sözügedən Təlimatdan irəli gələrək Mərkəzi Bank tərəfindən 2026-2027-ci illəri əhatə edən “Bank Nəzarəti Strategiyası” təsdiq edilib. Strategiya növbəti iki ildə banklar üçün daha aktual hesab olunan risk istiqamətləri üzrə aşağıdakı nəzarət prioritetlərinin icrasını hədəfləyir:
Bundan əlavə, qeyd olunan prioritetlərin dəstəklənməsi üçün “Bank Nəzarəti Strategiyası”nda Mərkəzi Bankın tənzimləyici çərçivəsinin aşağıdakı istiqamətlər üzrə inkişafı hədəflənir:
Mərkəzi Bank tərəfindən risk əsaslı nəzarətin tətbiqi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər müvafiq Siyasət Konsepsiyası ilə müəyyən edilmiş məqsədlərə xidmət etməklə yanaşı, həm də bank sektorunun uzunmüddətli dayanıqlı inkişafının təmin olunmasına və potensial şoklara qarşı dayanıqlılığının artırılmasına töhfə verir.

11 March 2026, Baku: The Central Bank has successfully implemented the risk-based supervision initiatives as outlined in the Financial Sector Development Strategy for 2024-2026 and within the ambit of the Financial Sector Modernization Project, which was carried out in collaboration with the World Bank. Thus, over the past two years of the Strategy, the Central Bank of the Republic of Azerbaijan approved the Risk-Based Supervision Policy Concept of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan (https://uploads.cbar.az/assets/7fd12f0749b180441d54cd4de.pdf). Based on this Concept, risk-based supervision tools were created and tested on pilot banks within the Azerbaijan Risk Assessment System (ARAS).
As a result, the Guidelines of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan on Risk-Based Supervision of Banks were approved in December of last year. Based on these guidelines, the Central Bank approved the Bank Supervision Strategy for 2026-2027. This strategy aims to implement the following supervisory priorities in the risk areas deemed most relevant to banks over the next two years.
Additionally, the Banking Supervision Strategy aims to develop the Central Bank's regulatory framework in the following areas to support the above priorities:
The Central Bank's implementation of risk-based supervision not only serves the objectives outlined in the relevant Policy Concept, but also ensures the long-term sustainable development of the banking sector and increases its resilience to potential shocks.