19 mart 2026-cı il, Bakı: Mərkəzi Bankın İdarə Heyəti yanında Sahibkarlarla Əməkdaşlıq Şurasının (Şura) növbəti geniş iclası keçirilib. İclas maliyyə-bank sektoru ilə sahibkarlar arasında əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsi və biznes subyektlərinin maliyyə xidmətlərinə çıxış imkanlarının genişləndirilməsi istiqamətində birgə müzakirəsi məqsədilə təşkil olunub.
Tədbirdə Şuranın üzvləri, bank və maliyyə institutlarının rəhbər şəxsləri, həmçinin müxtəlif sahələri təmsil edən sahibkarlar iştirak ediblər. İclas zamanı real sektorun maliyyələşdirilməsi, kredit resurslarına çıxışın daha da asanlaşdırılması, kiçik və orta biznesin (KOB) dəstəklənməsi mexanizmləri, eləcə də innovativ maliyyə alətlərinin tətbiqi məsələləri geniş müzakirə olunub.
Görüş çərçivəsində sahibkarlar tərəfindən qaldırılan əsas məsələlər arasında kreditləşmə şərtlərinin təkmilləşdirilməsi, girov tələblərinin optimallaşdırılması, rəqəmsal maliyyə xidmətlərinin genişləndirilməsi və regionlarda maliyyə əlçatanlığının artırılması xüsusi yer tutub.
Sədr Taleh Kazımov görüşün yekununda tərəflər arasında dialoqun davamlılığının təmin olunmasının, qarşılıqlı etimadın möhkəmləndirilməsinin və konkret təşəbbüslərin həyata keçirilməsi üçün birgə fəaliyyətin genişləndirilməsinin vacibliyini qeyd edib. O, Şuranın bundan sonra da maliyyə-bank sektoru ilə biznes ictimaiyyəti arasında effektiv platforma rolu oynayacağına, eyni zamanda, sahibkarlıq mühitinin dayanıqlı inkişafına mühüm töhfələr verəcəyinə dair əminliyini vurğulayıb.

19 March 2026, Baku: The Cooperation Council with Entrepreneurs under the Central Bank’s Management Board convened an extended session aimed at strengthening ties between the financial sector and the business community and expanding companies’ access to financial services
Council members, bank and financial institution executives, and entrepreneurs from a range of industries attended. Participants discussed financing for the real sector, easing access to credit, supporting mechanisms for small and medium-size enterprises, and the introduction of innovative financial instruments.
Entrepreneurs highlighted the need to improve lending conditions, streamline collateral requirements, expand digital financial services and increase financial access in the regions.
Central Bank Gov. Taleh Kazimov stressed the importance of sustained dialogue, deeper mutual trust and coordinated action. He said the council would continue to serve as an effective platform linking the financial sector and the business community and contribute to the sustainable development of the entrepreneurial environment.