31 mart 2026-cı il, Bakı: Mərkəzi Bank tərəfindən İsveçrənin İqtisadi Əlaqələr üzrə Dövlət Katibliyi (SECO) və Cenevrə Ali İnstitutunun İkitərəfli Yardım və Mərkəzi Bankların Potensialının Gücləndirilməsi (BCC) birgə proqramı çərçivəsində “Likvidlik şəraitindən asılı overnayt banklararası faiz dərəcəsinin dəyişkənliyi: əsas determinantlar və siyasət tövsiyələri” mövzusunda tədqiqat işi həyata keçirilib.
Proqram çərçivəsində elmi tədqiqat işinin müəlliflərindən olan Mərkəzi Bankın baş direktoru Vüqar Əhmədov, Tədqiqatlar departamentinin əməkdaşları Aygün Qarayeva, Elmir Muxtarov və Əli Hacılı 2025-ci ildə üç ay ərzində xarici ekspertlə birgə elmi tədqiqat üzərində çalışıb. Müvafiq tədqiqat işi mart ayında Cenevrə Ali İnstitutunun platformasında işçi məqalələr silsiləsində dərc edilib.
İşçi məqaləyə aşağıdakı link vasitəsilə keçid edə bilərsiniz:
Müvafiq tədqiqat işi Mərkəzi Bankın rəsmi saytında işçi məqalələr bölməsində də yerləşdirilib:
https://uploads.cbar.az/assets/c404c319f12b7d12586dae457.pdf
BCC proqramı çərçivəsində həyata keçirilən əməkdaşlıq 2014-cü ildən başlayıb və uğurla davam edir. Mərkəzi Bankın əməkdaşlarının müxtəlif illərdə həyata keçirdiyi tədqiqat işləri proqramın müvafiq platformasında işçi məqalə kimi yerləşdirilib və beynəlxalq elmi ictimaiyyət üçün əlçatandır (https://bccprogramme.org/research/).
Mərkəzi Bankda tədqiqat potensialının gücləndirilməsinə, tədqiqat işlərinin beynəlxalq səviyyədə tanınmasına xüsusi önəm verilir. Bu istiqamətdə həyata keçirilən layihələrin gələcək illərdə də aktiv şəkildə davam etdirilməsi nəzərdə tutulub.
BCC proqramı çərçivəsində son illərdə dərc olunmuş bir neçə işçi məqalə məlumat üçün aşağıdakı keçiddə yerləşdirilib:

31 March 2026, Baku: The Central Bank has published a new research study titled ‘Overnight Interbank Rate Volatility Across Liquidity States: Key Drivers and Policy Implications’ as part of a joint program by the Swiss State Secretariat for Economic Affairs (SECO) and the Bilateral Assistance and Capacity Building for Central Banks (BCC).
The authors of the research study – Central Bank Executive Director Vugar Ahmadov and Research Department staff Aygun Garayeva, Elmir Mukhtarov, and Ali Hajili worked for three months in 2025 alongside an international expert on the scientific research. The resulting study was published in March in the Geneva Graduate Institute’s Working Paper Series.
You can access the working paper via the following link:
The corresponding research is also available on the Central Bank’s official website in the Working Papers section:
https://uploads.cbar.az/assets/c404c319f12b7d12586dae457.pdf
The cooperation under the BCC program has been continuing successfully since 2014. Research studies conducted by Central Bank staff over the years have been published as working papers on the program’s platform and are accessible to the international scientific community (https://bccprogramme.org/research/).
The Central Bank attaches great importance to strengthening its research capacity and achieving international recognition for its research studies. Related projects are planned to continue actively in the coming years.
Working papers published in recent years under the BCC program are available for reference at the following link: