7 aprel 2026-cı il, Bakı: “Qiymətli kağızlar bazarı haqqında” Qanuna müvafiq olaraq səhmdar cəmiyyətinin illik hesabatı hər başa çatmış təqvim ilinin nəticələri üzrə hazırlanaraq (qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş hallar istisna olmaqla) onun səhmdarlarının ümumi yığıncağı tərəfindən təsdiq edilir. Hesabatlar həmin tarixdən etibarən on iş günündən gec olmayaraq Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankına təqdim olunur. Mərkəzi Bank tərəfindən hesabatın açıqlanmasının dayandırılması haqqında göstəriş verilmədikdəsəhmdar cəmiyyəti təqdim etdiyi tarixdən etibarən otuz təqvim günü ərzində illik hesabatını öz internet səhifəsində (olduqda) və mediada açıqlanmasını təmin etməlidir.
Qanunvericiliyin tələblərinə əsasən emitentlərin illik hesabatında idarəetmə hesabatı, maliyyə hesabatları və onun yoxlanılması üzrə kənar auditor rəyi (mikro və kiçik sahibkarlıq subyektləri istisna olmaqla) öz əksini tapmalıdır.
Səhmdar cəmiyyətləri cari il üzrə sahibkarlıq fəaliyyətini dayandırdığı halda bu barədə səhmdar cəmiyyətinin ümumi yığıncağının qərarı və Vergi Məcəlləsinin 16.3-cü maddəsinə uyğun olaraq Dövlət Vergi Xidmətinə təqdim edilmiş arayış əlavə olunmaqla Mərkəzi Banka məlumat verilməsi tövsiyə olunur.
Emitentlərin nəzərinə çatdırılır ki, qanunvericiliklə nəzərdə tutulmuş müddət ərzində illik hesabatlarını təqdim etməyən səhmdar cəmiyyətlərinə Mərkəzi Bank tərəfindən xəbərdarlıq məktubları göndərilir. Sözügedən illik hesabtların Mərkəzi Banka təqdim edilməsi və açıqlanması təmin olunmadıqda qeyd olunan hərəkətsizliyə (qanun pozuntusuna) görə emitentlər İnzibati Xətalar Məcəlləsi ilə müəyyən olunmuş qaydada inzibati məsuliyyətə cəlb olunur. Qeyd olunanlar nəzərə alınaraq səhmdar cəmiyyətləri tərəfindən qanunvericiliyin tələblərinə əməl olunmalıdır.
Mövzu ilə bağlı əlavə suallar yarandığı təqdirdə Mərkəzi Bankın 966 “Çağrı Mərkəzi” ilə əlaqə saxlanıla bilər.

7 April 2026, Baku: In accordance with the Law “On Securities Market”, the annual report of a joint-stock company is prepared based on the results of each completed calendar year and approved by the general meeting of its shareholders (except for cases stipulated by the legislation). The reports are submitted to the Central Bank of the Republic of Azerbaijan no later than ten business days from that date. Unless the Central Bank instructs otherwise, the joint-stock company must disclose its annual report on its website (if applicable) and in the media within thirty calendar days of submission.
According to the requirements of the legislation, the annual report of issuers must include a management report, financial statements, and an external auditor's opinion on their verification (except for micro and small businesses).
If joint-stock companies cease entrepreneurial activity for the current year, they are recommended to inform the Central Bank of this decision. They should attach the joint-stock company's general meeting decision and the certificate submitted to the State Tax Service in accordance with Article 16.3 of the Tax Code.
The Central Bank informs issuers that it sends warning letters to joint-stock companies that do not submit their annual reports within the prescribed timeframe. If these reports are not submitted and disclosed to the Central Bank, the issuers will be held administratively liable for this inaction (violation of the law), in accordance with the procedure established by the Code of Administrative Offenses. Therefore, joint-stock companies must comply with the legislation's requirements.