23 aprel 2026-cı il, Bakı: “Bank olmayan kredit təşkilatları haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa (Qanun) edilmiş dəyişiklərə əsasən, eləcə də, Mərkəzi Bankın təsdiq etdiyi “2024-2026-cı illərdə maliyyə sektorunun inkişafı Strategiyası”nda müəyyən edilmiş strateji hədəflər çərçivəsində Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının İdarə Heyətinin müvafiq Qərarları ilə “Bank olmayan kredit təşkilatlarının fəaliyyətinin prudensial tənzimlənməsi Qaydası” (Qayda) təsdiq edilib.
Qaydaya əsasən, kommersiya hüquqi şəxs formasında yaradılan mövcud və yeni bank olmayan kredit təşkilatlarına kapitalın minimum miqdarı tələbi 1 milyon manat məbləğində müəyyən edilib.
Kapitalın minimum miqdarı tələbinə əməl edilmədiyindən, “Optimal Finance Bank olmayan kredit təşkilatı” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinə Mərkəzi Bank tərəfindən icrası məcburi olan göstərişlər verilib. Lakin, ötən dövr ərzində qeyd olunan təşkilat tərəfindən atılan addımlar nəticəsində kapitalın minimum miqdarı tələbinə əməl edilməsi təmin edilməyib. Qeyd olunanları nəzərə alaraq “Bank olmayan kredit təşkilatları haqqında” Qanunun 25.1.4-cü maddəsinə əsasən, fəaliyyətində yol verildiyi pozuntuların aradan qaldırılması barədə Mərkəzi Bankın göstərişlərinə əməl edilməməsi ilə əlaqədar “Optimal Finance Bank olmayan kredit təşkilatı” Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətinin 29.12.2020-ci il tarixli, BKT-37 nömrəli lisenziyası Mərkəzi Bankın İdarə Heyətinin 17 aprel 2026-cı il tarixli Qərarı ilə ləğv edilib.
“Bank olmayan kredit təşkilatları haqqında” Qanunun 25.4-cü maddəsinə əsasən, bank olmayan kredit təşkilatı lisenziyasının ləğv edilməsi haqqında qərarın qüvvəyə mindiyi gündən fəaliyyətini dayandırır və Azərbaycan Respublikasının Mülki Məcəlləsində müəyyən olunmuş qaydada ləğv edilir.
Mərkəzi Bank bank olmayan kredit təşkilatlarının fəaliyyətini requlyativ tələblər əsasında daim nəzarətdə saxlamaqla qanunvericiliklə tələb olunan zəruri addımları atmaqda davam edəcəkdir.

23 April 2026, Baku: In accordance with the amendments made to the Law of the Republic of Azerbaijan on Non-Bank Credit Organizations (the "Law"), and within the framework of the strategic goals set forth in the Financial Sector Development Strategy for 2024-2026, which was approved by the Central Bank, the Regulations for the Prudential Regulation of the Activities of Non-Bank Credit Organizations (the "Regulations") were approved by the relevant resolutions of the Management Board of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan.
According to the Regulations, the minimum capital requirement for new and existing non-bank credit institutions that are commercial legal entities is 1 million manat.
The Central Bank has issued mandatory instructions to Optimal Finance Non-Bank Credit Institution Limited Liability Company due to non-compliance with the minimum capital requirement. However, despite the steps taken by the organization in question during the past period, compliance with the minimum capital requirement has not been ensured. Considering this, and in accordance with Article 25.1.4 of the Law on Non-Bank Credit Organizations, the license of Optimal Finance Non-Bank Credit Institution LLC No. BKT-37, dated December 29, 2020, was revoked by the Central Bank's Management Board Resolution dated April 17, 2026, due to non-compliance with the Central Bank's instructions for eliminating violations in its activities.
According to Article 25.4 of the Law on Non-Bank Credit Organizations, a non-bank credit organization ceases its activities from the date of entry into force of the decision on the revocation of its license and is liquidated in accordance with the procedure established by the Civil Code of the Republic of Azerbaijan.
The Central Bank will continue to take the necessary steps required by the legislation, constantly monitoring the activities of non-bank credit organizations based on regulatory requirements.