30 aprel 2026-cı il, Bakı: Mərkəzi Bank Maliyyə Sisteminin Yaşıllaşdırılması Üzrə Mərkəzi Banklar və Nəzarət Qurumları Şəbəkəsinə (NGFS - Network of Central Banks and Supervisors for Greening the Financial System) tamhüquqlu üzv kimi qəbul olunub.
Mərkəzi Bank şəbəkənin tamhüquqlu üzvü kimi işçi qruplarının fəaliyyətində iştirak edəcək, iqlim ssenarisi təhlili, yaşıl maliyyə, iqlim stres-testləri, eləcə də dayanıqlılıq amillərinin pul siyasəti və prudensial nəzarət çərçivələrinə inteqrasiyası sahələrində kollektiv tədqiqatlara həm töhfə verəcək, həm də onlardan faydalanacaq.
Mərkəzi Bankın bu şəbəkəyə qoşulması onun dayanıqlı maliyyə gündəliyinin, o cümlədən Yaşıl taksonomiyanın tətbiqi, yaşıl istiqraz bazarının formalaşdırılması və maliyyə sektorunda iqlim riskləri ilə bağlı açıqlamalarının tətbiqinin dərinləşdirilməsini şərtləndirəcəkdir. Mərkəzi Bankın Dayanıqlı Maliyyə üzrə Yol Xəritəsinin icrası istiqamətində əsas təşəbbüslərdən biri olan bu üzvlük həm də Azərbaycanın Paris İqlim Sazişi çərçivəsindəki milli öhdəlikləri və iqtisadiyyatın yaşıl, dayanıqlı inkişaf istiqamətində transformasiyası üzrə siyasəti ilə də uzlaşır.
Qeyd edək ki, NGFS dünyanın müxtəlif ölkələrindən mərkəzi bankları və nəzarət orqanlarını bir araya gətirərək maliyyə sektorunda ətraf mühit və iqlim risklərinin idarə olunmasının inkişafına töhfə vermək, bu sahədə qabaqcıl təcrübələrin paylaşılmasını təşviq etmək və dayanıqlı iqtisadiyyata keçidi dəstəkləmək üçün maliyyə axınlarının səfərbər olunmasını hədəfləyən qlobal şəbəkədir.
Mərkəzi Bank bundan sonra da beynəlxalq maliyyə institutları ilə əməkdaşlığı inkişaf etdirərək qlobal çağırışlara uyğun siyasətlərin formalaşdırılmasını davam etdirəcək.

30 April 2026, Baku: The Central Bank has been accepted as a plenary member of the Network of Central Banks and Supervisors for Greening the Financial System (NGFS).
As a full member of the network, the Central Bank will participate in the activities of the working groups, contributing to and benefiting from collective research in areas such as climate scenario analysis, green finance and climate stress tests, as well as the integration of sustainability factors into monetary policy and prudential supervision frameworks.
The Central Bank's participation in this network will help advance its sustainable finance agenda. This agenda includes implementing the Green Taxonomy, establishing a green bond market, and ensuring climate risk disclosures in the financial sector. This membership, which is one of the key initiatives towards the implementation of the Central Bank’s Sustainable Finance Roadmap, is also consistent with Azerbaijan’s national commitments under the Paris Climate Agreement and its policy on transforming the economy towards green, sustainable development.
The NGFS is a global network of central banks and supervisory authorities from around the world. The NGFS aims to contribute to environmental and climate risk management in the financial sector, promote best practices, and mobilize financial flows to support the transition to a sustainable economy.
The Central Bank will continue to develop its cooperation with international financial institutions and formulate policies that address global challenges.