18 may 2026-cı il, Bakı: Mərkəzi Bank rəqəmsal maliyyə texnologiyaları ekosisteminin inkişafının təşviqinə, eləcə də bu sahədə məlumatlılığın artırılmasına və insan kapitalının inkişafına xüsusi önəm verir. Bu istiqamətdə həyata keçirilən təşəbbüslər çərçivəsində ölkənin qabaqcıl ali təhsil müəssisələrindən biri olan Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) tələbələri üçün “Maliyyə texnologiyaları və rəqəmsal transformasiya” mövzusunda təlim proqramı təşkil olunub.
50-yə yaxın tələbənin iştirak etdiyi proqram zamanı “Rəqəmlərlə iqtisadiyyatın idarə edilməsi”, “Rəqəmsal maliyyə məhsulları”, “Ödəniş sistemləri və innovasiyalar”, “Məlumatların idarə edilməsi” və “Virtual aktivlərin tənzimlənməsi” mövzularında təlimlər keçirilib. Təlimlər zamanı iştirakçılara qeyd olunan istiqamətlər üzrə aktual yanaşmalar, praktik biliklər və real nümunələr təqdim olunub.
Mərkəzi Bankın nümayəndələri tərəfindən keçirilən sessiyalar çərçivəsində tələbələr rəqəmsal maliyyə ekosistemində baş verən yeniliklər, müasir çağırışlar və innovativ həllərlə yaxından tanış olmaq imkanı əldə ediblər. Proqram eyni zamanda interaktiv müzakirə mühiti yaradaraq iştirakçıların mövzular üzrə daha dərin bilik qazanmasına şərait yaradıb.

18 May 2026, Baku: The Central Bank places great importance on promoting the development of digital financial technology ecosystems, raising awareness in this area, and developing human capital. As part of these initiatives, the bank organized a training program titled "Financial Technologies and Digital Transformation" for students at the Baku Higher Oil School (BHOS), one of the country's leading higher education institutions.
The program was attended by about 50 students and included training sessions on the following topics: "Managing the Economy with Numbers," "Digital Financial Products," "Payment Systems and Innovations," "Data Management," and "Regulation of Virtual Assets." The participants were presented with current approaches, practical knowledge, and real examples in these areas during the training sessions.
During sessions led by Central Bank representatives, students had the opportunity to learn about innovations, modern challenges, and solutions in the digital financial ecosystem. The program also created an interactive discussion environment that allowed participants to gain deeper knowledge of the topics.