25 may 2026-cı il, Bakı: Azərbaycan Mərkəzi Bankı 2024–2026-cı illəri əhatə edən “Maliyyə sektorunun inkişaf Strategiyası” çərçivəsində maliyyə sektorunda innovasiyaların təşviqi, rəqəmsal maliyyə xidmətlərinin inkişafı və yeni texnologiyaların tətbiqi istiqamətində fəaliyyətini davam etdirir. Bu istiqamətdə tətbiq edilən xüsusi tənzimləmə rejimi innovativ maliyyə məhsullarının məhdud çərçivədə və Mərkəzi Bankın nəzarəti altında sınaqdan keçirilməsinə imkan yaradır.
Xüsusi tənzimləmə rejimi çərçivəsində innovativ maliyyə həllərinin növbəti sınaq mərhələsi üzrə müraciətlərin qəbulu 25 iyun 2026-cı il tarixində başlanılacaq və qəbul prosesi 25 avqust 2026-cı il tarixinədək davam edəcəkdir.
Xüsusi tənzimləmə rejiminin meyarlarına uyğun gələn innovativ maliyyə məhsullarının sınağı Mərkəzi Bank ilə bağlanacaq müqavilə əsasında həyata keçiriləcəkdir.
Qeyd edək ki, xüsusi tənzimləmə rejimi çərçivəsində əvvəlki qəbul dövrlərində seçilmiş innovativ məhsullar üzrə sınaq layihələrinin icrası hazırda davam etdirilir. Sözügedən layihələr ödəniş xidmətləri, kapital bazarları və virtual aktivlərlə əlaqəli innovativ maliyyə həllərini əhatə edir.
Xüsusi tənzimləmə rejimində iştirak etmək istəyən şəxslər “Xüsusi tənzimləmə rejiminin tətbiqi Qaydaları”nın 4.2-ci bəndində nəzərdə tutulmuş sənəd və məlumatları müraciətlərin qəbulu başladıqdan sonra xüsusi sandbox.cbar.az veb-səhifəsi vasitəsilə Mərkəzi Banka təqdim edə bilərlər.

25 May 2026, Baku: In line with the Financial Sector Development Strategy for 2024–2026, the Central Bank of Azerbaijan is promoting innovations in the financial sector, developing digital financial services, and introducing new technologies. The regulatory sandbox regime allows for the testing of innovative financial products within a limited framework and under the Central Bank's supervision.
Applications for the next testing phase of innovative financial solutions under the regulatory sandbox regime will be accepted from June 25 to August 25, 2026.
Testing of innovative financial products that meet the regulatory sandbox regime's criteria will be carried out based on an agreement to be entered into with the Central Bank.
To note, the implementation of pilot projects involving innovative products selected during previous adoption periods under the regulatory sandbox regime is currently underway. These projects include innovative financial solutions related to payment services, capital markets, and virtual assets.
Those wishing to participate in the regulatory sandbox regime may submit the documents and information specified in Paragraph 4.2 of the Regulations for the Application of the Regulatory Sandbox Regime to the Central Bank via the sandbox.cbar.az website after the start of the acceptance of applications.