24 iyun 2026-cı il, Bakı: Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının İdarə Heyətinin qərarı ilə faiz dəhlizinin bütün parametrləri dəyişməz saxlanılıb. Faiz dəhlizinin parametrlərinə dair qərar qəbul olunarkən faktiki və proqnozlaşdırılan inflyasiyanın hədəf diapazonunda sabitləşməsi, geosiyasi vəziyyət, qlobal maliyyə bazarlarında meyillər və ölkədaxili makroiqtisadi mühit nəzərə alınıb.
İllik inflyasiya hədəf daxilindədir və baza ssenari üzrə proqnoz trayektoriyasına uyğun hərəkət edir. 2026-cı ilin mayında 12 aylıq inflyasiya 5.6% təşkil edib. İllik qiymət artımı qida məhsulları, alkoqollu içkilər və tütün məmulatları üzrə 6.6%, ödənişli xidmətlər üzrə 5.7%, qeyri-qida məhsulları üzrə isə 3.9% olub. İllik baza inflyasiya 5.6% təşkil edib.
Cari ilin ötən dövründə valyuta bazarında təklif tələbi üstələyib. Bu həm nağd, həm də qeyri-nağd seqmentlərdə özünü göstərib. 2026-cı ilin 5 ayında mübadilə şöbələri tərəfindən nağd xarici valyutanın alışı satışını 311 mln. ABŞ dolları üstələyib. Rezident fiziki şəxslərin əmanətlərinin dollarlaşma səviyyəsi son 12 ayda 2.8 faiz bəndi azalaraq 2026-cı ilin mayında 27%-ə enib. Yanvar-may aylarında ölkəyə daxil olan pul baratlarının həcmi ötən ilin müvafiq dövrünə nəzərən 28.8% artaraq 560.1 mln. ABŞ dolları təşkil edib.
Valyuta hərraclarında bankların tələbinin əhəmiyyətli azalması şəraitində Mərkəzi Bank tərəfindən alışyönlü müdaxilə həyata keçirilib. Cari ilin 5 ayında Mərkəzi Bankın valyuta ehtiyatları 1.2 mlrd. ABŞ dolları məbləğində və ya 10.4% artaraq 12.7 mlrd. ABŞ dollarına çatıb.
Xarici sektor göstəriciləri əlverişli olaraq qalır. Gömrük statistikasına əsasən, 2026-cı ilin yanvar-may aylarında ölkənin xarici ticarətində 7.2 mlrd. ABŞ dolları məbləğində müsbət saldo qeydə alınıb. Mərkəzi Bankın 2026-cı ilin sonuna cari əməliyyatlar hesabının profisitinə dair proqnozunun daha da yaxşılaşması gözlənilir. Bu, son aylarda qlobal enerji qiymətlərinin yüksəlməsi, eləcə də qeyri-neft-qaz ixracı üzrə müsbət meyillərin davam etməsi ilə bağlıdır.
Pul siyasəti alətləri maliyyə bazarlarında gedən proseslər və bank sistemindəki likvidlik göstəriciləri nəzərə alınmaqla tətbiq olunur. Təminatsız pul bazarında qısamüddətli faizlər Mərkəzi Bankın faiz dəhlizi çərçivəsində, uçot dərəcəsinə yaxın səviyyədə formalaşır. Belə ki, AZIR dərəcəsi üzrə orta günlük göstərici 2026-cı ilin martın sonundan başlayaraq 6.43-6.44% intervalında olub. İzafi likvidlik şəraitində Mərkəzi Bank tərəfindən AZIR-i uçot dərəcəsinə yaxın səviyyədə idarə etmək üçün əsasən 7 günlük depozit əməliyyatlarından istifadə edilir. May ayının sonuna açıq bazar əməliyyatları üzrə sterilizasiya portfelinin strukturunda 7 günlük depozit əməliyyatlarının payı 88.7% təşkil edib. Bununla yanaşı, Mərkəzi Bankın notlarının yerləşdirilməsi üzrə müntəzəm hərraclar da keçirilir. May və iyun aylarında bütün müddətlər üzrə notların gəlirliliyi azalma meyilli olub. İlin qalan dövründə bank sektorunda izafi likvidliyin daha da artması gözlənilir.
Cari və növbəti ildə illik inflyasiyanın hədəf daxilində qalacağı proqnozu dəyişməz qalır. Bununla belə, inflyasiyanın xarici mənşəli xərc amillərində aktivləşmə müşahidə edilir.
Ötən iclasdan bəri qlobal iqtisadi mühitdə baş verən dəyişikliklər xarici inflyasiya risklərinin yüksəlmə ehtimalını artırır. Sürətlə dəyişən qlobal mühitdə dünya ərzaq və gübrə qiymətlərinin artması, nəqliyyat-logistika xərclərinin yüksəlməsi, ticarət tərəfdaşı olan ölkələrdən inflyasiya idxalının genişlənməsi və nominal effektiv məzənnənin möhkəmlənmə tempinin yavaşlaması inflyasiyanın xarici risk amillərini artıra bilər. Bu amillərin dayanıqlı olub-olmaması ilə bağlı dərin təhlillər aparılır. Daxili mühitdə isə mövcud fiskal və pul siyasəti fonunda məcmu tələbin izafi genişlənməsi ehtimalı yüksək deyil.
Cari ilin qalan dövründə də faiz dəhlizinə dair növbəti qərarlar inflyasiya proqnozu və makroiqtisadi göstəricilərin dinamikası nəzərə alınmaqla veriləcəkdir. Qlobal mühitdəki qeyri-müəyyənlikləri nəzərə alaraq makroiqtisadi göstəricilərin bir neçə ssenaridə proqnozları nəzərdən keçiriləcəkdir. Faiz dəhlizinin parametrləri ilə bağlı qərarlar verilərkən bank sektorunda likvidliyin dinamikası, onun birbaşa və dolayı təsirləri də nəzərə alınacaqdır.
2026-cı il üzrə pul siyasəti qərarlarının ictimaiyyətə açıqlanması qrafikinə dəyişiklik edilib. Belə ki, faiz dəhlizinin parametrləri ilə bağlı növbəti qərarın ictimaiyyətə açıqlanması və bununla bağlı mətbuat konfransının keçirilmə tarixi 2026-cı il avqust ayının 5-dən iyul ayının 31-nə dəyişdirilib. Ekspertlərlə görüşün də həmin gündə təşkil olunması nəzərdə tutulub.

24 June 2026, Baku: The Management Board of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan decided to keep all parameters of the interest rate corridor unchanged. The decision was made considering the alignment of actual inflation and forecasted inflation with the target range, the risks arising from heightened geopolitical tensions, the global financial conditions and the domestic macroeconomic environment.
Annual inflation is within the target range and moving in line with the forecast trajectory under the baseline scenario. In May 2026, 12-month inflation stood at 5.6%. Annual price growth amounted to 6.6% for food, alcoholic beverages and tobacco products, 5.7% for paid services and 3.9% for non-food products. Annual core inflation stood at 5.6%.
Over the past period of current year, supply exceeded demand in the foreign exchange market. This has manifested itself in both cash and non-cash segments. Over the first 5 months of 2026 cash foreign currency purchases by exchange points exceeded sales by $311M. In May 2026, the dollarization level of resident individuals’ deposits decreased by 2.8 percentage points over recent 12 months to 27%. The volume of remittances received in January-May increased by 28.8% compared to the same period last year, amounting to $560.1M.
In the context of a significant decrease in banks' demand at currency auctions, the Central Bank conducted a purchase intervention. In the first 5 months of the current year, the Central Bank's foreign exchange reserves increased by $1.2B, or 10.4%, reaching $12.7B.
The external sector indicators remain favorable. According to the State Customs Committee, the trade surplus amounted to $7.2B in January-May 2026. The Central Bank revised upward its forecast for the current account surplus by the end of 2026, citing rising global energy prices in recent months and continued positive trends in non-oil and gas exports.
Monetary policy tools are applied in response to financial market developments and liquidity position of the banking system. Short-term interest rates in the unsecured money market move within the Central Bank’s interest rate corridor, closely aligned with the refinancing rate. Thus, the average daily level of the AZIR index has been in the range of 6.43-6.44% since the end of March 2026. Under conditions of excess liquidity, the Central Bank primarily employs 7-day deposit operations to maintain the AZIR at a level close to the refinancing rate. As of the end of May, 7-day deposit operations accounted for 88.7% of the sterilization portfolio for open market operations. Additionally, regular auctions for the placement of Central Bank notes are held. In May and June, the yield on notes of all maturities tended to decrease. In the rest of the year, excess liquidity in the banking sector is expected to increase further.
Annual inflation is projected to remain within the target range in the current and next year. However, external cost drivers of inflation are on the rise.
Since the last meeting, changes in the global economic environment have increased the likelihood of external inflation risks. Rising world food and fertilizer prices, transport and logistics costs, inflation imports from trading partner countries, and a slowing nominal effective exchange rate appreciation are among the factors that may increase external inflation risks in a rapidly changing global environment. In-depth analyses are being conducted to determine the sustainability of these factors. However, in the domestic environment, the likelihood of excessive expansion of aggregate demand against the backdrop of current fiscal and monetary policies is low.
During the remainder of the current year, further decisions regarding the parameters of the interest rate corridor will be made, taking into account the inflation forecast and macroeconomic indicator dynamics. Due to uncertainties in the global environment, forecasts of macroeconomic indicators under several scenarios will be reviewed. While making decisions on the parameters of the interest rate corridor, the dynamics of liquidity in the banking sector and its direct and indirect effects will also be taken into account.
The schedule for the public disclosure of monetary policy decisions in 2026 has been changed. Consequently, the date of the public disclosure of the next decision on the parameters of the interest rate corridor and related press conference date has been changed from August 5, 2026, to July 31. A meeting with experts is also scheduled for the same day.