Faiz dəhlizinin parametrlərinin dəyişdirilməsi ilə bağlı
22 iyun 2017-ci il, Bakı: 21 iyun 2017-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının İdarə Heyətinin iclası keçirilmişdir. İclasda 22 iyun 2017-ci il tarixindən uçot dərəcəsi və likvidlik əməliyyatları üzrə faiz dəhlizinin yuxarı həddinin dəyişməz saxlanılması, faiz dəhlizinin aşağı həddinin isə 12%-dən 10%-ə endirilməsi ilə bağlı qərar qəbul edilmişdir.
İdarə Heyətində qeyd edilmişdir ki, qeyri-neft sektorunda iqtisadi artım bərpa olunmuş, ixracın artımı və idxalın azalması nəticəsində tədiyə balansı profisit mövqeyə keçmişdir. Milli valyutanın məzənnəsinin sabitliyinin dayanıqlığı yüksəlməkdədir. Mərkəzi Bank monetar şəraitdə müəyyən kəmiyyət dəyişikliyi etsə də, mühafizəkar pul-kredit siyasətini davam etdirir və ilin ikinci yarısında iqtisadi və inflyasiya dinamikasından asılı olaraq uçot dərəcəsinin azaldılması potensialını qeyd edir.
Bu qərar qəbul edilərkən aşağıdakı makroiqtisadi şərtlər nəzərə alınmışdır:
İqtisadi aktivlik. 2017-ci ilin ötən dövründə qeyri-neft sektorunda iqtisadi artımın bərpası prosesi başlamış, son 5 ayda sektorda 2.3%, ticari sektorda 3.2%, qeyri-neft sənayesində isə 3.9% artım baş vermişdir. Qeyri-neft sektorunda iqtisadi artımın əsas amilləri son istehlak xərcləri, dövlət tələbi və xalis xarici tələbin yüksəlməsi olmuşdur.
Cari ildən iqtisadi artımın daha da yüksəlməsi əhəmiyyətli dərəcədə nəzərdə tutulan struktur islahatların sürətlənməsindən, xalis xarici tələbin genişlənməsi imkanlarından, investisiya aktivliyinin, o cümlədən maliyyə vasitəçilyinin bərpasından asılı olacaqdır.
Xarici balans və məzənnə. Cari ilin I rübündə tədiyə balansında müsbət dəyişikliklər baş vermiş, ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə kəsir (-2.5 mlrd.dollar) profisitlə (0.7 mlrd.dollar) əvəz olunmuşdur. Son 5 ayda xarici ticarət balansının profisiti ötən dövrlə müqayisədə 2 dəfə yüksəlmişdir. Bu dövrdə həm neft, həm də qeyri-neft ixracı artmış, qeyri-neft idxalı isə azalmışdır.
Üzən məzənnə rejiminə keçdikdən sonra son 4 ayda valyuta bazarında təklif tələbi əhəmiyyətli üstələyir, manatın məzənnəsinin sabitliyinin dayanıqlığı yüksəlməkdədir. İlin sonuna qədər manatın məzənnəsinin sabitliyini təmin edən qəbul edilmiş makroiqtisadi siyasət çərçivəsində hər-hansı əhəmiyyətli dəyişikliklər proqnozlaşdırılmır.
Monetar şərait. Pul kütləsinin hədəflənməsi şəraitində Mərkəzi Bank ötən dövrdə çevik monetar siyasət həyata keçirmişdir. Qəbul edilmiş pul proqramı çərçivəsində üzən məzənnə rejiminə keçidlə əlaqədar gözləntiləri nəzərə almaqla ilin əvvəlində Mərkəzi Bank pul bazasını məhdudlaşdırmış, manatın məzənnəsinin sabitləşməsindən sonra pul kütləsinin həcmini bərpa etmişdir. İqtisadiyyatın pula olan tələbinin təmin edilməsi və likvidliyin effektiv idarə olunması məqsədilə Mərkəzi Bank müxtəlif müddətli (1 günlük, 7 günlük, 14 günlük, 28 günlük) pul siyasəti alətlərini aktiv saxlamışdır.
Bu dövrdə maliyyə bazarlarında pulun dəyəri başlıca olaraq Mərkəzi Bankın faiz dəhlizi çərçivəsində formalaşmışdır.
Bütövlükdə həyata keçirilən monetar siyasət iqtisadiyyatda likvidliyin idarə olunmasını və ödəniş sisteminin stabil fəaliyyətini təmin etmişdir.
İnflyasiya prosesləri. Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatlarına əsasən orta illik inflyasiya 13.8% təşkil edir. Təhlillər göstərir ki, inflyasiyanı başlıca olaraq qeyri-monetar amillər şərtləndirir və əsasən gözlənti və inersiya xarakterlidir.
Mərkəzi Bankın dövri olaraq biznes sektoru və ev təsərrüfatları arasında həyata keçirdiyi sorğular göstərir ki, manatın məzənnəsinin sabitləşdiyi və pul kütləsinin həcminin neytrallaşdığı şəraitdə inflyasiya gözləntiləri bir qədər azalsa da, əhəmiyyətli olaraq qalır.
Mərkəzi Bankın İdarə Heyəti hesab edir ki, sabit monetar şərait və məzənnə volatilliyinin olmadığı şəraitdə qısamüddətli inflyasiya riskləri məhdudlaşdırılmış və cari ilin ikinci yarısında həm əhalinin və həm də biznesin inflyasiya gözləntiləri azalmalıdır.
Mərkəzi Bank iqtisadi və inflyasiya dinamikasından asılı olaraq cari ilin ikinci yarısında uçot dərəcəsinin aşağı salınması potensialını qeyd edir.
Mərkəzi Bankın inflyasiyanın hədəflənməsi rejiminə nəzərdə tutulan keçidi, maliyyə sabitliyinin dərinləşdirilməsi istiqamətində gözlənilən nəticələr, yeni fiskal qaydaların qəbulu və tətbiqi, bütövlükdə makroiqtisadi siyasətin koordinasiyası çərçivəsinin institutlaşması ortamüddətli inflyasiya risklərini daha da effektiv idarəetməyə imkan verəcəkdir.
Mərkəzi Bankın İdarə Heyətinin uçot dərəcəsinin səviyyəsi haqqında növbəti iclası 1 avqust 2017-ci il tarixinə təyin edilmişdir.
Mərkəzi Bankın İdarə Heyətinin qərarı haqqında press-reliz 22 iyun 2017-ci il tarixində saat 10:00-da ictimaiyyətə açıqlanır.

The Management Board of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan at its meeting of 21 June 2017 decided to leave the refinancing rate and the ceiling of the interest rate corridor on liquidity operations unchanged and shift the floor of the corridor to 10% from 12 % from 22 June 2017 onward.
The Board mentioned that the non-oil sector has restored its economic growth aided by surplus in the balance of payments (BoP) due higher exports and lower imports. The exchange rate stability of the national currency is further sustaining. The CBA made certain quantitative easing in the monetary policy, yet it continues a conservative monetary policy and notes that the refinancing rate might be reduced in response to the dynamics of the economy and inflation in the second half of the year.
The decision rests upon the following macroeconomic conditions:
Economic activity. The non-oil sector has started to restore its growth over the past period – the sector posted 2.3% growth, trade 3.2%, and the non-oil sector 3.9%. Economic growth in the non-oil sector stemmed from final consumption expenditures, government demand and high net foreign demand.
Further rise in economic growth will, to a considerable extend, depend on the speed of implied structural reforms, the possibility to broaden net external demand, recovery of the investment activity and financial intermediation.
Foreign balance and the exchange rate. In the 1st quarter of 2017 the BoP underwent positive changes – y/y deficit ($-2.5 B) was replaced by surplus ($0.7 B). Surplus of the foreign trade balance has doubled over recent 5 months – both oil and non-oil exports increased, while non-oil import decreased.
Transition to a floating exchange rate has resulted in prevalence of supply over demand in the forex market with parallel higher sustainability of the exchange rate of manat over recent 4 months. No considerable corrections to the macroeconomic policy framework that ensures the exchange rate stability are expected to be made by the yearend.
The monetary environment. The CBA implemented a flexible monetary policy meanwhile targeting money supply and contained the money base early year restoring the size of money supply upon stabilization of the exchange rate given expectations related to transition to the floating exchange rate as part of the adopted money program.
The CBA kept monetary policy tools with different maturities (1, 7, 14 and 28 days) active to cover demand of the economy for money and effectively manage liquidity.
Over the period the value of money in financial markets has mainly been determined within the CBA’s interest rate corridor framework.
The Bank’s monetary policy contributed to management of liquidity in the economy and stable operation of payment systems.
Inflationary processes. According to the State Statistics Committee, average annual inflation is 13.8%. Analyses reveal that inflation is primarily affected by non-monetary factors and basically rests upon expectations and inertia.
The CBA’s periodic surveys across businesses and households suggest that despite slight decrease in inflation expectations amid the stabilization of the exchange rate and neutral size of money supply, they are still considerable.
The CBA Management Board considers that short run inflationary expectations are contained on the backdrop of stable monetary environment and lack of exchange rate volatility and inflation expectations of both the population and businesses should lower in the second half of the year.
The Bank recognizes that the refinancing rate might be reduced in the second half of the year in response to the dynamics of the economy and inflation.
The CBA’s implied transition to inflation targeting, expected outcome of deeper financial stability, adoption and application of new fiscal rules, and institutionalization of the macroeconomic policy coordination frame will allow to more effectively manage medium run inflationary risks.
The CBA Management Board’s next meeting dedicated to the level of the refinancing rate will be held on 1 August 2017.
The press release on the decision of the CBA Management Board will go public on 22 June 2017 at 10.00.