30 dekabr 2019-cu il, Bakı: Mərkəzi Bank “Azərbaycan Respublikasında maliyyə xidmətlərinin inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”nin “Maliyyə bazarı iştirakçılarının bilik və bacarıqlarının artırılması” adlı hədəfinin, həmçinin “2018–2020-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında rəqəmsal ödənişlərin genişləndirilməsi üzrə Dövlət Proqramı”nın (Dövlət Proqramı) “Rəqəmsal ödənişlər üzrə maarifləndirmə və təbliğatın gücləndirilməsi” istiqamətinin icrası ilə bağlı silsilə tədbirləri davam etdirir.
Cari ilin dekabr ayında ümumilikdə 1000-ə yaxın iştirakçı üçün 16 maliyyə maarifləndirici təlim keçirilmişdir. Təlimlərə Binəqədi Gənclər Evində tələbə-gənclər, Masallı və Balakən rayonlarında Regional ABAD mərkəzlərində “Abadçı ailələr”, Mingəçevir Dövlət Universitetinin tələbələri, Yevlax rayonunda “Həyat bilgisi fənni”ni tədris edən bir qrup müəllim, eləcə də Bakı şəhərindəki bir sıra bağça və orta məktəblərin şagird və müəllim heyəti cəlb edilmişdir.
Təlim iştirakçılarına müvafiq hədəf qrupları üzrə “Rəqəmsal ödənişlər”, “İstehlakçı büdcəsinin planlaşdırılması”, “Bank əməliyyatları”, “Yığım”, “Pulun yaranma tarixi”, ”Məsuliyyətli borclanma” və “Pul nişanlarının mühafizə elementləri” mövzuları tədris olunmuş, iştirakçıların sualları ətraflı cavablandırılmışdır. Qeyd edək ki, regionlarda keçirilmiş təlimlər zamanı Almaniya Əmanət Banklarının Beynəlxalq Əməkdaşlıq Fondunun (SBFIC) ölkə nümayəndəliyi yaxından iştirak etmiş və dəstək göstərmişdir.
Təlimlər zamanı iştirakçılara bizimpullar.az portalı, edu.e-cbar.az virtual təhsil platforması və axtar.bizimpullar.az (infobank.az) maliyyə məhsul və xidmətlərinin axtarış sistemi barədə geniş məlumat verilmişdir.
Bununla yanaşı, İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatı (İƏİT) və Rusiya Federasiyası Maliyyə Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə 9-10 dekabr 2019-cu il tarixlərində Moskva şəhərində “Müstəqil Dövlətlər Birliyində (MDB) maliyyə savadlılığı” mövzusunda keçirilmiş konfransda Mərkəzi Bankın nümayəndəsi iştirak etmişdir.
Qeyd edək ki, Mərkəzi Bank tərəfindən müvafiq Strateji Yol Xəritəsi və Dövlət Proqramının icrası ilə əlaqədar əhalinin maliyyə bilik və bacarıqlarının artırılmasına yönəlmiş müxtəlif tədbirlər regional əhatəlilik daha da genişləndirilməklə 2020-ci ildə də davam etdiriləcək.

30 December 2019, Baku: The CBA continues a series of events on implementation of the ‘Increase of knowledge and skills of financial market participants’ target of the ‘Strategic Roadmap on Development of Financial Services in the Republic of Azerbaijan’ and the ‘Strengthening awareness and promotion on digital payments’ direction of the ‘State Program on expansion of digital payments in the Republic of Azerbaijan in 2018-2020’.
16 financial literacy trainings delivered to about 1,000 participants in December involved students at the Binagadi Youth House, ‘Families from ABAD’ at regional ABAD centers in Masally and Balaken regions, students of the Mingachevir State University, a group of teachers who teach Knowledge of Life in the Yevlakh region, as well as pupils and staff from a number of kindergartens and secondary schools in Baku.
The participants were educated on ‘Digital payments’, ‘Consumer budget planning’, ‘Bank operations’, ‘Savings’, ‘History of money’, ‘Responsible lending’ and ‘Banknotes’ security elements’ followed by Q&A sessions. To note, country office of the Savings Banks Foundation for International Cooperation (SBFIC) participated in and supported the trainings in the regions.
The participants were also detailed on the bizimpullar.az portal, the edu.e-cbar.az virtual educational platform and the axtar.bizimpullar.az (infobank.az), a search system of financial products and services.
In parallel, a representative of the Central Bank participated at the conference titled ‘Financial literacy in the CIS’ organized by the OECD and the Ministry of Finance of the Russian Federation held in Moscow on 9-10 December.
Note that the Central Bank will continue various activities with respect to implementation of the related Strategic Roadmap and the State Program aimed at improving financial knowledge and skills of the population expanding regional coverage in 2020 too.