Mövcud konsepsiya çərçivəsində yenilənmiş 1, 5 və 50 manatlıq pul nişanları tədavülə buraxılır
Azərbaycan Mərkəzi Bankının İdarə Heyətinin müvafiq qərarına əsasən 2021-ci ilin əvvəlindən tədavülə dizaynı və mühafizə sistemləri mövcud konsepsiya çərçivəsində yenilənmiş 1, 5 və 50 manatlıqların buraxılması elan edilmişdir. Bununla əlaqədar, ölkə ərazisində istismar olunan nağd pul sistemlərinin (nağd ödəniş terminalları, bankomatlar, cash-in/cash out aparatları, pul sayan və emal edən sistemlər, pul yoxlayan detektorlar və s.) yenilənmiş pul nişanlarına uyğunlaşdırılması (adoptasiyası) məqsədilə bütün kommersiya bankları və qeyri-bank ödəniş təşkilatları 20 oktyabr 2020-ci il tarixdə məlumatlandırılmış və müvafiq pul nişanları ilə təmin edilmişdir.
Hazırda Azərbaycan Mərkəzi Bankı tərəfindən yenilənmiş 1, 5 və 50 manatlıq pul nişanlarının tədavülə buraxılmasına başlanılır. Yenilənmiş 1, 5 və 50 manatlıq pul nişanları hazırda tədavüldə olan eyni nominallı köhnə pul nişanları ilə bərabər hissə-hissə tədavülə buraxılacaqdır.
Qeyd edək ki, hazırda tədavüldə olan köhnə nümunəli pul nişanları yenilənmiş pul nişanları ilə paralel olaraq dövriyyədə olacaq və tədavül vasitəsi kimi sonacan məhdudiyyətsiz istifadə ediləcəkdir.
Eyni zamanda bildiririk ki, koronavirusla bağlı mövcud pandemiya vəziyyəti ilə əlaqədar hazırda tətbiq olunan məhdudiyyətlər səbəbindən bir sıra qeyri-bank ödəniş təşkilatları (Modenis MMC - “eManat“, Komtec Ltd. - “MilliÖN”, Expressbank ASC - “Expresspay”) istismar etdikləri nağd pul terminallarının yenilənmiş pul nişanlarına uyğunlaşdırılması (adaptasiyası) proseslərinin yekunlaşmadığını və bu proseslərin davam etdiyini bildirmişlər. Bununla əlaqədar əhalinin diqqətinə çatdırılır ki, uyğunlaşdırma proseslərinin yekunlaşmasınadək belə terminallarda köhnə nümunəli pul nişanlarının istifadəsi məqsədəuyğun hesab olunur.
Yenilənmiş pul nişanları ilə bağlı əlavə məlumat Mərkəzi Bankın rəsmi internet səhifəsindən əldə edilə bilər.

According to the relevant decision of the Management Board of the Central Bank of Azerbaijan it was announced that 1, 5 and 50 manat denominations whose design and security elements were renewed within the current concept would be issued to circulation at the beginning of 2021. All commercial banks and non-bank payment organizations were informed accordingly on 20 October 2020 and provided with relevant monetary units to adapt cash systems (cash payment terminals, ATMs, cash-in/cash-out terminals, money counters and processors, money detectors etc.) in use throughout the country to renewed monetary units.
Currently the Central Bank of Azerbaijan is starting to issue to circulation renewed 1, 5, and 50 manat banknotes. The renewed banknotes will be issued to circulation in parts along with the old banknotes of the same denomination currently in circulation.
To note, banknotes currently in circulation will be in circulation in parallel with the renewed currency and be used as a legal tender without any restrictions.
Due to current coronavirus pandemic related restrictions, a number of non-bank payment organizations (Modenis LLC - eManat, Komtec Ltd. - MilliON, Expressbank OJSC - Expresspay) stated that adaptation of cash terminals to renewed currency has not completed yet and that the process is continuing. In this regard, the population is informed that it is advisable to use old-style banknotes in such terminals until completion of the adaptation process.
Additional information on the renewed banknotes can be found on the official website of the Central Bank.