4 noyabr 2021-ci il, Bakı: Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələrinin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə 2020-ci ildə aparılmış 44 günlük Vətən Müharibəsində Azərbaycan ordusunun tarixi Zəfərinin ildönümü münasibətilə tədavülə buraxılan xatirə pul nişanlarının Mərkəzi Bankda təqdimat mərasimi keçirilmişdir.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan Mərkəzi Bankın sədri Elman Rüstəmov qeyd etdi ki, Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi altında Azərbaycan ordusunun apardığı 44 günlük Vətən Müharibəsi zəfərlə başa çatdı. Azərbaycanın tarixi torpaqları olan Qarabağın erməni işğalından azad edilməsi uğrunda 2020-ci ildə aparılmış Vətən Müharibəsindəki qələbəmiz milli tariximizin ən parlaq səhifəsi kimi yaddaşlara yazıldı. Azərbaycan xalqının sarsılmaz iradəsi, milli ordumuzun böyük şücaəti və dəmir yumruq otuz ilə yaxın təcavüzkar erməni faşistləri tərəfindən işğal və talan edilən vətən torpaqlarının düşmən tapdağından azad edilməsini təmin etdi. Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən təməli qoyulan bu qələbənin əldə olunmasının əsasında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin uğurla davam etdirdiyi nəhəng dövlət və ordu quruculuğu, müdrik xarici və daxili siyasət, böyük xalqımızın yorulmaz əməyi və Azərbaycan əsgərinin qəhrəmanlığı dayanır.
Ölkədə uğurla həyata keçirilən siyasi kurs, dövlətimizin beynəlxalq mövqeyinin və nüfuzunun yüksəlməsi, onun iqtisadi və maliyyə potensialının güclənməsi və ən başlıcası isə Prezident – Xalq birliyi bu qələbənin əldə edilməsində həlledici rol oynadı.
Böyük qürur hissi ilə bildirildi ki, Mərkəzi Bankın 12 əməkdaşı da Vətən Müharibəsində iştirak etmişdir. Onlar Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq Sərəncamları ilə medallarla, həmçinin yüksək nəticələr əldə etdiklərinə görə fəxri fərmanlarla təltif olunmuşlar.
Sonra E.Rüstəmov bildirdi ki, çağdaş tariximizin ən şanlı səhifələrindən biri kimi yaddaşlardan silinməyəcək bu Zəfər tarixini əbədiləşdirmək üçün Azərbaycan Mərkəzi Bankı 500 manat nominallı “ZƏFƏR” xatirə banknotunun, qızıl və gümüşdən hazırlanmış “Zəfər” xatirə monetasının, eləcə də düşmən tapdağından azad edilmiş şəhər və rayonlarımızın tarixi-mədəni irsinin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması məqsədilə “Şuşa” şəhərinə, “Cəbrayıl”, “Qubadlı”, “Ağdam”, “Zəngilan”, “Füzuli”, “Laçın”, “Kəlbəcər”, “Xocavənd” rayonlarına və “Suqovuşan” qəsəbəsinə həsr olunan gümüş xatirə sikkələrinin tədavülə buraxılmasını elan edir.
Qeyd olundu ki, xatirə banknotu üzərində əsas dizayn elementləri kimi Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Qarabağ Azərbaycandır!” ifadəsi, ölkəmizin tarixi-mədəni irs nümunəsi olan Molla Pənah Vaqifin məqbərəsi, qədim memarlıq nümunəsi olan Xudafərin körpüsünün, Əsgəran qalasının təsvirləri, eləcə də “8 Noyabr Zəfər Günü” sözləri, qələbəmizin simvoluna çevrilmiş Xarıbülbül, şəhid və qazi qanının təcəssümü olan qırmızı lalələr, yenilməz Azərbaycan əsgərləri, üçrəngli bayrağımızın təsvirləri əks olunmuşdur.
Mərkəzi Bank mövcud konsepsiya çərçivəsində “Qarabağ” mövzusuna həsr olunmuş 20 manatlıq əskinasının da yenilənməsini həyata keçirmiş və növbəti ildən tədavülə buraxılması nəzərdə tutulur. “Qarabağ” mövzusuna həsr olunmuş bu pul nişanı üzərində əsas dizayn motivləri - Azərbaycan xalqının qüdrətini, gücünü və mübarizə əzmkarlığını əks etdirən qılınc, dəbilqə və qalxan təsvirləri saxlanılmaqla əlavə dizayn elementləri, o cümlədən Qarabağ florasının incisi sayılan və qələbə rəmzini simvolizə edən Xarıbülbül nişanəsi və “Qarabağ” sözü ön plana çəkilmişdir.

4 November 2021, Baku: The Central Bank presented commemorative currency issued to circulation on the occasion of the anniversary of the historic Victory of the Azerbaijani Army in the 44-day Patriotic War of 2020 under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
Opening the event, Elman Rustamov, Governor of the Central Bank noted that the 44-day Patriotic War by the Azerbaijani Army under leadership of Victorious Supreme Commander-in-Chief ended in victory. Our victory in the Patriotic War of 2020 for the liberation of Karabakh, historical lands of Azerbaijan from Armenian occupation went down to history as the brightest page. The unshakable will of the Azerbaijani people, great courage of our national army and the iron fist ensured liberation of the homeland occupied and plundered by the Armenian fascists for almost thirty years. This victory, founded by Heydar Aliyev, the National Leader, is based on the great state and army building successfully pursued by President Ilham Aliyev, his wise foreign and domestic policy, tireless work of our great people and the heroism of the Azerbaijani soldier.
The successful political course pursued in the country, the high international position and prestige of our state, the strengthening of its economic and financial potential and, most importantly, the President-People Union played a decisive role in this victory.
It was noted with great pride that 12 employees of the Central Bank also took part in the Patriotic War. They were awarded with medals by the relevant Orders of the President of the Republic of Azerbaijan, as well as honorary diplomas for high results.
Then E.Rustamov said that to perpetuate the history of this Victory, which will not be erased from the memory as one of the most glorious pages of our modern history, the Central Bank is announcing that it issues to circulation 500 manat denominated ‘ZƏFƏR’ (VICTORY) commemorative banknote, silver and gold ‘Zəfər’ commemorative coin , as well as silver commemorative coins dedicated to the town of ‘Shusha’, the regions of ‘Jabrayil’, ‘Gubadly’, ‘Agdam’, ‘Zangilan’, ‘Fuzuli’, ‘Lachin’, ‘Kalbajar’, ‘Khojavand’ and the settlement of ‘Sugovushan’.
The main design elements on the commemorative banknote are the words of the President of the Republic of Azerbaijan ‘Karabakh is Azerbaijan!’, images of the mausoleum of Mullah Panah Vagif, an example of the historical and cultural heritage of our country, the Khudafar's bridge, an example of ancient architecture, the Askeran fortress, as well as the words ‘November 8 Victory Day’, Kharibulbul, the symbol of our victory, red tulips embodying the blood of martyrs and veterans, invincible Azerbaijani soldiers and our tricolor flag.
The Central Bank also renewed the 20 manat banknote dedicated to the ‘Karabakh’ motif within the existing concept that will be issued to circulation next year. The main design motifs on this banknote are – swords, helmets and shields depicting the strength, power and commitment of the Azerbaijani people, as well as the Kharibulbul sign, considered a pearl of Karabakh flora that symbolizes victory and the word ‘Karabakh’.