20 iyun 2025-ci il, Bakı: Mərkəzi Bankda kapital bazarının inkişafı istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər çərçivəsində “Emitentlər tərəfindən məlumatların açıqlanması” mövzusunda təqdimat keçirilib.
Tədbirdə ölkədə fəaliyyət göstərən investisiya şirkətlərinin, habelə qiymətli kağızları kütləvi təklif edilmiş və ya tənzimlənən bazarda ticarətə buraxılan şirkətlərin (emitentlərin) nümayəndələri iştirak edib. Təqdimat zamanı Mərkəzi Bank nümayəndələri tərəfindən “Emitentlər tərəfindən məlumatların açıqlanmasına dair Təlimat”la bağlı mühüm məqamlar vurğulanıb. Tədbirdə həmçinin məlumatların açıqlanması prosesində şirkətlərin tez-tez üzləşdiyi çətinliklər, normativ hüquqi aktların tələbləri baxımından çatışmazlıqların aradan qaldırılması ilə bağlı praktiki nümunələr, eləcə də məlumatların səhih, dolğun və vaxtında açıqlanması ilə bağlı tövsiyələr diqqətə çatdırılıb.
Qeyd edək ki, tədbirin keçirilməsinin məqsədi açıqlanmış məlumatların keyfiyyətinin artırılması, kapital bazarının məlumatlılığının və şəffaflığının təmin edilməsi, eləcə də potensial emitentlər və kapital bazarı istehlakçılarının sözügedən bazara marağını artırmaqdır. Təqdimatda praktiki yanaşmalar ətrafında müzakirələr aparılıb və iştirakçıların sualları cavablandırılıb.
“Emitentlər tərəfindən məlumatların açıqlanmasına dair Təlimat” Mərkəzi Bankın rəsmi veb-səhifəsində yerləşdirilib. Təlimatla tanış olmaq üçün aşağıdakı keçiddən istifadə edə bilərsiniz:

20 June 2025, Baku: As part of the ongoing efforts to develop the capital market, the Central Bank held a presentation on the Guidelines on Disclosure of Information by Issuers.
Representatives of investment companies operating in the country, as well as issuers whose securities have been publicly offered or admitted to trading on a regulated market, attended the event. During the presentation, Central Bank representatives emphasized key aspects of the the Guidelines on Disclosure of Information by Issuers. The event also addressed common challenges faced by companies in meeting disclosure obligations and offered practical examples to help issuers eliminate deficiencies in terms of the requirements of regulatory legal acts. Attendees received recommendations on ensuring accuracy, completeness, and timeliness in their disclosures.
The event’s primary aim is to improve the quality of disclosed information, ensure awareness and transparency of the capital market, as well as increase the interest of potential issuers and capital market consumers in the market in question. The presentation also featured interactive discussions around practical approaches and addressed questions from attendees.
The Guidelines on the Disclosure of Information by Issuers are available on the Central Bank's official website. To learn more about the Guidelines, click on the link below.