19 mart 2026-cı il, Bakı – “Sığorta fəaliyyəti haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun (Qanun) 105.1.1-ci maddəsinə müvafiq olaraq könüllü müraciət əsasında “AtaSığorta” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinə “Avtonəqliyyat vasitəsi sahiblərinin mülki məsuliyyətinin icbari sığortası”, “Avtomobil nəqliyyatı vasitələrinin kasko sığortası”, “Avtomobil sahiblərinin mülki məsuliyyətinin könüllü sığortası”, “Əmlakın yanğından və digər risklərdən sığortası”, “Fərdi qəza sığortası”, “Könüllü tibbi sığorta”, “Səyahət sığortası”, “Üçüncü şəxslər qarşısında mülki məsuliyyətin sığortası”, “Daşınmaz əmlakın icbari sığortası”, “Daşınmaz əmlakın istismarı ilə bağlı mülki məsuliyyətin icbari sığortası” və “Auditorların peşə məsuliyyətinin icbari sığortası” növlərinə verilmiş icazələrin ləğv edilməsi yolu ilə “AtaSığorta” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin sığorta fəaliyyətinə verilmiş lisenziyasının qüvvəsi 19 mart 2026-cı il tarixindən məhdudlaşdırılmışdır.
Qanunun 105.3-cü maddəsinə əsasən sığortaçının lisenziyasının qüvvəsinin məhdudlaşdırılması onun müvafiq sığorta növü üzrə yeni sığorta müqavilələri bağlamasını, habelə həmin növ üzrə qüvvədə olan sığorta müqavilələrinin müddətini uzatmasını qadağan edir.

19 March 2026, Baku: – In accordance with Article 105.1.1 of the Law of the Republic of Azerbaijan on Insurance Activities (the “Law”), the validity of the license granted to AtaSığorta Open Joint Stock Company for insurance activities has been limited from March 19, 2026 by canceling the permits granted to AtaSığorta Open Joint Stock Company for the Compulsory Insurance of Civil Liability of Motor Vehicle Owners, Casco Insurance of Motor Vehicles, Voluntary Insurance of Civil Liability of Motor Vehicle Owners, Insurance of Property against Fire and Other Risks, Individual Accident Insurance, Voluntary Medical Insurance, Travel Insurance, Insurance of Civil Liability to Third Parties, “Compulsory Insurance of Real Estate, Compulsory Insurance of Civil Liability Related to the Exploitation of Real Estate and Compulsory Insurance of Professional Liability of Auditors, on the basis of a voluntary application.
According to Article 105.3 of the Law, when an insurer's license is limited, the insurer is prohibited from concluding new insurance contracts or extending the term of existing contracts for the relevant type of insurance.