15 aprel 2026-cı il, Bakı: Beynəlxalq təcrübədə pul nişanlarının saxtalaşdırılmasına qarşı mübarizənin gücləndirilməsi, ən son texnologiya və innovasiyaların tətbiqi və insanların məmnunluğunun təmin edilməsi məqsədilə mərkəzi banklar tərəfindən dövri olaraq pul nişanlarının dizaynında və mühafizə sistemlərində yenilənmələr aparılır.
Azərbaycan Mərkəzi Bankı da beynəlxalq təcrübəni nəzərə alaraq, pul nişanları sahəsində ən son innovasiyaların, nano və mikro texnologiyaların tətbiqi ilə milli pul nişanlarımızın mövcud konsepsiya çərçivəsində yenilənməsi proseslərinə başlamış və 2021-ci ildən yenilənmiş 1, 5, 10, 20 və 50 manatlıq kağız pul nişanları tədavülə buraxılıb.
Proseslərin davamı olaraq, “İqtisadiyyat və inkişaf” mövzusuna həsr olunan 100 manatlıq pul nişanının mühafizə sistemi və dizaynı mövcud konsepsiya çərçivəsində ən son texnologiya və innovasiyalar tətbiq edilməklə yenilənib.
Azərbaycan Mərkəzi Bankı yenilənmiş dizayna və ən son mühafizə elementlərinə malik 100 manatlıq pul nişanının 15 iyul 2026-cı il tarixindən tədavülə buraxılmasını elan edir.
Yenilənmiş 100 manatlıq pul nişanında ən son mühafizə elementləri olaraq üçölçülü mikrogüzgü effektində rəngi dəyişən holoqram, möcüzəvi “Spark Flow Prime” elementi (dinamik işıq effekti saçan, rəngi dəyişən Manat simvolu), su nişanı (pul nişanını işığa tutduqda Azərbaycan Respublikasının Dövlət Gerbi və nominalın rəqəmi), görmə qüsuru olanlar üçün tanıma elementi (pul nişanının ön tərəfində sağ və sol kənarlarda görmə qüsuru olanlar üçün xüsusi qabarıq xətlər yerləşir ki, bu xətlərə toxunmaqla pul nişanının həqiqiliyini və nominalını müəyyən etmək mümkündür), şaquli dizayn (banknot istehsalı sahəsində dünyada ən müasir trendə uyğun olaraq pul nişanının arxa tərəfi şaquli olaraq dizayn edilmişdir), mühafizə sapı, mürəkkəbsiz çap, mikromətnlər və s. tətbiq olunub.
Yenilənmiş 100 manatın üzərində Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının sədri Taleh Tahir oğlu Kazımovun imzası əks olunub və imza ön tərəfdə sol yuxarı küncdə yerləşir.
Hazırda ölkə ərazisində istifadə edilən bütün nağd pul sistem və avadanlıqlarının yenilənmiş 100 manatlıq pul nişanına uyğunlaşdırılması (adaptasiyası) proseslərinə başlanılıb.
Bildiririk ki, yenilənmiş 100 manatlıq kağız pul nişanı hazırda tədavüldə olan eyni nominallı pul nişanı ilə paralel olaraq dövriyyədə olacaq və tədavül vasitəsi kimi məhdudiyyətsiz istifadə ediləcək

15 April 2026, Baku: In line with international practice, central banks periodically update the design and security features of banknotes to strengthen protections against counterfeiting, incorporate the latest technologies and innovations, and maintain public confidence.
Reflecting this approach, the Central Bank of Azerbaijan has undertaken a modernization of the country’s national banknotes within the framework of the existing design concept, incorporating advanced innovations, including nano- and microtechnologies. Since 2021, updated 1-, 5-, 10-, 20- and 50-manat banknotes have been introduced into circulation.
As part of this effort, the security features and design of the 100-manat banknote, themed ‘Economy and Growth,’ have been updated within the existing design concept using the latest technologies and innovations.
The Central Bank of Azerbaijan announces that the upgraded 100-manat banknote, featuring a renewed design and the most advanced security elements, will be put into circulation on 15 July 2026.
The upgraded 100 manat banknote incorporates the following state-of-the-art security features: color-changing hologram with a three-dimensional micro-mirror effect; ‘Spark Flow Prime’ element (a color-changing manat symbol emitting a dynamic light effect); watermark (the State of Arms of the Republic of Azerbaijan and denomination visible at light); tactile element (lofting is felt when touching certain parts of the banknote; for people with vision loss), vertical design (following global trends in banknote production, the banknote’s reverse has been designed in a vertical format); security thread; intaglio printing; micro texts, etc.
Upgraded 100-manat banknotes bear the signature of Taleh Tahir Kazimov, Governor of the Central Bank of the Repuyblic of Azerbaijan, depicted on the upper left corner of the front side of the banknote.
Nationwide efforts are underway to ensure that all cash-handling systems and equipment are compatible with the upgraded 100-manat banknote.
Both the upgraded and existing 100-manat banknotes will circulate together and will be accepted as legal tender indefinitely.